Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OBORNIKI - Artystyczne Dni Obornik

Magda Prętka
Grzegorz Urbaniak z firmy Solarix oraz Tomasz Akusz zapowiadają, iż Festiwal Rzeźby Solnej będzie wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym
Grzegorz Urbaniak z firmy Solarix oraz Tomasz Akusz zapowiadają, iż Festiwal Rzeźby Solnej będzie wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Magda Prętka
W dniach od 22 do 27 czerwca oborniczanie świętować będą Dni Miasta. Wśródlicznych atrakcji przygotowanych na tą okazję znajdzie się m.in. Festiwal Rzeźby Solnej

Już po raz drugi oborniczanie oraz przyjezdni goście będą mogli uczestniczyć w Festiwalu Rzeźby Solnej, który odbędzie się w ramach tegorocznych Dni Oboronik. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest znany i ceniony poznański artysta – Tomasz Akusz. Dał on już się poznać lokalnej społeczności licznymi działaniami artystycznymi, w tym m.in. wystawami: „Wielkie Oczy Sztuki” oraz „Wielkie Oczy Sztuki 2” realizowanymi w Szamotułach.

Festiwal Rzeźby Solnej z kolei po raz pierwszy odbył się w Obornikach w roku ubiegłym i cieszył się wówczas ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Urząd Miasta Oborniki, który jest organizatorem Dni Miasta wspólnie z Tomaszem Akuszem oraz Grzegorzem Urbaniakiem z firmy Solarix postanowili zatem o kontynuacji tego projektu również w tym roku.

– Pomysł na stworzenie takiego festiwalu zrodził się przez przypadek. Okazało się bowiem, że w Solawie pod Obornikami znaleziono jakieś szczątkowe osady soli. Mieliśmy więc ciekawostkę, którą warto było wypromować. A, że generalnie wszelkie Dni Miasta w różnych częściach Polski zazwyczaj są marne i nie wnoszą nic nowego do kultury, czy sztuki, warto było połączyć to spostrzeżenie z ciekawostką promującą region – mówił pomysłodawca Festiwalu Rzeźby Solnej, Tomasz Akusz. – Firma Solarix z Chrustowa natomiast udostępniła sól kamienną, którą dalej młodzi artyści formowali w prawdziwe dzieła – dodaje.

W zeszłym roku w festiwalu uczestniczyło 4 rzeźbiarzy, w tym roku będzie ich 8, w tym m.in.: Łukasz Trusewicz, Dorota Piekarczyk, Agnieszka Ciszewska, Szymon Zwoliński oraz Łukasz Mróz.

– Są to młode i zdolne osoby, które nie boją się różnorakich działań artystycznych – mówi Tomasz Akusz. – Łukasz Trusewicz jest studentem Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP w Poznaniu. Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale również rysunkiem, happeningiem, czy działaniami performatywnymi. Dorota Piekarczyk studiuje na tym samym kierunku. W zeszłym roku wzięła udział w wystawie zbiorowej studentów ASP w ramach festiwalu „Artenalia” w Starej Rzeźni. Agnieszka Ciszewska z kolei zajmuje się przede wszystkim twórczością w zakresie rzeźby monumentalnej oraz w dziedzinie małych form rzeźbiarskich. W swoich pracach wykorzystuje różnorodne materiały, w tym drewno, metal, czy ceramikę. Szymon Zwoliński natomiast eksperymentuje z formą i tworzy prace z kamienia, gipsu oraz tworzyw sztucznych. Łukasz Mróz dał się poznać przede wszystkim jako rzeźbiarz, ale zajmuje się także rysunkiem i malarstwem – dodaje Akusz.

Festiwal Rzeźby Solnej będzie się odbywać w dniach od 25 do 27 czerwca, przy czym w piątek, 25 czerwca w Chrustowie artyści będą mechanicznie obrabiać bryły solne, które następnie w sobotę trafią do Obornik. W ciągu pozostałych 2 dni twórcy będą je formować do prawdziwych dzieł sztuki, czemu zapewne z chęcią poprzyglądają się oborniczanie.

– Serdecznie zapraszamy na Festiwal Rzeźby Solnej wszystkich mieszkańców. Będzie to z pewnością niezwykle wydarzenie artystyczne, jedyne takie zresztą na skalę światową. Dodatkowo firma Solarix udostępni masę solną, z której samemu będzie można uformować przeróżne formy – tłumaczy Tomasz Akusz.

W niedzielę, 27 czerwca z kolei odbędzie się licytacja najlepszych – zdaniem mieszkańców – rzeźb. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cel charytatywny.

Jeszcze przed rozpoczęciem Festiwalu Rzeźby Solnej, we wtorek 22 czerwca w Urzędzie Miasta Oborniki otwarta zostanie wystawa malarska prac takich artystów, jak: Katarzyna Zygadlewicz, Tomasz Akusz, Tadeusz Sobkowiak, Sylwester Łachacz oraz Grzegorz Ratajczyk. Prezentować ona będzie różnoraki techniki malarskie, zaś będzie można ją oglądać do 27 czerwca.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto