Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

400 tys. zł dotacji na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Magda Prętka
Dom dziennego wsparcia jest niezwykle potrzebny niepełnosprawnym
Dom dziennego wsparcia jest niezwykle potrzebny niepełnosprawnym Magda Prętka
Dzięki dotacji z ROPS, jeszcze w tym roku w Szamotułach powstanie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Od lat szamotulskie Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski wskazywało władzom miasta potrzebę stworzenia miejsca dla osób niepełnosprawnych, które zakończyły już edukację szkolną. W placówkach oświatowych osoby te mogą bowiem przebywać do ukończenia 21 roku życia, zaś później, w wielu przypadkach, zmuszone są do pozostawania w swych domach, przez co w dużej mierze tracą to, czego nauczyli się w ciągu swojej edukacji. Ich rodzice i opiekunowie z kolei nie mogą podjąć pracy zarobkowej ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnymi.

W chwili obecnej na terenie powiatu szamotulskiego działa tylko jedna placówka skupiająca niepełnosprawnych po 21 roku życia. Są nią Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach, jednak posiadają one ograniczoną liczbę miejsc, zaś charakter ich działania opiera się na swojego rodzaju przystosowaniu do zawodu. Oznacza to, że nie wszystkie osoby niepełnosprawne mogłyby uczestniczyć w WTZ ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności. Kolejne warsztaty jeszcze w tym roku powstać mają w Dusznikach, jednak one również przystosowywać będą niepełnosprawnych do określonych zawodów. Na terenie powiatu funkcjonują i domy pomocy społecznej, ale ich założeniem jest całodobowa opieka i pomoc oparta na stałym pobycie w ośrodku.

Zabiegi szamotulskiego stowarzyszenia natomiast skupiały się na idei uruchomienia placówki dziennego wsparcia, w której pod okiem specjalistów – pedagogów, psychologów, czy rehabilitantów niepełnosprawni mogliby dalej się rozwijać.

W ciągu kilku ostatnich lat prezes stowarzyszenia, Barbara Prętka prowadziła rozmowy zarówno z władzami miasta, jak i powiatu, by takową placówkę uruchomić. W toku różnych dyskusji, w których uczestniczył burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek oraz kierownicy i członkowie innych organizacji pozarządowych ustalono, iż mająca powstać placówka mogłaby służyć także innym organizacjom borykającym się z brakiem miejsca do realizacji swoich funkcji związanych z rehabilitacją osób niepełnosprawnych. W ten sposób w roku 2010 powstała koncepcja stworzenia Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na bazie istniejącego obiektu przy ulicy Franciszkańskiej 5 w Szamotułach, w ramach którego funkcjonowałby również dom dziennego wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Wciąż brakowało jednak środków na realizację tego zadania. W trakcie konstruowania budżetu na rok 2012, gmina Szamotuły złożyła wniosek w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu na dofinansowanie zadania pt. Budowa Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych INTEGRACJA i REHABILITACJA. Oszacowano, iż koszt budowy obiektu wyniósłby 1 mln 100 tys. zł. ROPS mógł natomiast przyznać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości inwestycji. W ubiegłym tygodniu do Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły wpłynęło pismo informujące, iż Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację “szamotulskiego zadania” w wysokości 400 tys. zł! Pozostałe środki na budowę Centrum zostały natomiast zabezpieczone w budżecie gminy.

– Kwestia budowy obiektu towarzyszy mi od samego początku sprawowania funkcji burmistrza. Początkowo myśleliśmy, iż uda nam się podjąć jakieś działania w tym kierunku wspólnie ze starostwem i stworzyć taki obiekt w domu katechetycznym. Rozmawialiśmy zresztą w tej sprawie nawet w Kurii, ale niestety nie udało się podjąć żadnych działań – mówił burmistrz Kaczmarek – Sprawy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej są bliskie mojemu sercu, dlatego też od samego początku deklarowałem pomoc w tej sprawie. Być może powstanie takiego miejsca spowoduje, że rodzice osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę zarobkową, a z drugiej strony – przebywanie niepełnosprawnych w obiekcie pod opieką pedagogów, psychologów i rehabilitantów z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na ich życie codzienne – dodał.

W poniedziałek, 11 czerwca ogłoszony zostanie przetarg na budowę obiektu, który gmina planuje zakończyć do 26 czerwca. Jeśli w trakcie procedury przetargowej nie pojawią się żadne utrudnienia – na początku lipca podpisana zostanie umowa z wykonawcą. Wstępny termin oddania obiektu natomiast, to 31 listopada.
Centrum, które ma powstać na bazie istniejącego obiektu przy ulicy Franciszkańskiej, będzie budynkiem parterowym na rzucie w kształcie litery “L”, w pełni przystosowanym do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na zewnątrz budynku planowane jest przy tym utwardzenie pieszo – jezdne i stworzenie miejsc parkingowych. W obiekcie funkcjonować ma natomiast m.in. pracownia muzyczno – teatralna, 2 pracownie terapii zajęciowej, sala rehabilitacyjna, łazienka, szatnia, kuchnia, jadalnia, biuro i 4 toalety. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu, to 287,08 m2. Dom dziennego pobytu działać będzie w strukturze organizacyjnej OPS w Szamotułach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto