Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina będzie realizować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Magda Prętka
Chipowanie i odławianie bezdomnych psów – to kwestie, które interesowały radnych podczas omawiania projektu uchwały w sprawie opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Podczas komisji rolnictwa, rozwoju wsi i środowiska Rady Miasta i Gminy Szamotuły, która odbyła się w miniony poniedziałek, Małgorzata Kurczewska z Wydziału Nieruchomości Komunalnych, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformowała radnych, iż ustawodawca nałożył na wszystkie gminy obowiązek opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Opieka obejmować ma również bezdomne koty, które stanowią największy problem w gminie.

Zadaniem samorządu będzie m.in. odławianie psów i umieszczanie ich w schronisku, a także przeprowadzanie sterylizacji i kastracji zwierząt. Część obowiązków realizować ma schronisko w Przyborówku w ramach istniejącego tam Parku Edukacji Przyrodniczej. Wcześniej gmina zajmowała się tego typu zadaniami, jednak jak przekonywała Małgorzata Kurczewska – nie było to obligatoryjne. Ponadto w Parku Edukacji Przyrodniczej przebywać będą również zwierzęta gospodarcze, dla których stworzona zostanie specjalna zagroda, a także wybieg dla koni.

Równocześnie komisja miała zaopiniować projekt uchwały w sprawie zniesienia ograniczenia ilości zwierząt przebywających w Przyborówku. Wcześniejsza uchwała, która takowe ograniczenia wprowadzała bowiem stworzona została w momencie pierwszego etapu budowy schroniska. W chwili obecnej natomiast w ośrodku tym przebywa znacznie więcej zwierząt, w związku z czym pojawiła się konieczność dokonania zmian w zapisie ustawy.

– Nie możemy ustalić limitu schroniska w Przyborówku – przekonywała Agnieszka Czapka, kierownik Wydziału Nieruchomości Komunalnych, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Radny, Maciej Chałupka dopytywał, czy ustalenia tego typu nie spowodują dalszych kłopotów z finansowaniem schroniska. Mogłyby one bowiem wyniknąć z trudności określenia ilości psów przebywających w schronisku w kolejnych miesiącach.

– Teraz mamy określoną ilość psów, a za chwilę możemy mieć ich więcej. W budżecie zarezerwowane zostały natomiast określone środki na działanie schroniska. Za jakiś czas może się, więc okazać, że są one niewystarczające – mówił radny Chałupka.

Małgorzata Kurczewska przekonywała jednak, że liczba adopcji psów w schronisku jest dość duża i należy mieć przy tym nadzieję, że ta rotacja zwierząt przybywających do ośrodka i opuszczających go , będzie sukcesywnie wzrastać. Obecny na posiedzeniu komisji wice burmistrz Szamotuł, Janusz Stanke dodał , że i tak konieczne było określenie w budżecie konkretnej sumy pieniędzy na działalność prowadzoną w schronisku, zaś czas pokaże, czy będą to wystarczające środki. Ostatecznie radni zaopiniowali projekt tej uchwały pozytywnie.

Radny Chałupka dociekał także, czy gmina zamierza wprowadzić system chipowania psów.

– To bardzo duże koszty. Myślimy nad tym od dłuższego czasu, jednak w chwili obecnej nie jest to możliwe – odpowiadała Małgorzata Kurczewska – Koszt takiego rozwiązania wyniósł by około 50 tys. zł – dodała.

Agnieszka Czapka stwierdziła natomiast, że trudno byłoby przekonać wszystkich mieszkańców posiadających psy do ich chipowania. Jej zdaniem najbardziej na tym systemie zależało by posiadaczom psów z rodowodem, nie wiadomo jednak jak zareagowałaby reszta społeczeństwa. Temat pozostaje zatem, przynajmniej w chwili obecnej , zamknięty.

Podczas obrad komisji radny, Józef Czaja poruszył też kwestię odławiania bezdomnych psów.

– Interesuje mnie, kto te psy będzie odławiał i jak to ma wyglądać ? – pytał radny – Widziałem, jak łapano bezdomnego psa w Koźlu i nie wyglądało to zbyt profesjonalnie. Ludzie, którzy się tym zajmują nie są wyszkoleni, nie mają pojęcia o tym – przekonywał radny Czaja.

W odpowiedzi, burmistrz Stanke stwierdził, że „każdy ma swoje sposoby na odławianie psów”. Uspokajał przy tym radnego, że pracownicy z pewnością zostaną przeszkoleni i będą to kompetentne osoby. Agnieszka Czapka informowała dodatkowo, że w momencie, gdy pies stwarza niebezpieczeństwo, na miejscu pojawia się lekarz weterynarii. Ponadto gmina jest w porozumieniu ze wszystkimi kołami łowieckimi w najbliższym regionie oraz z fundacją „Radość pasiaka”, które pomagają w odławianiu bezdomnych psów.

Więcej na ten temat w Tygodniku "Dzień Szamotulski"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto