Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton pisania listów Amnesty International w Szamotułach

Redakcja
Maraton pisania listów Amnesty International odbędzie się również w Szamotułach
Maraton pisania listów Amnesty International odbędzie się również w Szamotułach Archiwum Polskapresse
Maraton pisania listów Amnesty International wystartuje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły w sobotni poranek, punktualnie o godzinie 9.00. Będzie to pierwsza edycja tej akcji na Ziemi Szamotulskiej

Fundacja IBRAS (Instytut badania i Rozwoju Aktywności Społecznej), w ramach której działa Edukatornia Szamotuły – grupa skupiająca kreatywną i pełną werwy do działania młodzież z lokalnych szkół, nie przestaje pobudzać szamotulan do aktywności społecznej. Po Dniu Odkrywania Pasji przyszedł czas na kolejne inicjatywy. W minioną sobotę młodzi z Edukatorni tworzyli niezwykłe choinki podczas imprezy mikołajkowej Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Już jutro natomiast zachęcać będą mieszkańców do przyłączenia się do akcji Amnesty International. Jak przekonuje Jacek Sańko, prezes IBRAS, pomysłów na kolejne działania jest naprawdę sporo.

W sobotni poranek, punktualnie o godzinie 9.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły wystartuje Maraton pisania listów Amnesty International. Akcja, która w Polsce po raz pierwszy zorganizowana została w roku 2001, będzie miała szansę zakorzenić się na Ziemi Szamotulskiej. Na czym konkretnie polega? Nie ma w tym nic odkrywczego, jak sama nazwa wskazuje – na pisaniu listów. To listy solidarności do osób na całym świecie, których prawa są łamane, listy stanowiące apel do władz. Ich odbiorcami bardzo często stają się więźniowie polityczni. W tym roku uczestnicy Maratonu bronić będą: ukraińskiego reżysera aresztowanego przez rosyjskie służby, chińską aktywistkę uwięzioną za pokojowe protesty, kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej i wielu wielu innych.

Tym razem Polacy napiszą listy w ponad 400 miejscach w całym kraju. Do akcji po raz pierwszy przystąpią również szamotulanie.

– Pomysł na zorganizowanie Maratonu w mieście wypłynął od młodzieży z Edukatorni, która nie przestaje zadziwiać, jeśli chodzi o inicjatywy angażujące nie tylko ich samych, ale i mieszkańców Szamotuł. – mówi Jacek Sańko, prezes IBRAS – W sobotę każdy, bez jakichkolwiek ograniczeń, będzie mógł napisać list. W bibliotece dostępne będą potrzebne materiały, nie zabraknie wzorów listów – zarówno w języku polskim, jak i angielskim. – dodaje Sańko.

Tak naprawdę jednak młodzi z Edukatorni rozpoczęli Maraton pisania listów już w poniedziałek – w szamotulskim Zespole Szkół nr 1. Przez cały tydzień na lekcjach wychowawczych zainteresowani uczniowie solidaryzowali się z tymi, których wolność w znaczący sposób została ograniczona. Wiedzieli, że przystępując do pisania listów, mogą zmienić czyjeś życie. To było jak wyzwanie, wobec którego wielu nie pozostało obojętnym.

– Młodzież postawiła już pierwszy krok dając bardzo dobry przykład. To był ich pomysł, by rozpocząć akcję w szkole. W sobotę czekać będziemy w bibliotece na pozostałych mieszkańców. Maraton wystartuje o godzinie 9.00, a zakończy się o godzinie 13.00. Serdecznie zapraszamy! – apeluje Jacek Sańko.

Fundacja IBRAS ostatniego słowa w Szamotułach jeszcze nie powiedziała. Spoglądając na harmonogram inicjatyw, które zamierza realizować w mieście i gminie, należało by stwierdzić, iż szykuje się naprawdę bardzo dobry rok.

– Chcielibyśmy powtórzyć Wspólne Grillowanie w Parku Zamkowym latem i połączyć akcję np. z flash mobem opartym na gitarowym graniu. Złożyliśmy już projekt w ramach tego działania do programu Polak Potrafi. Młodzież stworzyła fantastyczny film promocyjny. Zobaczymy co z tego wyniknie. – wyjaśnia Sańko. – Poza tym z pewnością zajrzymy na wioski – do Koźla i Otorowa, gdzie w przyszłym roku również pragniemy zorganizować półkolonie, a także włączyć się w imprezy z okazji Dnia Dziecka. Edukatorni nie zabraknie też podczas obchodów Dni Szamotuł. Marzy nam się zorganizowanie festiwalu murali, który mógłby stanowić uzupełnienie Ulicznego Festiwalu Osobliwości. Zamierzamy przy tym w pewien sposób odczarować 11 listopada – nadać temu dniu więcej barw i radości. W planach pozostaje organizacja podchodów – gry miejskiej tematycznie nawiązująca do Święta Niepodległości. – wylicza Sańko.

To oczywiście tylko część inicjatyw, którymi IBRAS wraz z Edukatornią zamierzają zaskoczyć w przyszłym roku mieszkańców. O kolejnych działaniach lokalnej młodzieży będziemy na bieżąco informować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto