Ósma edycja organizowanego przez Szamotulski Ośrodek Kultury Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Wielki Powrót Rzeźb” rusza w środę, 22 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. Poplenerowe dzieła, wzorem roku ubiegłego, znajdą swoje miejsce na terenie wsi gminy Szamotuły.

– Mija już 8 lat od kiedy wskrzesiliśmy na nowo tradycję plenerów rzeźbiarskich w Szamotułach. Ta inicjatywa została pięknie przyjęta przez szamotulan. Kilkadziesiąt rzeźb zdobi nasze miasto. W ubiegłym roku postanowiłem rozszerzyć tę inicjatywę o wsie. Spotkało się to z tak dużym zainteresowaniem, że także w tym roku rzeźbimy da wsi – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Temat prac oraz ich lokalizację zaproponowali sołtysi i członkowie rad sołeckich. W przypadku Gałowa głos w tej kwestii zabrali nawet sami mieszkańcy – podczas głosowania zorganizowanego przez sołtysa.
W tym roku artyści stworzą rzeźby dla 8 wsi na terenie gminy Szamotuły. I tak, Kępę zdobić będzie ławka z kępami, Przecław – rzeźba prezentująca dziadka lub babcię z dzieckiem, a do Gałowa trafi artystyczny byk. W Otorowie pojawi się rzeźba mieszkańca z miotłą dbającego o porządek, w Mutowie stanie praca z motywem kwiatowym, natomiast Przyborowo wzbogaci się o ławkę z łabędziami. Nową „mieszkanką” Szczuczyna zostanie dziewczyna z grabiami, a kolejna artystyczna ławka – z postacią z koszykiem wypełnionym grzybami zdobić będzie Witoldzin.

Po piły motorowe i dłuta sięgnie 8 utalentowanych rzeźbiarzy: Mirosław Czeladka (Bolesławiec), Mario Herring (Niemcy), Robertas Kaliauskas (Litwa), Bogusław Migel (Sławno), Andrzej Siek (Kraków), Zenon Stańko (Rybnik), Eugeniusz Tacik (Binino) i Krzysztof Wiza (Piła).

Więcej na ten temat w kolejnym "Dniu Szamotulskim".

W naszej galerii zdjęć przypominamy ubiegłoroczny plener.


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!