OBORNIKI - Artystyczne Dni Obornik

W dniach od 22 do 27 czerwca oborniczanie świętować będą Dni Miasta. Wśródlicznych atrakcji przygotowanych na tą okazję znajdzie się m.in. Festiwal Rzeźby Solnej

Grzegorz Urbaniak z firmy Solarix oraz Tomasz Akusz zapowiadają, iż Festiwal Rzeźby Solnej będzie wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Grzegorz Urbaniak z firmy Solarix oraz Tomasz Akusz zapowiadają, iż Festiwal Rzeźby Solnej będzie wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym (© Magda Prętka)

Już po raz drugi oborniczanie oraz przyjezdni goście będą mogli uczestniczyć w Festiwalu Rzeźby Solnej, który odbędzie się w ramach tegorocznych Dni Oboronik. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest znany i ceniony poznański artysta – Tomasz Akusz. Dał on już się poznać lokalnej społeczności licznymi działaniami artystycznymi, w tym m.in. wystawami: „Wielkie Oczy Sztuki” oraz „Wielkie Oczy Sztuki 2” realizowanymi w Szamotułach.

Festiwal Rzeźby Solnej z kolei po raz pierwszy odbył się w Obornikach w roku ubiegłym i cieszył się wówczas ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Urząd Miasta Oborniki, który jest organizatorem Dni Miasta wspólnie z Tomaszem Akuszem oraz Grzegorzem Urbaniakiem z firmy Solarix postanowili zatem o kontynuacji tego projektu również w tym roku.

– Pomysł na stworzenie takiego festiwalu zrodził się przez przypadek. Okazało się bowiem, że w Solawie pod Obornikami znaleziono jakieś szczątkowe osady soli. Mieliśmy więc ciekawostkę, którą warto było wypromować. A, że generalnie wszelkie Dni Miasta w różnych częściach Polski zazwyczaj są marne i nie wnoszą nic nowego do kultury, czy sztuki, warto było połączyć to spostrzeżenie z ciekawostką promującą region – mówił pomysłodawca Festiwalu Rzeźby Solnej, Tomasz Akusz. – Firma Solarix z Chrustowa natomiast udostępniła sól kamienną, którą dalej młodzi artyści formowali w prawdziwe dzieła – dodaje.
∨ Czytaj dalejW zeszłym roku w festiwalu uczestniczyło 4 rzeźbiarzy, w tym roku będzie ich 8, w tym m.in.: Łukasz Trusewicz, Dorota Piekarczyk, Agnieszka Ciszewska, Szymon Zwoliński oraz Łukasz Mróz.

– Są to młode i zdolne osoby, które nie boją się różnorakich działań artystycznych – mówi Tomasz Akusz. – Łukasz Trusewicz jest studentem Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP w Poznaniu. Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale również rysunkiem, happeningiem, czy działaniami performatywnymi. Dorota Piekarczyk studiuje na tym samym kierunku. W zeszłym roku wzięła udział w wystawie zbiorowej studentów ASP w ramach festiwalu „Artenalia” w Starej Rzeźni. Agnieszka Ciszewska z kolei zajmuje się przede wszystkim twórczością w zakresie rzeźby monumentalnej oraz w dziedzinie małych form rzeźbiarskich. W swoich pracach wykorzystuje różnorodne materiały, w tym drewno, metal, czy ceramikę. Szymon Zwoliński natomiast eksperymentuje z formą i tworzy prace z kamienia, gipsu oraz tworzyw sztucznych. Łukasz Mróz dał się poznać przede wszystkim jako rzeźbiarz, ale zajmuje się także rysunkiem i malarstwem – dodaje Akusz.

Festiwal Rzeźby Solnej będzie się odbywać w dniach od 25 do 27 czerwca, przy czym w piątek, 25 czerwca w Chrustowie artyści będą mechanicznie obrabiać bryły solne, które następnie w sobotę trafią do Obornik. W ciągu pozostałych 2 dni twórcy będą je formować do prawdziwych dzieł sztuki, czemu zapewne z chęcią poprzyglądają się oborniczanie.

– Serdecznie zapraszamy na Festiwal Rzeźby Solnej wszystkich mieszkańców. Będzie to z pewnością niezwykle wydarzenie artystyczne, jedyne takie zresztą na skalę światową. Dodatkowo firma Solarix udostępni masę solną, z której samemu będzie można uformować przeróżne formy – tłumaczy Tomasz Akusz.

W niedzielę, 27 czerwca z kolei odbędzie się licytacja najlepszych – zdaniem mieszkańców – rzeźb. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cel charytatywny.

Jeszcze przed rozpoczęciem Festiwalu Rzeźby Solnej, we wtorek 22 czerwca w Urzędzie Miasta Oborniki otwarta zostanie wystawa malarska prac takich artystów, jak: Katarzyna Zygadlewicz, Tomasz Akusz, Tadeusz Sobkowiak, Sylwester Łachacz oraz Grzegorz Ratajczyk. Prezentować ona będzie różnoraki techniki malarskie, zaś będzie można ją oglądać do 27 czerwca.
Magda Prętka Magda Prętka
źródło: Głos Wielkopolski

Więcej na temat

Komentarze (0)

avatar
Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię