Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. O 17 szlachetnych celach w kinie Halszka

Michalina Fritsch
W kinie „Halszka” odbył się Przegląd Filmów Odpowiedzialnych. Szamotuły były trzecim po Warszawie i Środzie Wilkp. miastem, w którym wyświetlono krótkometrażowe produkcje.Przegląd skłonił młodzież do podjęcia trudnych, acz niezwykle ważnych tematów

W 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ jednocześnie przyjęły Agendę, która celować ma w eliminację ubóstwa i budowę zrównoważonej przyszłości. Jest swoistą, zintegrowaną i uniwersalną wizją – honorową umową, która wyraża naglącą potrzebę zmian, wymuszoną przez środowisko naturalne, ale i coraz bardziej świadome społeczeństwa wielu krajów. Aby rozszerzać wiedzę o wadze problemu stworzono Festiwal Filmów Odpowiedzialnych, a konkursowe produkcje wyświetlane są podczas przeglądów.
Projekcje w Szamotułach poprzedziły prelekcje Joanny Skałuby – pomysłodawczyni Festiwalu i Aldony Kłobskiej z Fundacji CSR, która odpowiada za organizację wydarzeń skoncentrowanych wokół 17 celów i wyjaśniła zebranym czym jest Agenda 2030 i jak ważne są jej założenia.
Po przedstawieniu każdego z zagadnień uczniowie Zespołu Szkół nr 2, wraz z nauczycielami biologii obejrzeli kilka filmów dotyczących m.in. takich tematów jak: ubóstwo, głód, zdrowie i jakość życia, edukacja, równość płci, wzrost gospodarczy i godna praca, nierówności różnego rodzaju, pokój, sprawiedliwość.
Filmy zostały wyprodukowane i wyreżyserowane przez liczne firmy, instytucje oraz fundacje, których idea funkcjonowania jest spójna z ideą Agendy i Festiwalu, m.in. przez Canon Polska, Carrefour Polska, Fundację Medicover, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Grupę Orbis. Produkcje trwały od kilku do kilkunastu minut, niektóre zrealizowane w amatorski, ale kreatywny sposób, a inne z rozmachem i dużym budżetem. Pojawiły się takie, w których zobaczyć można było profesjonalnych aktorów, jak również te, w których zagrali uczniowie szkół średnich. Cel był jeden – działać na wyobraźnię i emocje widza, uświadamiać i uwrażliwiać na problemy trzeciego świata.
– Publiczność w Warszawie miała największą wiedzę na temat globalnych problemów, ale podczas projekcji była najsłabiej zainteresowana. Plaga znudzonych uczniów, którzy korzystają z telefonów nie zawitała jednak do Szamotuł i to właśnie tutaj, dzięki waszej uwadze prowadziło nam się przegląd najbardziej komfortowo - skomentowała Aldona Kłobska. Po obejrzeniu filmów na uczniów czekał quiz. Ci, których wiedza okazała się niezawodna zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto