Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy na skwerze Stanisława Zgaińskiego oraz otwarcie wystawy we Wronkach [FOTO]

[email protected]
Zgaiński - nauczyciel, artysta, żołnierz
Zgaiński - nauczyciel, artysta, żołnierz Paulina Śliwa
W poniedziałek, 13 października, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej we Wronkach odsłonięto tablicę na skwerze Stanisława Zgaińskiego. W Muzeum Ziemi Wronieckiej otwarto z kolei wystawę "Stanisław Zgaiński 1907-1944" Uhonorowani zostali również zwycięzcy konkursu wiedzowego o życiu i twórczości Zgaińskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

„Matka wielokrotnie apelowała do mnie, abym nigdy nie uprawiał żadnej działalności konspiracyjnej i pamiętał o tym, że jednostka ma niewielki wpływ na losy świata, a najbardziej cierpią ci naiwni, szlachetni i bohaterscy, którzy albo giną albo i tak będą niedoceniani, ponieważ polityka rządzi się swoimi prawami, które rzadko mają coś wspólnego z moralnością.” To słowa syna Stanisława Zgaińskiego, Wojciecha. Słowa, w których wiele jest goryczy i żalu. W miniony poniedziałek, 13 października, w wigilię Święta Edukacji Narodowej oraz w przeddzień 70. rocznicy śmierci Zgaińskiego, była okazja, by im choć częściowo zaprzeczyć. Mieszkańcy miasta, lokalni działacze, rodzina Zgaińskiego zgromadzili się przy skrzyżowaniu ul. Jaworowej, Łąkowej i Klonowej, by oddać cześć artyście, nauczycielowi i wielkiemu patriocie.

Na uroczystości obecni byli członkowie rodziny Stanisława Zgaińskiego – jego córka Ewa Mossakowska oraz Tatiana Zgaińska, Jadwiga Zgaińska, Małgorzata Trąbczyńska i Maciej Trąbczyński. Pojawili się też radni Rady Powiatu Szamotulskiego, radni Rady Miasta i Gminy Wronki, Burmistrz MiG Wronki Robert Dorna, duchowieństwo, sołtysi z gm. Wronki, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-19 koło Wronki, Andrzej Haak (fundator tablicy pamiątkowej i jednocześnie syn, ś.p. Leona Haaka, żołnierza AK, walczącego pod dowództwem Stanisława Zgaińskiego), Dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury Michał Poniewski, kierownik Muzeum Ziemi Wronieckiej, Daria Wajdemann – Waszyńska, poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, nauczyciele oraz prezesi i dyrektorzy wronieckich przedsiębiorstw i zakładów pracy.

We Wronkach gościli także Elżbieta Ratajczak z młodzieżą z szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, członkowie Bractwa Kurkowego we Wronkach, Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego Historica, harcerze z 5 Wronieckiej Drużyny Harcerskiej "Czerwone Berety", muzycy Wronieckiej Orkiestry Dętej z kapelmistrzem Jackiem Cieślińskim, gospodarze tej uroczystości: członkowie Zarządu Osiedla Zamość oraz mieszkańcy ziemi wronieckiej.

Bogatą biografię Zgaińskiego przedstawił sierakowianin, wielki pasjonat historii regionu Jarosław Łożyński. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali Ewa Mossakowska, Robert Dorna i Marian Śliwa. Jerzy Śmiłowski zwrócił uwagę na to, że tablica na kamieniu jest zainstalowana w taki sposób, że frontem zwrócona jest na centrum Wronek. - Tablica zwrócona jest frontem również na leśniczówkę, na Osiedlu – Zamość, gdzie 12 kwietnia 1942 r. , przed Stanisławem Zgaińskim złożyli przysięgę członkowie pododdziału Armii Krajowej, m.in. Leon Haak oraz synowie leśniczego Maisnerowskiego - Henryk i Antoni. Stanisław Zgaiński walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Klon”. Tak się złożyło, że skwer Zgaińskiego usytuowany jest przy skrzyżowaniu trzech ulic, z których jedną jest ul. Klonowa. - zauważał Śmiłowski. W związku z tym na skwerze, obok tablicy, posadzono też drzewo – klon. Drzewo posadzili jego fundatorzy - członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-19, koło Wronki: Renata Śliwa, Agnieszka Andrzejak i Wiesław Michalak. Obok tablicy pamiątkowej Zarząd Osiedla Zamość zainstalował ławeczkę, na której przechodzień będzie mógł spocząć w cieniu klonu i, jak mówił Śmiłowski „wejść w historyczną zadumę ze ś.p. Stanisławem Zgaińskim.”

Burmistrz Robert Dorna mówił, że hołd został oddany twórcy i komendantowi lokalnych struktur Armii Krajowej oraz człowiekowi o bardzo pięknej i fascynującej osobowości, człowiekowi wielu talentów i wielu zainteresowań.
- Myślę, że dziś nazwalibyśmy Stanisława Zgaińskiego regionalistą – bo to był człowiek, który czerpał w swej twórczości i działalności z tego wszystkiego, co pochodzi z tej wronieckiej ziemi. I dumny jestem z tego, że dzisiaj w tym miejscu możemy pamięć Zgaińskiego uczcić. Pozwolę sobie powiedzieć, że jestem dumny z jeszcze jednego faktu – dzisiejsze spotkanie jest wynikiem inicjatywy prawdziwie społecznej. Chcę bardzo szczerze pogratulować tej inicjatywy Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Zarządowi Os. Zamość. Pamiętam, jak Jerzy Śmiłowski, jeszcze nie radny, przekonywał radnych do tej inicjatywy. I pamiętam, jak z inicjatywy Burmistrza Mirosława Wieczora, powołałem komisję historyczną, w której zasiedli przedstawiciele różnych organizacji zajmującej się historią. Na pierwszym posiedzeniu tej komisji jednogłośnie poparto tę inicjatywę, żeby uczcić pamięć Stanisława Zgaińskiego. Na niedawnym spotkaniu były wojewoda i senator Włodzimierz Łęcki mówił, że społeczność lokalna buduje swoją tożsamość zabudowując krajobraz kulturowy. To bardzo piękne i bardzo ważne, że w naszym krajobrazie kulturowym to miejsce powstaje. Dumny jestem z tej dzisiejszej uroczystości. - zaznaczał Dorna.

Prezes TPPW 1918/19 Marian Śliwa dziękował z kolei wybitnemu wronieckiemu regionaliście Wiesławowi Michalakowi za zaproponowanie postaci Stanisława Zgaińskiego do konkursu historycznego „O zapomnianym bohaterze”, który odbył się w 2009 r. _- Elżbieta Ratajczak i Zenon Szymankiewicz w artykule zamieszczonym w „Kronice Wielkopolski” określili Zgaińskiego – bardzo trafnie - jako nauczyciela, artystę i żołnierza Armii Krajowej. My, ludzie z XXI w. już nie zawsze rozumiemy naszych poprzedników z XX w. Zgaiński żył w I poł. poprzedniego stulecia. Pracował, tworzył i walczył według pewnego systemu wartości. Polska w 2014 r. jest krajem suwerennym, demokratycznym i bezpiecznym. Dzisiaj postać Zgaińskiego jest nadal ważna, gdyż potrzeba ludzi pracujących na rzecz innych. Sądzę, że postać dzisiejszego bohatera może wzorem dla mieszkańców tej ziemi. Społeczność os. Zamość oraz ZS nr 1 otoczą opieką skwer im. Stanisława Zgaińskiego. Niech duch bohatera inspiruje nas do pracy na rzecz dobra innych._– mówił Marian Śliwa.

W części artystycznej uczennica gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach zaprezentowała wiersz „Bo ja się uczę największej sztuki życia”. Jego autorką jest Irena Wydra, działaczka Szarych Szeregów z Poznania, zgilotynowana w wieku 22 lat w Berlinie, w 1942 roku. Wydra napisała utwór we wronieckim więzieniu, gdzie była więziona przez rok. Była tam bita i torturowana. Dziewczyna chorowała na chorobę Heinego-Medina i poruszała się na wózku inwalidzkim, który podczas pobytu w więzieniu jej odebrano i zmuszono czołgania się. Mateusz Sawala przedstawił natomiast wrażenia uczennicy ZS nr 1 we Wronkach, które narodziły się po zapoznaniu się z biografią Stanisława Zgaińskiego.

14 października 1944 r., Stanisław Zgaiński zmarł w obozie Gross –Rossen, a jego prochy zostały rozsypane na pobliskich polach.

- Dzisiaj, w wigilię 70. rocznicy śmierci Stanisława Zgaińskiego, w sposób szczególny czcimy naszego wspaniałego bohatera. Dzisiaj też, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, z wdzięczną pamięcią wspominamy zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. Wszystkim pracownikom oświaty życzę zdrowia i dużo sił i sukcesów w edukowaniu i kształtowaniu charakterów młodego pokolenia. - kończył uroczystość Śmiłowski.

W Muzeum Ziemi Wronieckiej uroczyście otwarto wystawę prac Stanisława Zgaińskiego. Uczczono również minutą ciszy niedawno zmarłego inicjatora i założyciela muzeum Mariana Radomskiego. Odczytano wyniki konkursu historycznego „Stanisław Zgaiński - nauczyciel, artysta, żołnierz Armii Krajowej”, który odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Organizatorem konkursu było Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 we Wronkach. W finale udział wzięło 6 drużyn trzyosobowych z gimnazjów z: Biezdrowa, im. Zbigniewa Herberta we Wronkach i ZS nr 1 Wronki. Uczniowie w grupach odpowiadali na pytania konkursowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Podczas konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, upowszechniona została postać Stanisława Zgaińskiego. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Wronki, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Zarząd Osiedla Zamość, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej, Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 we Wronkach, wręczyli: członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierz Michalak, radny MiG Wronki Jerzy Śmiłowski i Dyrektor ZS nr 1 we Wronkach Monika Kozber. We wręczaniu nagród pomagał członek Zarządu Rady Os. Zamość Jan Kwaśny.

Wyniki konkursu przedstawiła sekretarz Koła TPPW 1918/1919 i przewodnicząca komisji konkursowej Renata Śliwa:
I miejsce: Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach
Zespół w składzie: Angelika Wilińska, Katarzyna Mikołajczak, Krzysztof Wiśniewski
II miejsce: Zespół Szkół imienia Wincentego Witosa w Biezdrowie
Zespół w składzie: Pola Marczyńska, Patrycja Walorczyk, Weronika Marunowska
III miejsce: Zespół Szkół nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich we Wronkach
Zespół w składzie: Nicole Grześkowiak, Marta Drzewiecka, Adam Salski
IV miejsce: Zespół Szkół imienia Wincentego Witosa w Biezdrowie
Zespół w składzie: Wiktoria Lisińska, Wiktoria Góral, Oliwia Hawryszkiewicz
V miejsce: Zespół Szkół nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich we Wronkach
Zespół w składzie: Monika Spychała, Jan Markowiak, Dawid Roszak
VI miejsce: Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach
Zespół w składzie: Sandra Wawrzyniak, Kinga Zastróżna, Wiktoria Hojan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto