Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różnice w gminnych podatkach

Dawid Kłos
archiwum naszemiasto.pl
Gmina gminie nierówna, więc i podatki w różnych regionach nie są takie same – gdzie mieszkać najlepiej?

Mieszkańcy powiatu szamotulskiego mieszkający czasami tuż obok siebie – w sąsiednich miejscowościach, – ale położonych na terenach różnych gmin płacą różne podatki lokalne. Niektóre gminy stosują stawki maksymalne ustanawiane przez Ministerstw Finansów, inne po raz kolejny nie zdecydowały się na podniesienie podatków. Do tych ostatnich samorządów należą gminy Duszniki i Ostroróg.

Najbardziej powszechnie płacony jest podatek od budynków mieszkalnych lub ich części. Maksymalna stawka tego podatku w skali kraju wynosi 67 groszy za każdy metr kwadratowy. Kwoty maksymalne przyjęto w gminach: Kaźmierz, Obrzycko – miasto oraz w Obrzycku gminie i w Pniewach. Nieco mniej - 63 grosze płacą mieszkańcy Szamotuł i Dusznik – 59 groszy. Najmniej płacą mieszkańcy Ostroroga i Wronek – po 54 grosze.

Podatek płacić należy również za każdy metr kwadratowy budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej. Maksymalna stawka wynosi w skali kraju 21,05 złotego i taką też przyjęto w gminach Pniewy i Kaźmierz. Nieco mniej, bo 20,50 złotego płacą osoby prowadzące działalność w mieście Obrzycku. Nieco ponad 19 złotych trzeba zapłacić na terenie gmin Ostroróg, Szamotuły i Wronki. W gminie Obrzycko stawka ta wynosi 18 złotych. Ewenementem są Duszniki, gdzie stawka ta wynosi zaledwie czternaście złotych.

Kwota podatku od budynków zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym ustalona na poziomie 9,82 złotego. Stawka ta obowiązuje w gminach: Kaźmierz, Obrzycko - miasto i gmina oraz w Pniewach. W Szamotułach ustalono ją na poziomie 9,63 zł, we Wronkach jest to kwota 9,45 złotego a w Ostrorogu 9,35 złotego. W Dusznikach ten podatek zamyka się kwotą pięciu złotych za każdy metr kwadratowy.

Podatek od budynków przeznaczonych na prowadzenie działalność w zakresie świadczeń zdrowotnych określono na kwotę 4,27 złotego za każdy metr kwadratowy. Stawka ta obowiązuje na trenie gmin: Kaźmierz, Obrzycko miasto i gmina, Pniewy i Szamotułach. We Wronkach określono ja na poziomie 4,16 złotego, a w Ostrorogu jest to 4,10 i wreszcie najmniej płaci się w Dusznikach 3,84 złotego.

Podatek od pozostałych budynków w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego wyznaczono na 7,06 złotego. Taka wysokość obowiązuje wyłącznie w gminie Pniewy, a w mieście Obrzycku jest tylko o grosz niższa. We Wronkach wynosi 6,88 złotego, w Szamotułach 6,57 zł, w Kaźmierzu wynosi 6,28 złotego a w gminie Obrzycko płacić trzeba sześć złotych. Najmniej płaci się w Ostrorogu - 5,43 złotego oraz po raz kolejny w gminie Duszniki – 4,50 złotego.

Kolejną grupę podatkową stanowią podatki od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Maksymalna stawka ustalona została na poziomie 80 grozy za każdy metr kwadratowych. Taka wysokość podatku obowiązuje w gminie Kaźmierz i Pniewy, o grosz niższa jest w mieście Obrzycku,a o dwa grosze niższa w gminie Obrzycko i Szamotuły. W gminie Ostroróg ten podatek ustalono na poziomie 72 groszy, a w Dusznikach wynosi on 60 groszy. Najniższy jest na terenie gminy Wronki i wynosi 59 groszy.

Podatek należy płacić również za każdy hektar gruntu zajęty przez zbiorniki wodne. Tu maksymalna stawka ustalona została na poziomie 4,15 złotego za każdy hektar i obowiązuje na ternie gmin: Obrzycko – miasto i gmina, Pniewy, Szamotuły i Kaźmierz. Nieco niższa – 4,04 złotego jest na terenie gminy Wronki. W Ostrogu obowiązuje stawka 3,92 złotego, a w Dusznikach jest to kwota 3,28 złotego za każdy hektara.

Ostatnią grupę stanowi podatek od gruntów pozostałych, który został określony w wysokości 41 groszy z każdy metr kwadratowy. Stawka ta obwiązuje na terenie gminy Pniewy, inne gminy mają ją na znacznie niższym poziomie, a najniższa jej wartość to 19 groszy za rządy metr kwadratowy.
Jak widać stawki znacznie odbiegają od siebie? Często wysoki poziom stawek nie gwarantuje mieszkańcom takich warunków, jakie mają sąsiedzi mieszkający w okolicznych gminach. Jak widać każdy z samorządowa kieruje się własnymi zapatrywaniami i liczy , że uzyskane z podatków wpływy poprawią życie płacących je mieszkańców. Przed nami okres powstawania nowych budżetów, stawki na 2012 rok na pewno się zmienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto