Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Wychowanie przez teatr" w Szamotułach [FOTO]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Festiwal "Wychowanie przez teatr" w Szamotułach
Festiwal "Wychowanie przez teatr" w Szamotułach Paulina Śliwa/Sylwia Firlet
O tym, że sztuka jest otwarciem na drugiego człowieka można było przekonać się podczas II Festiwalu “Wychowanie przez teatr” o statuetkę Otwartej Dłoni w Szamotułach.

Festiwal tym razem odbywał się pod hasłem “Marzenia – pozytywny nałóg”. W środę, 3 grudnia, w szamotulskim kinie pojawili się podopieczni kuratorów sądowych, grupy działające przy świetlicach socjoterapeutycznych, świetlicach opiekuńczo - wychowawczych, środowiskowych, ośrodkach kuratorskich i ogniskach wychowawczych. Młodzi ludzie w specjalnie przygotowanych pokazach konkursowych mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie.

Otwarta dłoń to otwarte serce

Festiwal zorganizowany został przez Szamotulski Ośrodek Kultury oraz II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej działający przy Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Honorowy patronat nad festiwalem objęli UAM w Poznaniu, Wojewódzka Komenda Policji w Poznaniu oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych. – Dzisiaj króluje teatr. Mam nadzieję że każdy coś z tego wyniesie, czegoś się nauczy, coś zapamięta. – mówił prowadzący imprezę aktor Piotr Witoń . Dyrektor SzOK-u Piotr Michalak podkreślał z kolei, że otwarta dłoń symbolizuje tak naprawdę otwarte serce na wrażliwość młodych ludzi. – Chcemy pokazać, że jesteśmy otwarci na was, chcemy was też wesprzeć. Myślę, że najważniejszej w naszym festiwalu jest to, że się spotykamy i wspólnie robimy piękne rzeczy. – mówił Michalak.

A piękne rzeczy to mini – spektakle przygotowane przez młodzież: Grupę „BOA2” – Bardzo Odważnych Amatorów z Ośrodka Kuratorskiego Nr 3, działającego przy Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto (przedstawienie „To my”, opiekun artystyczny: Paulina Michalska), Zespół „Betlejemskie dzieci” ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach (“Wyciągnij dłonie i chwyć marzenia”, scenariusz, op. artyst.: s. Monika Szymczak, reż.: s. Monika Szymczak, Katarzyna Małecka), Świetlicę Środowiskową “Anioły” przy OPS w Szamotułach („Samotność”, scen., op. artyst. Agnieszka Nowaczyk, reż. Agnieszka Nowaczyk, Iwona Januszak, Justyna Woźna, Alicja Kałużyńska) , Zespół „Amatorzy” działający przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrorogu („Potrzebuję cię!”, scen., reż., opiekun artystyczny Anna Karge), Zespół „Świetliki” ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej „ŚWIETLIKI” z Sierakowa („Moje życie, moje marzenia – mój wybór” na podstawie scenariusza Mirosława Falkiewicza, reż. i opiekun artystyczny: Iwona Pawlicka) oraz Zespół “Ambitny Team” z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „NEGEB” w Szamotułach („Ocalić własne marzenia”, scen. s. Kamila Kondej, Jakub Najderek, Katarzyna Lizakowska, reż. s. Kamila Kondej, Jakub Najderek, op. artyst. s. Kamila Kondej).

Występom przyglądało się Jury: Dr Hanna Karaszewska i dr Ewelina Silecka Marek (UAM w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, Zakład Resocjalizacji), Marcin Iwanowski – członek zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych w Poznaniu, Piotr Michalak – dyrektor SZOK-u oraz prowadzący Piotr Witoń .

Festiwal pięknie rozpoczęła laureatka V edycji konkursu „Szamotuły miejsce dla talentów” Karolina Jedynak. W przerwie na obrady Jury wystąpiła natomiast formacja hip-hop Feedback z Szamotuł. Statuetkę Otwartej Dłoni zdobył Zespół „Betlejemskie dzieci”, a wyróżnienia: “Ambitny Team” i Świetlica Środowiskowa “Anioły”. Nie wygrana była jednak w tym konkursie najważniejsza.

Twórczy zapał i wysiłek wart pokazania

Oglądając poszczególne występy także dorośli mogli na chwilę przystanąć i spojrzeć na wychowanie z zupełnie innej perspektywy. Dla młodych ludzi możliwość pokazania się na scenie i wejścia w interakcję z – również młodymi – odbiorcami była niezwykle cenna. Aktorzy mogli wymieniać doświadczenia, oswobodzić się z nadmiaru energii, czy, poprzez sztukę, twórczo podejść do swoich problemów. – Działalność artystyczna dopełnia cały proces socjalizacji i wychowania ludzi młodych, pozwala poznawać rzeczywistość i budować własną tożsamość. W spektakle włożyliście mnóstwo pracy. Łamiecie bariery, związane z wystąpieniem przed tak dużą publicznością. A najważniejsze jest to, że liczą się dla was inne osoby. Jesteście dzisiaj zwycięzcami. – zaznaczał Zastępca Kuratora Okręgowego ds. osób dorosłych Wojciech Mroczkowski.

Podczas II Festiwalu “Wychowanie przez teatr” to młodzież pokazywała dorosłym, że marzenia – te mniejsze i większe – są energią i nigdy nie wolno z nich rezygnować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto