Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór irlandzki w bibliotece [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Wieczór irlandzki w bibliotece.
Wieczór irlandzki w bibliotece. fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Wieczór irlandzki w bibliotece poprowadziła Justyna Mazurek-Schramm. Wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej opowiadała o kraju, który swoją kulturą potrafił podbić świat.

Wieczór irlandzki w bibliotece, choć nie przyciągnął zbyt wielu gości był ciekawą propozycją dla czytelników. Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej opowiadała o Zielonej Wyspie wspomagając się prezentacją zdjęć dzikiej przyrody i zabytków.

Zobacz: Ferie we wrzesińskiej bibliotece

Prelegentka udowadniała, że mały europejski kraj potrafił zachwycić świat swoja muzyką i tańcem. To zasługa samych Irlandczyków, którzy gdziekolwiek się osiedlają tworzą małą Irlandię otwartą dla obcych. Zakładają puby - centrum życia towarzyskiego, gdzie się rozmawia i muzykuje. Ich życiowy luz, miłość do tradycyjnej kultury będącej źródłem narodowej tożsamości uwodzi obcokrajowców.

Wieczór irlandzki w bibliotece

Północna wyspa zawdzięcza charakterystyczną zieleń porastających ją traw łagodnemu klimatowi. Jednak brak urodzajnych gleb sprawia, że z roślin uprawnych najlepiej udaje się ziemniak, będący podstawowym produktem żywnościowym, a najbardziej popularną produkcją jest hodowla owiec. To kraj przyjazny turystom podziwiającym urocze nadmorskie krajobrazy i zabytki. Można go poznać wędrując rozgałęzioną siecią ścieżek rowerowych i pieszych.

Justyna Mazurek-Schramm najwięcej uwagi poświeciła irlandzkiej kulturze. Dowiedzieliśmy się, że charakterystycznym w tańcu tradycyjnym nie wolno używać rąk, kobiety występują w kolorowych sukniach ceili, a mężczyźni w kiltach. Okazuje się, że Irlandczycy mają zabytek starszy niż egipskie piramidy - grobowiec korytarzowy Newgrange położony pod Dublinem. Jedynie podczas trzech grudniowych dni przesilenia zimowego światło słoneczne wpada przez mały otwór i rozświetla komorę grobową.

Nie wszyscy wiedzą, że patron Irlandii - św. Patryk nie był Irlandczykiem, a Walijczykiem. Popularny symbol koniczynki i celtycki krzyż są pamiątką działalności misyjnej świetego. Jego zasługą jest pokojowa ewangelizacja Irlandii. Legenda mówi, że w dniu sądu ostatecznego poprowadzi on mieszkańców szmaragdowej wyspy przed oblicze Boga. 17 marca Irlandczycy przeżywali rocznicę śmierci św. Patryka, ich największe i niezwykle hucznie obchodzone święto.

Goście obejrzeli też filmy z koncertu śpiewaków tradycyjnych Fonn Aniar zorganizowanego przez Fundację Kultury Irlandii w Poznaniu, występu zespołu Carrantuohill oraz tancerek grupy Rilandia. Spotkanie zakończyła swobodna rozmowa przy herbacie i ciasteczkach.

Wieczór irlandzki w bibliotece - zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto