Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski pokazuje, czego oczekują mieszkańcy

[email protected]
Mieszkańcy Wronek mają do dyspozycji 300 tys. zł. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 grudnia br.
Mieszkańcy Wronek mają do dyspozycji 300 tys. zł. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 grudnia br. Polskapresse
Propozycji było dość dużo, bo wronczanie przychylnie odnieśli się do pomysłu utworzenia budżetu obywatelskiego we Wronkach. Co znalazło się wśród zadań przyjętych do głosowania?

Budżet partycypacyjny, zwany też budżetem obywatelskim – ta nazwa jeszcze do niedawna brzmiała dość tajemniczo dla mieszkańców naszego powiatu. Dziś okazuje się, że wielu z nas może przekonać się, na czym polega mechanizm budżetu obywatelskiego. W założeniu to obywatele decydują, na co przeznaczone zostaną pieniądze z budżetu miasta. W naszym powiecie budżet partycypacyjny wprowadzany jest w Szamotułach, Pniewach, Obrzycku, we Wronkach. W miniony poniedziałek wroniecki urząd ogłosił zadania przyjęte do głosowania.

Co znalazło się wśród nich? Przede wszystkim spodziewane propozycje remontów: chodnika do szkoły w Chojnie, rozbudowa oświetlenia boiska piłkarskiego na Orliku, czy remont utwardzenia os. Staszica od ul. Niepodległości (ok. 543 m2 powierzchni utwardzenia, położenie kostki betonowej po rozbiórce istniejącej dziurawej nawierzchni betonowej).Pojawiły się też pomysły kontynuacji budowy zadaszenia przy świetlicy wiejskiej w Popowie, czy budowy parku przy ul. Nadbrzeżnej i ul. Nadwarciańskiej we Wronkach - (a w jego ramach budowa alejek spacerowych, wykonanie przyłącza energetycznego i montaż lamp oświetleniowych, montaż ławek parkowych, budowa miejsc parkingowych na skraju skweru od ulicy Nadwarciańskiej).
Pamiętano także o wronieckim kinie, które po wielu latach wraca do życia – do głosowania przyjęto propozycję rewitalizacji przestrzeni przed kinem (zmiana zieleni, nowe chodniki, prace konserwatorskie przy zabytkowym dębie, mała architektura). Ci obywatele, którym doskwiera brak ścieżek rowerowych w gminie Wronki, będą mogli zagłosować na budowę ścieżki pieszo – rowerowej na nasypie wału, na odcinku od kładki pieszo-rowerowej na Warcie do ul. Jana Pawła II we Wronkach.

Mieszkańcy Wronek są aktywni i wiadomo to nie od dziś –na liście znalazły się dwie propozycje budowy siłowni zewnętrznej (pomiędzy os. Borek a os. Słowiańskim we Wronkach i w Biezdrowie) oraz utworzenie Parkour Parku/Street Workout Parku w Olszynkach (o tym pomyśle młodych wronczan pisaliśmy niedawno). Pamiętano o najmłodszych - zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat (muzyka, taniec, ogólnorozwojowe zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, lekcje języka angielskiego) to zadanie z nr 2.

Na liście zadań nie przyjętych do głosowania znalazło się natomiast 19 pomysłów. Niektóre wnioski ( bezpłatna komunikacja na terenie MiG Wronki, dopłata do wody i ścieków, wypożyczalnia rowerów, budowa ścieżek rowerowych, zakup kubłów na śmieci oraz zmniejszenie opłaty za segregację śmieci) okazały się, niestety, nieprecyzyjne lub niepoprawne pod względem formalnym. Inne (modernizacja drogi wzdłuż wału, projekt oraz budowa chodnika przy ul. Klonowej oraz przy ul. Rolnej) są niemożliwe do realizacji w jednym roku.
Kolejny etap realizacji budżetu obywatelskiego to głosowanie. We Wronkach odbędzie się w dniach 17 – 28 listopada br. Urna zostanie wystawiona w Urzędzie MiG Wronki w godzinach jego funkcjonowania: poniedziałki: 8.00–17.00; wtorki–piątki: 7.30-15.30.

Zobacz także:
Młodzi są aktywni. Parkour Park wizytówką miasta?

Do głosowania uprawnieni są pełnoletni mieszkańcy Miasta i Gminy Wronki – należy mieć przy sobie dowód osobisty. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos. 1 grudnia br. odbędzie się publiczne otwarcie urny, przeliczenie głosów i ogłoszenie wyników. Prezentujemy zadania przyjęte do głosowania wraz z numerami nadanymi w publicznym głosowaniu.

Budżet obywatelski we Wronkach
ZADANIA PRZYJĘTE DO GŁOSOWANIA

1. Remont utwardzenia os. Staszica od ul. Niepodległości - ok. 543 m2 powierzchni utwardzenia, położenie kostki betonowej po rozbiórce istniejącej dziurawej nawierzchni betonowej.

2. Zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat - muzyka, taniec, ogólnorozwojowe zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, lekcje języka angielskiego.

3. Rozbudowa oświetlenia boiska piłkarskiego Orlik.

4. Kontynuacja budowy parku przy ul. Nadbrzeżnej i ul. Nadwarciańskiej we Wronkach - budowa alejek spacerowych, wykonanie przyłącza energetycznego i montaż lamp oświetleniowych, montaż ławek parkowych; budowa miejsc parkingowych na skraju skweru od ulicy Nadwarciańskiej.

5. Zadaszenie przy świetlicy wiejskiej w Popowie.

6. Budowa siłowni zewnętrznej pomiędzy os. Borek a os. Słowiańskim.

7. Remont chodnika do szkoły w Chojnie.

8. Rewitalizacja przestrzeni przed kinem - zmiana zieleni, nowe chodniki, prace konserwatorskie przy zabytkowym dębie, mała architektura.

9. Budowa ścieżki pieszo - rowerowej na nasypie wału, na odcinku od kładki pieszo-rowerowej na Warcie do ul. Jana Pawła II we Wronkach.

10. Utworzenie w Olszynkach parku z urządzeniami służącymi do rozwoju fizycznego młodzieży i dorosłych - drążki, drabinki, poręcze gimnastyczne (Parkour Park/Street Workout Park).

11. Budowa siłowni zewnętrznej w Biezdrowie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto