18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografowie ożywiają Halszkę w Szamotułach [GALERIA]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Projekt "Halszka" w Szamotułach
Projekt "Halszka" w Szamotułach Paulina Śliwa
Grupa miłośników fotografii postanowiła ożywić legendę o szamotulskiej Halszce. W Muzeum w Szamotułach realizowany jest projekt "Halszka".

Wszystko zaczęło się od utworzenia grupy fotograficznej “Photointegrator” na Facebooku. Znalazły się w niej osoby, którym pasja fotograficzna jest szczególnie bliska. Na pomysł projektu fotograficznego w murach Zamku w Szamotułach wpadł Tomasz Kotus. Wraz z Jerzym Walkowiakiem postanowili zorganizować plener. – Chcemy zrobić coś nowego, coś, czego w Szamotułach jeszcze nie było. “Halszka” w muzeum wydaje się dobrym pomysłem. Wszyscy znają tę legendę, a my, dzięki fotografii, możemy ją ożywić. – mówi Kotus, który przyznaje, że szczególnie ważna dla niego jest fotografia portretowa.

W rolę Halszki wcieliła się zwracająca uwagę słowiańską urodą modelka Martyna Mika, wizażem zajęła się natomiast Paulina Kuśnierek. Suknia Czarnej Księżniczki, wzorowana na sukni z przełomu XVi XVI wieku, została uszyta przez krawcową z Szamotuł. Fotografów zastaliśmy przy realizacji pierwszych ujęć z Halszką. Ich entuzjazm był wielki – również po zakończeniu pracy (która trwała do 2.00 w nocy). Zdjęcia wykonano m.in. w Sali Rycerskiej, na balkonie, przy lustrze w świetle świec. Wyzwaniem mogły być nocne ujęcia pod basztą i na schodach zamku. – Znamy się już od jakiegoś czasu, więc współpraca przebiegała bardzo dobrze. Każdy wiedział, jakie zadanie ma do wykonania, więc wszystko przebiegło sprawnie. Jedną z naszych bolączek jest jednak to, że nie mamy studia, w którym moglibyśmy tworzyć. – mówi Kotus, dodając, że w planie wykonanie jest kalendarza. Znajdą się w nim oczywiście fotografie Halszki, a muzeum otrzyma do własnej dyspozycji wybrane przez fotografów zdjęcia. Projekt “Halszka” dostępny będzie też w wersji filmowej – zrealizuje go Maciej Borowczak.

To tylko początki działalności grupy “Photointegrator”. Kotus dodaje, że szamotulskie muzeum poprosiło ich, aby zorganizowali plener dla większej ilości fotografów z modelkami w strojach z epoki. Wstępny termin to wrzesień br. Grupa fotografów chętnie przyjmie do swojego grona innych pasjonatów. Informacje uzyskać może pod nr tel. 500 236 870.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto