Wybierz region

Wybierz miasto

  Wykopaliska z gazociągu znajdą się w jednym miejscu

  Autor: PM

  2001-04-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  1 czerwca otwarty zostanie w szamotulskim muzeum obiekt, który skupiać będzie najcenniejsze znaleziska archeologiczne, odnalezione podczas budowy Gazociągu Jamalskiego.

  1 czerwca otwarty zostanie w szamotulskim muzeum obiekt, który skupiać będzie najcenniejsze znaleziska archeologiczne, odnalezione podczas budowy Gazociągu Jamalskiego. Przedsięwzięcie to sfinansowała dla Szamotuł firma „Europolgaz”, która budowała gazociąg.  Kilka lat temu firma „Europolgaz” przez Polskę przeprowadzała gazociąg, który ma transportować gaz ze Wschodu na zachód Europy. Prace poprzedziły kompleksowe badania archeologiczne na szerokości 13 metrów przed trasą gazociągu przecinającą Polskę. Dzięki temu przedsięwzięcie to stało się największym archeologicznym, kompleksowym badaniem w Europie.

  Prace archeologiczne sfinansował „Europolgaz”. On też płaci za opracowanie zgromadzonego materiału i jego zabezpieczenie. Firma ta zdecydowała się zgromadzić najcenniejsze obiekty właśnie w Szamotułach. Muzeum otrzymało od miasta zrujnowany spichlerz z XIX wieku, który przylega do zamkowego muzeum. „Europolgaz” zainwestował aż 3 miliony złotych w jego remont.

  Na parterze spichlerza urządzono dużą salę wystawienniczą, gdzie prezentowane będą obiekty archeologiczne. W piwnicach są magazyny oraz pomieszczenie do wstępnej pracy archeologów nad znalezionymi obiektami. Na pierwszym piętrze są nowocześnie urządzone pracownie z wysokiej klasy komputerami.

  Tam gromadzona będzie wszelka wiedza i informacje dotyczące obiektów archeologicznych znalezionych na trasie gazociągu. Na poddaszu zrobiono miejsca noclegowe, z kuchnią i łazienką.
  „Europolgaz” da również pieniądze na bieżące utrzymanie obiektu.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)