Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Trwa modernizacja rakoniewickiego pałacu

Magdalena Łukaszewska
W pałacu rozebrano już część podłóg i stropów. Następnie zostanie oceniony stan odsłoniętych belek i podjęta decyzja o ich wymianie
W pałacu rozebrano już część podłóg i stropów. Następnie zostanie oceniony stan odsłoniętych belek i podjęta decyzja o ich wymianie Magdalena Łukaszewska
Fundusze Europejskie. Trwa modernizacja rakoniewickiego pałacu. Obecnie w obiekcie prowadzono są prace rozbiórkowe, w czasie których znaleziono kilka ciekawych architektonicznych perełek

Fundusze Europejskie
30 grudnia władze Rakoniewic podpisały umowę z wykonawcą, któremu zlecono przeprowadzenie modernizacji pałacu. Prace mają zostać zakończone w listopadzie, a wartość umowy wynosi ponad 5,8 miliona złotych. Gmina na realizację tej inwestycji pozyskała ponad 2,5 miliona ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Pierwsze prace ruszyły
Wykonawca w styczniu rozpoczął już działać i w tej chwili widać pierwsze efekty prowadzonych prac. - Dotychczas podjęty zakres robót polegał między innymi na skuciu posadzek na parterze oraz rozbiórce podłóg na piętrze tak, abyśmy uzyskali dostęp do znajdujących się pod spodem belek w celu ocenienia ich stanu. Wykonawca na bieżąco usuwa także gruz oraz odpady powstałe w czasie tych działań. Do tej pory rozebrano też niektóre ścianki działowe oraz wymontowano starą stolarkę drzwiową i okienną - wyjaśnia Paweł Sobecki z Urzędu Miejskiego w Rakoniewicach.

W czasie trwania prac rozbiórkowych odkryto m.in. pięknie wykonane konstrukcje z belek. - Podczas rozbiórki jednej ze ścianek działowych na piętrze budynku, natknęliśmy się na szkielet z belek stanowiący podporę tej ściany. Widać, że w tej konstrukcji wykorzystano elementy pochodzące z wcześniejszej przeprowadzonej w pałacu rozbiórki. Bardzo ciekawym elementem są również belki stropowe, które zostały odkryte przy demontażu stropu w największej sali obiektu, tzw. sali bankietowej - informuje Paweł Sobecki, a zgodnie z planem elementy te mają pozostać widoczne i stanowić ozdobę wyremontowanego pałacu.

Co tydzień odbywa się spotkanie rady budowy. W zebraniach tych bierze również udział konserwator zabytków nadzorujący prace prowadzone w pałacu. Podczas jednego z takich spotkań podjęto decyzję o wyeksponowaniu wspomnianych belek. Podobnie sytuacja wygląda w sprawie chyba najciekawszej perełki, czyli klatki schodowej, jej drewnianej zabudowy oraz trzech par drewnianych drzwi zamontowanych w budynku. Elementy te znajdują się w obiekcie od czasu jego powstania. - Chcielibyśmy odnowić te elementy, aby nadal mogły służyć i zdobić wnętrze budynku - dodaje nasz rozmówca.

Pałac kryje tajemnice

Wykonawca zajmuje się również renowacją piwnic obiektu. Niestety, jak nam powiedziano, ostatnie próby zabezpieczenia, odnowienia ścian tych podziemnych korytarzy spowodowały na przestrzeni lat zniszczenie cegieł i ich zawilgocenie. W związku z tym konieczne będzie osuszenie murów. - Docelowo chcielibyśmy odnowić sufity piwnic i zabezpieczyć ściany. Pojawiła się również propozycja, aby ciąg tych przejść pod pałacem w przyszłości udostępnić dla zwiedzających. Być może mogłyby tutaj po zakończeniu prac mieć swoją siedzibę jakieś organizacje pozarządowe. Rozważamy to - przyznaje Paweł Sobecki.

Przed oficjalnym oddaniem pałacu do użytku po modernizacji, władze gminy planują także urządzenie „drzwi otwartych” dla mieszkańców i wszystkich chętnych, którzy mogliby obejrzeć obiekt po remoncie. Przypomnijmy, że po remoncie w pałacu swoją siedzibę mają mieć władze miasta.

tekst alternatywny

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto