Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Rolnik" kontynuuje ideę dialogu pomiędzy kulturami [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystej Gali Szkoły Dialogu 2018. „Rolnik” otrzymał wówczas zaszczytny tytuł Szkoły Kontynuującej dialog polsko – żydowski

Odwaga. Jedno słowo, które zawiera w sobie siłę wręcz niewyobrażalną. Słowo będące wyrazem dumy i honoru. Wreszcie zaś słowo, które najtrafniej definiuje działania w zakresie szeroko rozumianego dialogu międzykulturowego. Szamotulski „Rolnik” podejmuje go od kilku już lat. I nie przestanie. Bo otwarcie na to, co inne, choć tak często, również trudne, wydaje się jednym z obowiązków współczesnej szkoły. Jego wypełnienie zaś, w istocie, wymaga niemałej odwagi.

Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach w roku 2017 zainicjował projekt poświęcony odkrywaniu historii społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Szamotuły. Działania, w które wpisały się m.in. warsztaty, wystawy, prezentacje multimedialne oraz zorganizowane spacery po mieście śladem szamotulskich Żydów, realizowane były w ramach programu Fundacji Forum Dialogu – organizacji, która od ponad 20 lat prowadzi działania sprzyjające integracji społeczności polskiej i żydowskiej oraz zwalczaniu antysemityzmu.

Za swój autorski projekt, „Rolnik” nagrodzony został w ubiegłym roku zaszczytnym tytułem Szkoły Dialogu. Dyrektor, Zygmunt Sługocki wraz z grupą uczniów odebrał wyróżnienie podczas uroczystej gali, jaka 1 marca 2018 roku odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Radość była ogromna, duma jeszcze większa!

Zacny tytuł dodatkowo utwierdził młodzież i pedagogów, co do słuszności podjętych działań w zakresie budowania pomostów między kulturami. Kontynuacja projektu wydawała się zatem rzeczą oczywistą. Działania te nie uszły zaś uwadze Fundacji Forum Dialogu, która postanowiła zaprosić szamotulan na kolejną edycję Gali Szkoły Dialogu. I tak, kilka tygodni temu – we wtorek, 26 lutego „Rolnik” ponownie zagościł w gmachu warszawskiej opery. Doroczna uroczystość, stanowiąca podziękowanie dla młodzieży za pełną zaangażowania pracę, której celem jest ocalenie od zapomnienia historii Żydów polskich na gruncie lokalnym, pełna była wzruszeń. Ale na podziękowaniach wcale się nie skończyło.

– W tym szczególnym dniu nasza młodzież zasiadła na widowni Opery Narodowej pośród 1200 osób – przedstawicieli 40 szkół, które dołączyły do programu oraz 19 innych szkół kontynuujących, a także wielu ludzi wspierających działania Fundacji. Po całorocznym wysiłku włożonym w kontynuację projektu upamiętniającego dawnych żydowskich mieszkańców Szamotuł, uczennice oraz uczniowie mogli odebrać zaszczytny tytuł Szkoły Kontynuującej! – opowiada z dumą Klaudia Tomaszak – Ślipka, nauczycielka języka polskiego w „Rolniku”, która wraz z Anną Kustoń, nauczycielką historii, koordynują projekt.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej gali byli Ocaleni i Ocalałe z Zagłady oraz Sprawiedliwi i Sprawiedliwe wśród Narodów Świata.

– Młodzież w skupieniu słuchała przesłania płynącego z ich pełnych ekspresji wypowiedzi, doświadczając tym samym prawdziwego dialogu międzypokoleniowego. W najbardziej wzruszającym momencie uroczystości uczennice i uczniowie właśnie naszej szkoły, wręczając gościom kwiaty, mieli możliwość złożenia osobiście podziękowań za dawanie świadectwa prawdy i deklaracji troski o pamięć o wspólnej przeszłości – komentuje Klaudia Tomaszak – Ślipka.

Oprócz wspaniałego tytułu Szkoły Kontynuującej dialog polsko – żydowski, „Rolnik” nagrodzony został zestawem książek, natomiast uczniowie odebrali indywidualne upominki. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz skierował z kolei do dyrektora Zygmunta Sługockiego list gratulacyjny, w którym złożył wyrazy uznania za pracę szkolnej społeczności na rzecz dialogu polsko – żydowskiego i jej wkład w zapobieganie uprzedzeniom, ksenofobii i antysemityzmowi. Słowa podziwu dla zaangażowania uczennic oraz uczniów w działania na rzecz zachowania polsko – żydowskiego dziedzictwa lokalnego wyraziła też – w bezpośredniej rozmowie tuż po zakończeniu gali – ambasador Izraela, Anna Azari.

Szamotulanie nie kryli wzruszenia. Szkolny projekt, w istocie, wykraczał daleko poza gmach ich placówki. Poza granice miasta. Kolejne wyróżnienie, podziękowanie wicemarszałka Borusewicza oraz uznanie ambasador Izraela, stały się dowodem na to, że działania podejmowane przez młode pokolenie, faktycznie są ważnym elementem w budowaniu dialogu, który – jak się okazuje – jest nie tylko możliwy, ale i bardzo potrzebny, bliski, ciekawy, inspirujący.

Warto nadmienić, że jeszcze przed rozpoczęciem gali młodzież z Szamotuł wzięła udział w pasjonującej interaktywnej grze zorganizowanej w Teatrze Wielkim. Ze specjalnymi kartami pracy w dłoniach uczennice i uczniowie udali się w podróż po zakamarkach teatralnego gmachu, w której przewodnikami były organizacje zajmujące się historią i kulturą Żydów, a także wielokulturowością i tolerancją.

– Motywem przewodnim tegorocznej gry był język. Młodzi ludzie, spacerując po teatrze i wypełniając karty pracy, dowiedzieli się, w jakich językach mówiono kiedyś w Polsce, co wynika z wielojęzyczności oraz jak odpowiedzialnie się komunikować i przeciwdziałać mowie nienawiści – opowiada Klaudia Tomaszak – Ślipka, by po chwili z uśmiechem dodać: – Nasze uczennice były jednymi z pierwszych, które ukończyły grę i otrzymały upominki.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 nadal kontynuuje działania upamiętniające społeczność żydowską. Od miesięcy pracuje też nad nowym projektem pn. „Tolerancja. Pomost między kulturami”, któremu honorowo patronują Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Starosta Szamotulski Beata Hanyżak (szerzej na ten temat poniżej).

Są głodni wiedzy, otwarci na świat i ludzi. W odkrywaniu historii nieustannie poszukują nowych wyzwań i nie zamierzają przestawać. Odważni uczniowie „Rolnika”.

„Tolerancja. Pomost między kulturami”

Celem projektu, który zainaugurowany został jesienią ubiegłego roku jest poszerzenie oraz promocja wiedzy na temat wielowiekowej historii, tradycji i kultury tatarskiej oraz muzułmańskiego kręgu kulturowego.
Działania podejmowane w jego ramach są niezwykle zróżnicowane. Do tej pory młodzież m.in. odbyła spotkanie z Youssefem Chadidem – imamem poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej i dyrektorem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno – Oświatowego, a także wzięła udział w niezwykle ciekawych warsztatach z języka arabskiego, które poprowadził Omar Abdel Fattah, student arabistyki. W przyszłym tygodniu natomiast grupa projektowa spotka się z przedstawicielami społeczności tatarskiej. Projekt koordynują: Klaudia Tomaszak – Ślipka, Anna Kustoń, Joanna Vowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto