Sukces „Kaliskich Smaków”

Dobre jedzenie, piękna przyroda, cisza i spokój – za to kochamy polską wieś. W sierpniu w Warszawie poznaliśmy laureatów konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego pomysłodawcą jest Polska Organizacja Turystyczna. Wśród laureatów znalazł się szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”.

W I edycji konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” udział wzięło aż 115 podmiotów funkcjonujących na terenach wiejskich. – Zgłoszenia do konkursu były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że oferta polskiej wsi jest coraz bardziej profesjonalna i kompleksowa – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do konkursu mogli zgłaszać się: właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uatrakcyjniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

– Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego, autentycznego ludowego folkloru, zwyczajów i obyczajów utrwalonych i przekazywanych z pokolenia na pokolenia – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodaje, że konkurs jest jednym z elementów kampanii „Odpoczywaj na wsi”, realizowanej przez Konsorcjum Turystyki Wiejskiej, które działa przy Polskiej Organizacji Turystycznej i współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Kapituła oceniła 115 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs. Spośród nich wybrała 12 dobrych praktyk – laureatów konkursu. Wśród nich znalazł się szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”. – Pomyśleliśmy, że będziemy trafiać do serc turystów przez żołądek – mówi Wioletta Przybylska, dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Szlak tworzą restauracje, agroturystyki i lokalni producenci serwujący dania tradycyjne, przygotowywane z najlepszych produktów lokalnych. Tutejsze restauracje można nazwać wspólnotą gastronomiczną. Karty dań przenikają się, tworząc coś nietuzinkowego, co dla wielu turystów jest prawdziwą skarbnicą smaków. 11 restauracji i nieskończona liczba aromatów. Do tego niezwykły wystrój wnętrz przesiąkniętych historią. Czego chcieć więcej?

Poznaj laureatów konkursu „Na wsi najlepiej”

Kategoria – Wypoczynek u rolnika:
1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Dzbanek
2. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola
3. miejsce – Ekoturystyka Pod Srebrną Górą

Kategoria – Wypoczynek na wsi:
1. miejsce – Agroturystyka Malowane
2. miejsce – Agroturystyka Polesie
3. miejsce – Villa Greta

Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:
1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej
2. miejsce – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich
3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie

Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:
1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”
2. miejsce – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki”
3. miejsce – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”

Konkurs jest elementem operacji pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Belka

Belka

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.