Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pniewach będzie kolejne gimnazjum. Jednak prywatne – u Sióstr Urszulanek

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Rekrutacja do prywatnego gimnazjum została zakończona
Rekrutacja do prywatnego gimnazjum została zakończona Archiwum UMiG Pniewy
Siostry Urszulanki uruchomiły procedurę utworzenia prywatnego gimnazjum w Pniewach. Co taka decyzja oznacza dla gminy?

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o dyskusji pomiędzy burmistrzem Pniew Jarosławem Przewoźnym, nauczycielami z Gimnazjum im. ks. Kan. M. Maciejewskiego w Pniewach oraz pniewskimi Siostrami Urszulankami. Dyskusja dotyczyła pomysłu na drugie publiczne gimnazjum w Pniewach. Zdania na ten temat były podzielone. Dziś wiemy, że Siostry Urszulanki podjęły decyzję o uruchomieniu prywatnego gimnazjum.

Wychowanie w charyzmacie św. Urszuli
W Pniewach funkcjonuje już Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Sióstr Urszulanek SJK. To koedukacyjna, niepubliczna szkoła katolicka o uprawnieniach szkoły publicznej. Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie kształci w zawodzie technik hotelarstwa. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym są klasy z rozszerzonymi przedmiotami. Od września uczyć będzie się można również w prywatnym gimnazjum.– Dla nas najważniejsze jest wychowanie w charyzmacie św. Urszuli. Ważne jest to, aby być tam, gdzie jest młody człowiek. Chcemy służyć człowiekowi i polskiej rodzinie.– mówi Dyrektor ZS Sióstr Urszulanek s. Małgorzata Nowakowska, dodając, że pomysł na utworzenie gimnazjum pojawił się już dawno i związany był również z tym, że kształcenie na etapie gimnazjum i liceum, choć realizowane w dwóch różnych szkołach, tworzy programowo spójną całość.
– Poza tym, nie każdego rodzica stać na wysyłanie dzieci do prywatnej szkoły, stąd nasze starania o utworzenie szkoły publicznej – mówi s. Nowakowska.

Spór wokół szkoły
Gmina Pniewy wydała jednak odmowną decyzję na wniosek sióstr o założenie publicznego gimnazjum. Siostry złożyły odwołanie do Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Kurator przekazał sprawę gminie do ponownego rozpatrzenia. – 6 maja wydaliśmy decyzję odmowną na założenie publicznego gimnazjum. Siostry Urszulanki złożyły wniosek w innym trybie o utworzenie niepublicznego gimnazjum. Szkoła jest już zarejestrowana jako placówka niepubliczna z uprawnieniami publicznej – informuje Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu z pniewskiego urzędu Renata Borzych.
Czy utworzenie gimnazjum niepublicznego oznacza trudne czasy dla szkolnictwa w Pniewach? – Fundamentem działania Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek jest m.in. to, że uczą się w niej dzieci z całej Polski. Siostry mówiły o szerszej perspektywie pozyskiwania uczniów chociażby podczas spotkania na komisjach – tłumaczy Mateusz Kajzderski z pniewskiego urzędu.

Co ważniejsze: pieniądze, czy uczeń?
Z kolei Burmistrz Jarosław Przewoźny podkreśla, że trzeba zadać sobie pytanie, czy ważniejsze są pieniądze, czy człowiek: dziecko – uczeń. – Przed podjęciem decyzji rozmawiałem z nauczycielami i radnymi. Pytałem, co oni sądzą o utworzeniu drugiego publicznego gimnazjum w Pniewach. Wszyscy wypowiedzieli się negatywnie, wobec tego podjąłem negatywną decyzję. – tłumaczy Przewoźny, informując, że Gmina Pniewy w znacznej części wspiera finansowo obiekty sportowe, szkoły, przedszkola, opiekę społeczną. – Słyszę dziś również głosy, dlaczego by nie umożliwić dotarcia do mniejszej szkoły, gdzie byłaby inna opieka. Trzeba postawić pytanie, czy jako wspólnota chcemy dać możliwość rodzicom i uczniom wyboru szkoły. Poza tym, gdy uczniowie trafią do gimnazjum niepublicznego, za nimi pójdą też pieniądze – dodaje burmistrz. Proces rekrutacji w prywatnym gimnazjum w Pniewach został już zakończony.

Od 1 września br. w gimnazjum w Pniewach funkcjonować będzie jedna klasa pierwsza. Nacisk położony zostanie na naukę matematyki i języków. – Matematyka rozwija logiczne myślenie i świadome podejmowanie decyzji. Dlatego warto zainwestować w to, by uzupełnić braki i zaległości z wcześniejszych lat nauki. Dobra znajomość podstaw matematyki ma pozytywny wpływ na pozostałe przedmioty. – informują siostry. Pozostałe przedmioty będą realizowane wg obowiązującej liczby godzin podanej przez MEN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto