Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką

Redakcja
Dzięki przekształceniu Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w spółkę możliwe stanie się przeprowadzenie modernizacji obiektów
Dzięki przekształceniu Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w spółkę możliwe stanie się przeprowadzenie modernizacji obiektów Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką. Radni podjęli taką decyzję stosunkiem głosów 14 za, 5 przeciw i 2 wstrzymujące się. Obawy wciąż są spore, jednak dla władz miasta to jedyna nadzieja na poprawę bazy sportowej i rozwój działalności ośrodka

Pomysł utworzenia z Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stał się już faktem. W poniedziałek zadecydowała o tym rada miejsko – gminna, która choć nie bez sprzeciwów, przychyliła się większością głosów do propozycji burmistrza, Włodzimierza Kaczmarka. Zatem - Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką

Projekt uchwały w tej sprawie był ostatnim z omawianych na posiedzeniu, a mimo to najistotniejszym. Decyzja o tym, czy Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką, jak przekonywał na ubiegłotygodniowej komisji zdrowia, burmistrz Kaczmarek, faktycznie stać się miała najważniejszą, jaką radzie tej kadencji dane będzie podjąć.

Przed sesją obawy były spore. Mimo, iż wszelkie argumenty po stronie przekształcenia, wydawały się być logiczne i przekonujące, na początku posiedzenia część rajców próbowała jeszcze wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały w sprawie wydania opinii co do celowości utworzenia spółki. Wynik głosowania w tej sprawie, zdaje się, że ową celowość jednak potwierdził, gdyż uchwała ostatecznie na sesji omawiana nie była.

Do przekształcenia natomiast z całą pewnością dojdzie. Stosunkiem głosów: 14 za, 5 przeciw (Tomasz Stasiak, Marian Płachecki, Józef Czaja, Grażyna Augustyniak, Jerzy Najderek) i 2 wstrzymujące się (Sławomir Kozak i Zbigniew Pilch), nadzieja co do ratowania ośrodka, nie legła w gruzach. Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką.

Dlaczego zaś kwestia utworzenia spółki SzOSiR jest tak istotna? O upadku jednostki co prawda nie ma i nie było mowy, jednak bez finansowania zewnętrznego konieczny remont obiektów Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pozostaje tylko pobożnym życzeniem. Furtka do uzyskania kredytów lub pożyczek zostanie otwarta zaś dopiero w momencie zmiany formy organizacyjno – prawnej ośrodka. Gminy na kilkumilionowe inwestycje na obiektach bowiem nie stać i prawdopodobnie sytuacja ta nie zmieni się w ciągu kilku najbliższych lat.

Hala „Wacław” i stadion miejski natomiast czekać nie mogą, gdyż stan techniczny – przede wszystkim hali – uniemożliwia pełną eksploatację obiektu.

Przeprowadzenie modernizacji jest jednak konieczne przede wszystkim dlatego, że jesienią uruchomiony zostanie wyremontowany hotel „Maraton”, który stanowić ma uzupełnienie kompleksowej bazy sportowej Szamotuł. Tej zaś – na miarę XXI wieku, brakuje. Jeśli w perspektywie najbliższych kilku lat nic w tej kwestii się nie zmieni, plany stworzenia w Szamotułach sportowego zaplecza m.in. dla zespołów piłkarskich ekstraklasy i nie tylko, legną w gruzach. Ratunkiem ma być więc spółka, która może się starać o finansowanie zewnętrzne np. z projektu Jessica (przykład – ZGK z tego programu właśnie realizuję przebudowę hotelu), ale nie tylko.

Innym argumentem oddalającym nieco obawy dotyczące omawianego zadania jest możliwość zwrotu podatku VAT w wysokości 23 procent, co przy dużych inwestycjach odgrywać może kluczową rolę. Za środki ze zwrotu możliwe stałoby się bowiem wykonywanie dodatkowych zadań na obiektach zarządzanych przez ośrodek.
Do tej pory propozycja burmistrza odbierana była przez wielu radnych jako zapowiedź prywatyzacji SzOSiR–u. Do tego jednak władze miasta dopuścić nie zamierzają. Gmina będzie bowiem posiadać w nowo powstałej spółce 100 procent udziałów. Ośrodek nie przestanie przy tym realizować dotychczasowych zadań na rzecz mieszkańców. Bezpłatne zajęcia na basenie dla uczniów szkół takimi pozostaną, a być może z czasem zostaną rozszerzone o dodatkowe klasy.

Fakt, iż Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie spółką posiada jeszcze jeden kluczowy aspekt. W planach jest bowiem „wypuszczenie” przez nowo powstały organ obligacji przychodowych – nowego instrumentu na rynku finansowym, który w żaden sposób nie obciąża rachunku gminy– tak, jak ma to miejsce w przypadku obligacji komunalnych. Za część wyemitowanych obligacji burmistrz proponuje wykupienie przez spółkę Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji majątku gminy w postaci obiektów sportowych (pływalnia, hala, stadion), na których prowadziłaby ona swą działalność. Gmina z kolei dzięki tym środkom mogłaby spłacić dużą część rat kredytowych w znaczący sposób obciążających dziś budżet.

Więcej na ten temat w piątkowym "Dniu Szamotulskim"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto