Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Raz jeszcze o tolerancji i wielokulturowości w "Rolniku" [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Zespół Szkół nr 2 Szamotuły
W ramach projektu edukacyjnego pt. "Tolerancja. Pomost między kulturami" w czytelni Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach 2 tygodnie temu zagościła wystawa prezentująca historię oraz kulturę polskich Tatarów, a także szerzej - muzułmański krąg kulturowy. Ekspozycję można oglądać do przyszłego piątku

Zasadniczym elementem wystawy jest zbiór plansz powstałych w roku 2017 na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zadanie to realizowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Muzułmański Związek Religijny RP, natomiast w "Rolniku" wystawa zagościła dzięki uprzejmości Lucyny Lesisz oraz Barbary Pawlic-Miśkiewicz, które plansze przygotowały.

- 20 niezwykle ciekawie opracowanych plansz prezentuje bogatą historię osadnictwa Tatarów na ziemiach polskich, w tym ich udział w działaniach polskiego wojska, aż po współczesność. Znaleźć na nich można ponadto liczne informacje o religii, a także obyczajach i tradycjach tatarskich - opowiada Klaudia Tomaszak - Ślipka, nauczycielka języka polskiego w "Rolniku", która wraz z Anną Kustoń i Joanną Vowie koordynuje projekt edukacyjny pn. "Tolerancja. Pomost między kulturami". Wystawa jest kolejnym z działań realizowanych w ramach tegoż przedsięwzięcia.

Wspomniany zbiór uzupełniły eksponaty wypożyczone z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. Wśród nich znalazły się m.in. Koran, tradycyjne męskie ubrania, nakrycia głowy oraz obuwie, ręcznie zdobione pojemniki, w których przechowuje się proszek służący do zdobienia brwi i rzęs, a także specjalne nici o szczególnej liczbie koralików używane w celu chwalenia Boga.

- Zwieńczeniem ekspozycji są stworzone przez uczennice i uczniów naszej szkoły arabeski. Młodzież zmierzyła się z wymagającą niezwykłej precyzji formą popularnego w krajach arabskich ornamentu na warsztatach plastycznych, przeprowadzonych przez panią Ewelinę Ładzińską-Kłaczkiewicz - informuje Klaudia Tomaszak - Ślipka - Wystawa podkreśla bogactwo historyczne, a także różnorodność etniczną i wyznaniową naszego pięknego kraju - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szamotuły. Raz jeszcze o tolerancji i wielokulturowości w "Rolniku" [ZDJĘCIA] - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto