Szamotuły. Stefan Dobak medalistą Mistrzostw Świata Weteranów w Lekkoatletyce!

Magda Prętka
Brąz w biegu przełajowym i srebro w półmaratonie – takimi wynikami, wypracowanymi drużynowo, zakończył się udział Stefana Dobaka w Mistrzostwach Świata Weteranów w LA.

Świetne wieści napłynęły do naszej redakcji od czołowego biegacza z regionu, pana Stefana Dobaka. Pod koniec marca, 73-letni szamotulanin z powodzeniem wystartował w VIII Mistrzostwach Świata Weteranów w Lekkoatletyce, które rozgrywane były w Toruniu. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) powyżej 35. roku życia, podzieleni na kategorie wiekowe co 5 lat. Na starcie łącznie stanęło ponad 4 tysiące uczestników, reprezentujących 58 państw. Wśród nich nie zabrakło medalistów olimpijskich.

„Wierny Lechita” z Szamotuł przystąpił do rywalizacji w zawodach w dwóch konkurencjach – biegu przełajowym na 6 km oraz półmaratonie (21,097 km). Na obu dystansach, oprócz Dobaka, Polskę reprezentowali: Henryk Ostrykiewicz (rocznik 1949) z Tomaszowa Lubelskiego i Marian Leśniak (rocznik 1947) z Krakowa.

Jak przyznaje szamotulanin, bieg przełajowy rozgrywany był na bardzo trudnej, pagórkowatej i piaszczystej trasie. Poprzeczka podniesiona została zatem dość wysoko. A jednak Polakom nie przeszkodziło to w sięgnięciu po brązowy medal! Nasza reprezentacja wypracowała wynik 1:27:55, na który złożyły się czasy uzyskane przez poszczególnych biegaczy: Henryka Ostrykiewicza 27:54, Stefana Do-baka 29:41 i Mariana Leśniaka 30:20. Złoto wywalczyła zaś Finlandia z rezultatem 1:26:00, a srebrny medal - ekipa Wielkiej Brytanii z czasem 1:27:34. IV miejsce zajęła reprezentacja Włoch (1:33:02), natomiast V - Ukraina (1:39:07).

W sobotę, 30 marca z kolei, w ramach mistrzowskich zmagań weteranów, rozegrany został bieg na dystansie półmaratonu. Łącznie wzięło w nim udział 503 biegaczek i biegaczy, którzy startowali razem, jednak klasyfikowani byli oddzielnie według płci oraz poszczególnych kategorii wiekowych.

Wśród mężczyzn w kategorii 70 – 74 lat, złoty medal zdobyli Niemcy w łącznym czasie 4:58:35. Po srebro, tym razem, sięgnęła Polska z wynikiem 5:11:04, a brązowe medale zawisły na piersiach zawodników z Finlandii (5:12:01). Na rezultat reprezentacji Polski, podobnie jak w przypadku biegu przełajowego, złożyły się wyniki wszystkich biegaczy: Stefana Dobaka – 1:42:42, Henryka Ostrykiewicza – 1:43:03, a także Mariana Leśniaka – 1:45:24.

Należy podkreślić, że Stefan Dobak osiągnął wspomniane rezultaty po zaledwie miesięcznym treningu, gdyż z uwagi na kontuzję od grudnia miał 3–miesięczną przerwę.

– Jako ciekawostkę mogę podać, że startujący w półmaratonie, w kategorii wiekowej 40 – 44 lat, jeden z najlepszych w swoim czasie na świecie średniodystansowiec, Paweł Czapniewski przybiegł na me-tę 5 i pół minuty za mną – mówi z uśmiechem szamotulski biegacz.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata Weteranów najwięcej medali zdobyła reprezentacja Niemiec – 262 (100 złotych, 79 srebrnych, 83 brązowe). II miejsce zajęły Stany Zjednoczone – 159 (62 złote, 48 srebrnych, 49 brązowych), a III – Polska – 182 (60 złotych, 64 srebrne, 58 brązowych).

Panu Stefanowi serdecznie gratulujemy i ze zniecierpliwieniem oczekujemy na doniesienia o kolejnych, równie imponujących sukcesach.