Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w powiecie szamotulskim

Magda Prętka, Robert Poczekaj
Archiwum K. Smury
Rok 2018 dedykowany jest 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak będziemy obchodzić go w powiecie?

Okrzyk „Cześć i chwa­ła Bohaterom” w tym roku głośno rozbrzmiewać będzie w całym kraju. Wyrażenie wdzięczności wobec ofiarności tych, którzy za wolną Polskę, za wolną Wielkopolskę oddali życie, stanie się symbolem naszej pamięci o nich. Obchody rocznicowe będą miały zatem szczególny wymiar, również w powiecie szamotulskim.

Lokalne samorządy wraz z instytucjami kultury, placówkami oświatowymi oraz licznymi stowarzyszeniami przygotowują szereg przedsięwzięć mających uświetnić te ważne dla całej Polski wydarzenia. My, Wielkopolanie w wyjątkowy sposób chcemy jednak oddać hołd bohaterskim powstańcom.

We Wronkach już w roku ubiegłym powołano do życia roboczy Komitet Obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Skupia on pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wronki, Wronieckiego Ośrodka Kultury, przedstawicieli stowarzyszeń oraz innych organizacji z terenu gminy. Ich wspólne działania mają na celu przybliżyć mieszkańcom wydarzenia sprzed 100 lat.

– W związku z tym powstaną nowe publikacje (m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej uzupełni książkę pt. „Czas Pamięci”) oraz specjalna strona internetowa, będąca swoistą encyklopedią wiedzy na temat udziału wronieckiego społeczeństwa w Powstaniu Wielkopolskim. Planujemy również m.in. wykonanie historycznego muralu, nadanie imienia Walentego Błażejewskiego jednej z ulic w centrum miasta oraz inscenizację ścięcia cesarskiej lipy na Placu Wolności. Do udziału w obchodach chcemy również zaangażować młodzież szkolną, dla której przygotujemy różnego rodzaju konkursy – wylicza Tobiasz Chożalski z wronieckiego magistratu.

Pniewy zainaugurowały już obchody we wrześniu 2017 roku. Odbyły się pierwsze koncerty, rajd niepodległościowy, wykład w ramach UTW. Szczególnie ważnym było wyremontowanie zabytkowej powstańczej mogiły na cmentarzu parafialnym. Tam spotykają się mieszkańcy każdego roku 27 grudnia. W styczniu swoje święto obchodziła szkoła podstawowa w Pniewach nosząca imię Powstańców. Na przepiękny program zostali zaproszenie przedstawiciele powstańczych rodzin. Orszak Trzech Króli zakończył swój przemarsz pod pomnikiem powstańców przy szkole. To właśnie 6 stycznia powstańcy z Pniew wyruszyli na pomoc mieszkańcom Kamionny. Rozpoczęto realizację projektów edukacyjnych, które przypominają sylwetki powstańców. Wielu organizowanym imprezom towarzyszy myśl o powstańcach. Odbędzie się także międzypokoleniowa historyczna wyprawa do poznańskich muzeów. Będą wieczornice i spektakle. Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zakończą się w maju 2019 roku. Zaplanowano inscenizację historyczną.

Duszniki dopiero niedawno utworzyły komitet organizacyjny obchodów. Pierwsze spotkanie odbyło się 29 stycznia. Uczestnicy rozmawiali o zaplanowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej oraz szkoły działaniach, a także o propozycjach na przygotowanie listopadowych i grudniowych obchodów. Wybrano również koordynatora z ramienia komitetu, którym został Jacek Lichocki – Prezes TMZD.
Wójt Roman Boguś poinformował, że urząd gminy zajmie się w tym roku odnowieniem pomnika przy dusznickim parku, natomiast u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Szamotulskiej w Dusznikach, w centralnym punkcie skweru, zgodnie z postulatami Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej, stanie obelisk ku czci Powstańców Wielkopolskich. Szkoły przygotowują projekty edukacyjne i konkursy, które już niebawem będą w realizacji. Również kalendarium obchodów jest obecnie na etapie przygotowania.
O tym jak obchody rocznicowe zapowiadają się w pozostałych gminach i jak przygotowuje się do nich samorząd powiatowy, poinformujemy wkrótce.

POWSTAJE LISTA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH
Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, w porozumieniu ze stowarzyszeniami historycznymi i nie tylko, działającymi na terenie powiatu szamotulskiego, przygotowuje listę bohaterskich Powstańców z naszego regionu.
W styczniu spis został opublikowany na stronie internetowej www.zamek.org.pl i jest na bieżąco aktualizowany. Jeżeli na liście brakuje jakiegoś nazwiska, a jesteśmy w stanie udokumentować udział np. członka naszej rodziny w wielkopolskim zrywie, należy zwrócić się ze stosownymi dokumentami do muzeum. W ten sposób spis cały czas się powiększa. Pełna lista najprawdopodobniej ukaże się w formie publikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto