Rewolucja w sposobie dystrybucji muzyki dzieje się na naszych oczach. Ostatni album lidera Radiohead został ściągnięty ponad 4 miliony razy, co najważniejsze, ściągnięty nie za darmo.

Plebiscyt: Wybierz przebój 2014 roku!


Yorke od zawsze wytyczał nowe ścieżki, nie tylko te ściśle muzyczne, ale i biznesowe. Swój ostatni solowy album "Tomorrow’s Modern Boxes" postanowił dystrybuować za pomocą uruchomionej w poprzednim roku platformy BitTorrent Bundle.

Strona powstała z inicjatywy wytwórni muzycznej Ultra i znanej internautom firmy sieci P2P.

BitTorrent Bundle ma na celu ograniczenie kosztów dystrybucji i umożliwienie artystom o wiele wyższy zysk ze sprzedaży swojej twórczości niż ma to miejsce w tradycyjnym modelu biznesowym.

Za pobranie albumu Yorke'a zbiór, na który składa się osiem utworów i teledysk należało zapłacić 6 dolarów. Według statystyk BitTorrent, w pierwszą dobę album pobrało 116 tysięcy osób, w ciągu tygodnia kupiono go 1,8 miliona razy. Do dziś zanotowano łącznie ponad 4,4 miliona pobrań, co generuje 26,4 milionów dolarów przychodu. 90% z tej kwoty trafiło do kieszeni samego artysty. Nie można zapominać, że liczba pobrań zawiera także ściągnięcia jednego z utworów albumu, który był udostępniony za darmo.

Artysta więcej zarabia, odbiorca płaci mniej. Wygląda na to, że udało się znaleźć złoty środek. Pozostaje trzymać kciuki za kolejnych artystów, którzy chcą pójść drogą Yorke'a oraz za uczciwość ich fanów.

Album "Tommorrow's Modern Boxes" można pobrać ze strony BitTorrent Bundle.
Teledysk Thom Yorke - A Brain In A Bottle

Aktualności muzyczne

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

GM (gość)

Tylko co mają począć biedne tradycyjne wytwórnie muzyczne?
Jak teraz będą wyciskać z nas grosz?
Pewnie wiele teraz zacznie kombinować jak uniemożliwić swoim artystom zrobienie tego samego i tym samym pozbawienie ich zysków

gab (gość)

wideo zamieszone nie jest ani orginalym wideo (odsylam na vimeo lub bittorrent bundle) a utwor jest spowolniony