Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy opieka lekarska zostanie zlikwidowana? „Starosta całym sercem za Wronkami”

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Czy mieszkańcy Wronek powinni obawiać się likwidacji nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, która świadczona jest przez ZOZ w Szamotułach?

Temat ten został poruszony na konferencji prasowej, zorganizowanej przez UMiG Wronki w ubiegłym tygodniu. Władze Wronek poinformowały wówczas o spotkaniu z Dyrektorem SPZOZ Wiesławem Jarnickim oraz lekarzami rodzinnymi, prowadzącymi praktykę w gminie Wronki. I przedstawiły swoje stanowisko w sprawie likwidacji opieki.

– Nie wyobrażamy sobie, aby mieszkańcy gminy Wronki mogli być pozbawieni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. – mówił na konferencji i pisał w liście do Dyrektora SPZOZ w Szamotułach Wiesława Jarnickiego Zastępca Burmistrza Robert Dorna. – Rozumiem, że Pan Dyrektor – jak wynika z zapewnień – rozważa dopiero różne warianty zmian organizacyjnych powiatowego systemu opieki zdrowotnej, ale już dzisiaj proszę o uwzględnienie kluczowych argumentów, przemawiających przeciwko likwidacji dyżurów we Wronkach – dodawał Dorna. Przeciw likwidacji, według Zastępcy, przemawiają argumenty natury medycznej (licząca ponad 18 tys. mieszkańców gmina powinna móc liczyć na realną opiekę lekarską PZOZ), organizacyjnej (brak punktu medycznego we Wronkach naraziłby mieszkańców miasta i gminy na konieczność każdorazowego udawania się po pomoc do szpitala w Szamotułach lub na wzywanie pogotowia ratunkowego) , ekonomicznej i etycznej. Jak do tych argumentów odnosi się Dyrekcja Szpitala?

Zdziwienie i zaskoczenie
Wiesław Jarnicki podkreśla, że szpital nie kwestionuje prawa do opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Wronki, jak i pozostałych gmin powiatu szamotulskiego. – Podkreślamy jednak, że takie prawo według NFZ przysługuje dla populacji około 50 000 mieszkańców dla jednego lekarza – informuje Jarnicki, który dodaje, że SP ZOZ w Szamotułach ma bardzo ograniczony wpływ jako świadczeniodawca. Organizatorem usług medycznych jest bowiem NFZ.Dyrektor podaje również, że w następstwie oczekiwań ze strony Organu Tworzącego, to jest Starosty Powiatu Szamotulskiego, szpital przystąpił do konkursu organizowanego przez WOW NFZ na zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Żaden z niepublicznych ZOZ – ów (miejscowi lekarze rodzinni) nie przystąpił do konkursu. Umowa obowiązuje szamotulski szpital do 17 marca 2017.

– Na spotkaniu nie wspomniałem nawet o zamiarze likwidacji pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w powiecie, mówiłem jedynie o problemie sprostania wymogom zapisanym w umowie z NFZ i faktyczny stanem. – kontynuuje Jarnicki. Dyrektor zapewnia również, że starosta szamotulski jest przeciwny likwidacji i całym sercem za społecznością Wronek. – Starosta Paweł Kowzan jest orędownikiem, by tę opiekę we Wronkach zapewnić – mówi Dyrektor Szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto