18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Oławie jest brudno, bo ludzie nie wiedzą jak segregować śmieci (ZDJĘCIA)

Marta Gołębiowska
Tak wyglądają pojemniki do segregacji. Już od siedmiu lat
Tak wyglądają pojemniki do segregacji. Już od siedmiu lat fot. UM Oława
Oławianie mają niską kulturę ekologiczną - narzekają miejscy urzędnicy.

Mieszkańcy Oławy nie segregują śmieci, a pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów traktują jak zwykłe kubły - ogłoszono na oficjalnej stronie miasta w internecie. W 2011 roku trzeba było zapłacić dodatkowo za wywóz śmieci 3 tys. zł. Mimo to w Oławie jest brudno.

Katarzyna Bielec z wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska mówi, że nie brakuje osób, które do kontenerów przeznaczonych na plastikowe butelki, szkło i makulaturę wrzucają, co popadnie. - Lądują tam worki ze zwykłymi śmieciami, które nie są posegregowane - mówi Bielec.

Dodaje, że oławianie mają zwyczaj zostawiać przy pojemnikach do segregacji śmieci tzw. odpady wielkogabarytowe, które nie mieszczą się w zwykłych śmietnikach. - Znajdujemy tam gruz z remontów, opony, części samochodowe, deski, pręty, cegły, sprzęt AGD i RTV, meble, stare okna i drzwi, płytki i muszle klozetowe - wylicza urzędniczka.

Największy problem jest na osiedlach domków jednorodzinnych.

- W ten sposób niektórzy mieszkańcy próbują oszczędzić na odbiorze odpadów z nieruchomości - tłumaczy Katarzyna Bielec.

Nieporządek wokół pojemników można obserwować od lat - m.in. przy ulicach Nowoosadniczej, Gałczyńskiego, Wrzosowej, Bażantowej i Norwida.
- Mieszkańcy rzadko zgniatają plastikowe butelki i później wozimy powietrze - dodaje Katarzyna Bielec.

Skąd dodatkowe koszty? Firmy odbierające odpady z pojemników nie mogą zbierać innych śmieci niż makulatura, szkło czy butelki ani sprzątać wokół pojemników. Wywóz innych odpadów musi być dodatkowo zlecany.

Na razie urząd miasta postawił na akcję informacyjną. - Takie zachowania nie tylko wpływają negatywnie na obraz naszego miasta, ale są też wykroczeniem - mówi Bogusław Jazienicki, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska urzędu miejskiego w Oławie.

Mandat od strażników miejskich może sięgać 500 zł. Urzędnicy przypominają o zasadach segregacji odpadów i używania specjalnych pojemników, choć taka informacja znajduje się także na każdym takim kontenerze.

- Chodzi o to, by od papieru odrywać sznurki, wstążki i spinacze, zgniatać foremki po jajkach i butelki, zrywać z nich naklejki, usuwać nakrętki i wylewać resztki napojów - tłumaczy Katarzyna Bielec.

Czas pokaże, czy akcja informacyjna prowadzona w internecie przyniesie jakiś efekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto