"Co jest grane, Davis?" - kadr z filmu "Co jest grane, Davis?" - kadr z filmu

(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Boyhood", "Ida", a może "Jak wytresować smoka 2"? Zapytaliśmy znawców kina, które filmy podobały im się w 2014 roku najbardziej.

Każdy kinoman ma inny gust. Podobnie jest ze znawcami kina. Jedni wolą animacje i szalone komedie, inni polskie dramaty. Zobaczcie, które produkcje zasłużyły wg znawców kina na miano najlepszych filmów roku 2014.

Bartek Kędzierski, reżyser m.in. "Włatców móch" i "Kreskostorii Polski"Locke
Film z 2013, ale u nas dostępny w 2014. Wnętrze auta, jeden aktor i telefon komórkowy. Wcześniej nie pomyślałbym, że taka historia może trzymać w napięciu 90 minut.

Grand Budapest Hotel
Kocham filmy szalone, a ten film jest szalony w 100 procentach!

Jak wytresować smoka 2
Najpiękniej opowiedziana historia o tym, że dzieci czasem muszą pogodzić się z odejściem swoich rodziców.

Piotr Czerkawski, krytyk filmowy, autor bloga cinemaenchante.blogspot.comWielkie piękno
Film finezyjny, elegancki i modny jak marynarki Jepa Gambardelli. Paolo Sorrentino puszcza się w pogoń za tytułowym bohaterem i dostarcza nam sprawozdanie z orgiastyczno-melancholijnej podróży do kresu nocy.

Co jest grane, Davis?
Pozbawiona fałszywej nuty ballada o artyście, który spóźnił się na pociąg do sławy. Tylko Coenowie mogli wpaść na pomysł, by w roli posłańca - przekazującego Llewynowi Davisowi komunikaty od losu - obsadzić kapryśnego, rudego kocura.

Boyhood
Warto było czekać kilkanaście lat na tak uniwersalny, czuły i subtelny portret dojrzewania. Linklater, swoim zwyczajem, rzuca urok na rzeczywistość i dostrzega niezwykłość tam, gdzie inni widzieliby tylko przeciętność lub banał.

Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu


Zastrzega, że w minionym roku podchodził dość sentymentalnie do polskiego kina, stąd wybór trzech polskich filmów.

Ida
Film, któremu nie można mieć nic do zarzucenia. Gorąco kibicuję Pawłowi Pawlikowskiemu, by dostał za niego Oscara. Zasłużył.

Pod mocnym Aniołem
Genialna kreacja Roberta Więckiewicza - nic dodać, nic ująć. Ponadto jeden z najlepszych filmów Smarzowskiego.

Jack Strong
Kolejna znakomita kreacja, tu doskonale sprawdził się Marcin Dorociński, jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów.

Roman Gutek, prezes stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dyrektor festiwali T-Mobile Nowe Horyzonty i American Film FestivalMama
To film Xaviera Dolana - zaledwie 25-letniego reżysera, za to bardzo utalentowanego. Dolan ma w swoim dorobku już pięć filmów, a ja mógłbym zaryzykować, że jego "Mama" to moim zdaniem najlepszy film ostatniego festiwalu w Cannes. Trzymam kciuki za tego młodego twórcę, cenię go za to, że jest tak bezkompromisowy, że ma swój styl.

Zimowy sen
Złota Palma w Cannes. Film, który jest niejako sumą dotyczasowego dorobku Nuriego Bilge Ceylana, uważanego za jednego z najbardziej uzdolnionych reżyserów na świecie. Seans trwał około trzy godziny, ale było warto.

Porwanie Michela Houellebecqa
Film doskonale ukazujący, jak media kreują rzeczywistości. Obraz wychodzi od faktów, ale szybko przechodzi w absurdalną fikcję, a widz czerpie przyjemność z dobrego filmu.

Filmy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!