Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maksymilian Ciężki powróci na dobre na Ziemię Szamotulską?

Magda Prętka
Maksymilian Ciężki - zasłużony szamotulanin, członek grupy tęgich umysłów pracujących nad rozszyfrowaniem Enigmy wciąż jest słabo znany na terenie powiatu szamotulskiego. Przyszedł czas, by to zmienić!

Bogusław Wołoszański poświęcił mu 3 odcinki „Sensacji XX wieku”, Urząd Marszałkowski w Poznaniu organizował wystawy traktujące o jego osobie – praktycznie na całym świecie, a Szamotuły postawiły mu pomnik i wydały okolicznościowe medale. Kiedy w roku 2008, po latach, sprowadzono do miasta szczątki ppłk. Maksymiliana Ciężkiego i z honorami pochowano go na cmentarzu parafialnym, tak naprawdę dopiero wówczas szamotulanie poznali historię swojego „ziomka” – powstańca wielkopolskiego, podpułkownika łączności Wojska Polskiego i – co tym bardziej istotne – uczestnika prac nad złamaniem szyfrów maszyny szyfrującej Enigma.
Mimo, że trudno przecenić rolę, jaką odegrał nie tylko w historii Polski, ale i Europy, w swoim mieście rodzinnym oraz na terenie powiatu szamotulskiego, wciąż jest postacią mało znaną. Zdaje się, że przyszedł czas, by w końcu to zmienić.

We wtorek, 24 listopada – w 117. rocznicę urodzin ppłk. Ciężkiego, przy jednym stole, ponad podziałami, zasiedli przedstawiciele powiatu, Miasta i Gminy Szamotuły, Muzeum Zamek Górków oraz Szkoły Podstawowej w Baborowie, która od tego roku nosi imię Maksymiliana Ciężkiego. Posiedzenie komisji oświaty, kultury i kultury fizycznej Rady Powiatu Szamotulskiego stało się idealną okazją do podjęcia szerokiej dyskusji w temacie promocji i upowszechniania wiedzy o zasłużonym szamotulaninie. – Zależy mi na tym, by pozytywne, mądre osoby z powiatu podjęły ten temat – podkreślał przewodniczący komisji, radny Piotr Michalak.

Spotkanie miało zatem stać się burzą mózgów w efekcie, której powstała by lista pomysłów możliwych do realizacji. Termin – poprzedzający pracę samorzadów nad budżetem, był więc nieprzypadkowy.
Uczestniczący we wtorkowej komisji Waldemar Górny opowiadał zgromadzonym o działaniach, które zostały już podjęte. Dużo ważniejszą kwestią stało się jednak to, co w tym temacie faktycznie można jeszcze zrobić.

Otwierając komisję radny Michalak poddawał pod rozwagę władz, radnych i gości własne pomysły działań. Przekonywał – słusznie zresztą, że stawianie kolejnych pomników mija się z celem. Nadanie jednej z ulic w mieście imienia Maksymiliana Ciężkiego byłoby jednak miłym akcentem. Podkreślał przy tym rolę działań edukacyjnych, jakie powinny zostać wprowadzone już na etapie wczesnoszkolnym. – Chodzi o działania podejmowane nie tylko od strony humanistycznej, ale i matematycznej – mówił.

Wspominał m.in. o stworzeniu postaci podpułkownika w ramach międzynarodowego Ulicznego Festiwalu Osobliwości oraz istotny udziale muzeum w całym programie. W tę ostatnią propozycję wpisywała by się inicjatywa lekcji muzealnych oraz zajęć z kryptologii, a także stworzenie specjalnego miejsca poświęconego Maksymilianowi Ciężkiemu.

Ważny głos w dyskusji zabrał też Waldemar Górny, który sugerował, że jednym z podstawowych działań powinno stać się rozszerzenie dotychczasowej publikacji poświęconej podpułkownikowi m.in. o wątek jeniecki. Mówił o symbolu działań promocyjnych powiatu, jaką to formę mogła by przybrać statuetka Maksymiliana Ciężkiego wręczana raz do roku np. uzdolnionym uczniom. Pojawił się też temat specjalnej wystawy oraz organizacji konferencji z udziałem cenionych polskich kryptologów i matematyków. Jak przekonywał – w związku z planowym powstaniem muzeum Enigmy w Poznaniu w przyszłym roku, bardzo istotne stało by się ufundowanie przez samorządy ekspozycji poświęconej szamotulaninowi – tak, by rola, jaką Ciężki odgrywał w gronie tęgich umysłów pracujących nad złamaniem Enigmy, została w muzeum odpowiednio zaakcentowana. O grze miejskiej, której dwie edycje odbyły się już w Szamotułach, mówił wcześniej Piotr Michalak. Wraz z Górnym podkreślali istotę i trafność tego przedsięwzięcia.

Monika Romanowska – Pietrzak, kustosz muzeum, przyznawała rację swoim przedmówcom. Dodawała przy tym, że w działaniach mających na celu popularyzację postaci świetnie sprawdza się materiał fotograficzny opracowany w dużym formacie. – Bardzo dobre byłoby, gdyby w przestrzeni miejskiej pojawiły się powiększone zdjęcia w formie banerów – tłumaczyła , wskazując równocześnie, że postaci Ciężkiego można by poświęcić jedną z edycji turnieju dla miłośników powiatu lub przygotować Noc Muzeów w nawiązaniu do jego osoby. Inną koncepcją była organizacja imprezy plenerowej o znaczeniu historycznym na skwerze za pomnikiem Ciężkiego.

Szereg ciekawych pomysłów padło i ze strony dyrektor Szkoły Podstawowej w Baborowie, Elżbiety Kaszkowiak. W związku z tym, że placówka powoli przygotowuje się do czerwcowych obchodów dnia patrona, niektóre z zaplanowanych działań, można by przenieść na grunt powiatowy. Jednym z nich są biegi patrolowe stanowiące namiastkę gry miejskiej. W ich trakcie uczniowie będą musieli m.in. odpowiadać na pytania zaszyfrowane specjalnym kodem, a następnie z powrotem je szyfrować. Mówiła też o innowacjach matematycznych i warsztatach z kryptologii.

Przedstawiciele gminy poddawali zaś pod rozwagę stworzenie strony internetowej poświęconej Ciężkiemu oraz konkurs wiedzy o szamotulaninie. Radny, Tadeusz Słomiński wskazywał, że koniecznym działaniem jest silne zaakcentowanie postaci podpułkownika na lekcjach historii odbywających się w miejscowych szkołach.

Tak naprawdę jednak z trudem można by przytoczyć wszystkie propozycje działań, jakie padły w trakcie spotkania. Znamienne w tym kontekście stały się słowa radnego powiatowego, Macieja Trąbczyńskiego zwracającego uwagę na fakt, że samo spotkanie przedstawicieli dwóch samorządów, ponad jakimikolwiek podziałami, w tak ważnej sprawie, jest już pewnym sukcesem. Równocześnie wyrażał on pragnienie , by postać Maksymiliana Ciężkiego stała się powodem do zainteresowania młodych matematyką poprzez działania praktyczne wykraczające poza lekcje w szkołach. Ubolewał on nad poziomem wiedzy matematycznej młodych, który mógłby wzrosnąć, gdyby dziedzina ta podana została uczniom w ciekawej formie - np. poprzez działania związane z popularyzacją Ciężkiego.

Zgodnie z założeniami Piotra Michalaka, po komisji zawiąże się grupa robocza, która pracować będzie nad poszczególnymi działaniami. Ich wstępna analiza finansowa ma zostać przedstawiona w grudniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto