O wyjściu na wolność Zbigniewa K

O wyjściu na wolność Zbigniewa K., który przesiedział w więzieniu 43 lata informował między innymi Teleskop (© Marcin Pomianowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wobec tego faktu jesteśmy bezsilni. W świetle prawa ci ludzie są wolni i nie ma nad nimi kontroli. W następnych latach z ZK Wronki wyjdą kolejni zwyrodnialcy

W miniony poniedziałek największe serwisy informacyjne poinformowały o wyjściu na wolność Zbigniewa K., który zakończył we wronieckim Zakładzie Karnym 25-letni wyrok za gwałt i zabójstwo. Wcześniej mężczyzna też był karany – łącznie w więzieniu przesiedział 43 lata. Problem w tym, że w trakcie odsiadki mężczyzna groził rodzinie, a w ocenie specjalistów nadal jest niebezpieczny dla otoczenia. Czy zatem mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie? Czy są jakiekolwiek procedury nadzoru nad tego typu przestępcami wychodzącymi na wolność?

– Na wniosek osoby pokrzywdzonej przestępstwem dyrektor zakładu karnego niezwłocznie informuje ją, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, natomiast w wypadku zwolnienia z zakładu karnego po odbyciu kary skazanego z zaburzeniami preferencji seksualnych odbywającego karę pozbawienia wolności za przestępstwo określone w Kodeksie Karnym , popełnione w związku z tymi zaburzeniami, dyrektor zakładu karnego niezwłocznie zawiadamia o tym jednostkę Policji, właściwą dla miejsca stałego pobytu skazanego. – mówi mjr Iwona Olejniczak– Ptak, oficer prasowy Zakładu Karnego we Wronkach – Przepis ten stosuje się odpowiednio do skazanego za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności orzeczoną za przestępstwo umyślne w wymiarze nie niższym niż 3 lata. – wyjaśnia Olejniczak–Ptak.

Tyle prawo. Mimo że Zakład Karny informował sąd, że mający opuścić więzienie mężczyzna jest niebezpieczny to nawet sąd w tej sprawie ma związane ręce, bo prawo nie działa wstecz i w świetle obowiązujących przepisów mężczyzna jest wolny.


Kto wkrótce wyjdzie?

Aktualnie w Zakładzie Karnym we Wronkach karę dożywotniego pozbawienia wolności odbywa 9 skazanych, kary te orzeczono w związku z dokonanymi zabójstwami , w jednym przypadku zabójstwo połączone było z gwałtem , a w 5 innych przypadkach zabójstwo połączone było z rozbojem.
Kary 25 lat pozbawienia wolności odbywa aktualnie 41 skazanych , w tym w 4 przypadkach oprócz zabójstwa dokonano również gwałtu, a w 14 przypadkach oprócz zabójstwa dokonano również rozboju.
Z osób tych w najbliższym czasie przewidziana jest do zwolnienia (po odbyciu kary) jedna osoba – termin zwolnienia przypada w listopadzie 2013r. ( osoba ta skazana jest za zabójstwo na 25 lat pozbawienia wolności).
W następnych latach tj. 2015 i 2016 przewidziano do zwolnienia również po jednej osobie.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Biedronka (gość)

Jak słyszę tych wszystkich mądrych dziennikarzy (w tym przypadku Pani LIS), mówiących o tym, że państwo nie zadziałało, ponieważ ten pan mieszka teraz w noclegowni to mnie zalewa.... jak państwo ma jeszcze zadziałać?! Koleś żył 43 lata z naszych pieniędzy, nie narzekał, miał lepsze jedzenie i dostęp do np. opieki zdrowotnej od zwykłych ludzi, którzy żyją uczciwie! Trzeba było myśleć jaki go los spotka zanim zaczął kraść, gwałcić i mordować. Jakoś średnio mnie obchodzi co się z nim teraz dzieje. Skoro więzienie nie było wystarczającą karą, to niech to teraz bedzie bezdomność. Dla mnie paranoja. I szkoda, żę prawo nie działa wstecz, bo przynajmniej nie wychodziłoby z ZK tylu zwyrodnialców!!!