Mistrzostwa Wielkopolski Młodziczek. Szamotulanki ze srebrem! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Wczoraj wieczorem zakończył się trwający od soboty turniej finałowy Mistrzostw Wielkopolski w Piłce Siatkowej Młodziczek. Ze złotem z Szamotuł wyjechały zawodniczki KS ASBL Piła, które w wielkim finale pokonały gospodynie 2:1

Podczas meczu finałowego, który rozegrany został późnym niedzielnym popołudniem, hala "Szamotulanka" dosłownie pękała w szwach! Biorąc jednak pod uwagę stawkę meczu, jaką był złoty medal i zacny tytuł Mistrzyń Wielkopolski, trudno się dziwić. Każdy chciał wziąć udział w tym, bądź co bądź, historycznym wydarzeniu.

Szamotulanki stanęły do siatkarskiego boju z trudnym rywalem. Bo chociaż zespół młodziczek KS ASBL Piła w roku ubiegłym zakończył rywalizację w finale Mistrzostw Wielkopolski dopiero na miejscu VI, przebieg weekendowego turnieju dał wyraz świetnej predyspozycji dziewcząt, które podobnie jak gospodynie, odważnie kroczyły po tytuł tych najlepszych z najlepszych.

Pilanki dowiodły swojej siły już w pierwszym secie, bardzo szybko obejmując prowadzenie nad szamotulankami. Te jednak nie zamierzały się poddawać i w połowie partii odrobiły kilku punktową stratę. Ostatnim minutom seta towarzyszyła zacięta walka o każdą piłkę. Niestety, gospodyniom zabrakło trochę szczęścia i skuteczności. Dziewczęta z Piły triumfowały ustalając wynik tej partii na 25:23.

Drugi set, to koncertowa gra podopiecznych trenerów Dariusza Ciszaka i Kazimierza Fabina. Zmotywowane po przerwie szamotulanki manifestują swoją siłę. Kibice obserwują świetne zagrywki Patrycji Chudziak, kapitalne ataki Zuzanny Pieniak i fantastyczną Katarzynę Przybylską! Pilanki nie mają nic do powiedzenia! Druga partia kończy się wynikiem 25:11 dla gospodyń.

Przy stanie 1:1 w setach przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcie - tie break. Obraz gry po stronie zawodniczek "Szamotulanina" niestety nie przypomina tego z drugiej partii. Błędy w przyjęciu i złe ustawienie bloku pozwalają rywalkom na sukcesywne zwiększanie przewagi. Coś się zablokowało. Zmiana przychodzi po rozmowie ze sztabem szkoleniowym - gospodynie powoli odrabiają stracone punkty, by już po zamianie stron doprowadzić do wyrównania. Jest 12:12, potem 13:13, horror na trybunach! Mieszkańcy Szamotuł czekają już na złoto, kibicują z całych sił. Niestety, pilanki obejmują 1-punktowe prowadzenie. Zagrywka po ich stronie. Wydawało się, że piłka trafia w siatkę. Jednak nie - wolno przechodzi tuż nad nią. Szamotulanki reagują zbyt późno. Zespół z Piły stawia kropkę nad i przy stanie 15:13 oraz 2:1 w całym meczu, sięga po złoto! Młodziczki z "Szamotulanina" zostają Wicemistrzyniami Wielkopolski! I chociaż zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, srebrny medal, to ogromny sukces!

Wieczorem odbyło się oficjalne zakończenie turnieju połączone z dekoracją mistrzowskiej trójki. Oprócz zawodniczek z Piły i Szamotuł, medale odebrały siatkarki z poznańskiego "Energetyka", które ostatecznie wywalczyły brąz. IV miejsce zajął zaś zespół UKS 17 Kalisz, V- SPS "Volley" Piła, a VI - UKS Środa Wielkopolska.

Organizatorzy imprezy - UKS "Szamotulanin" oraz Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach, postanowili przyznać również nagrody indywidualne dla najlepszych zawodniczek z każdej drużyny. Odebrały je: Weronika Pogorzelska (SPS "Volley" Piła), Adrianna Antkowiak (ENEA "Energetyk" Poznań), Barbara Najda (KS ASBL Piła), Zuzanna Pieniak (UKS "Szamotulanin") oraz Dominika Rataj (UKS 17 Kalisz).

Zgodnie z siatkarską tradycją wybrano również złotą szóstkę całego turnieju. I tak, miano najlepszej libero otrzymała Oliwia Bąkowska reprezentująca gospodynie. Najlepszą rozgrywającą została Julianna Nowosad (KS ASBL Piła), najlepszą przyjmującą Olga Kędziora ("Szamotulanin), a Zofia Majsnerska (ENEA "Energetyk" Poznań) odebrała nagrodę dla najlepszej blokującej. Maję Korkowicz (KS ASBL Piła) okrzyknięto najlepszą atakującą, a MVP turnieju została Amelia Podpora z KS ASBL Piła. Dziewczęta odebrały moc serdecznych gratulacji i życzeń od przedstawiciela Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej, organizatorów oraz samorządowców.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani