Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wacław powraca do Szamotuł To będzie największe wydarzenie kulturalne roku!

Magda Prętka
Magda Prętka
Po raz pierwszy od czasów renesansu szamotulanie będą mogli wysłuchać odnalezionego i zrekonstruowanego fragmentu utworu Wacława z Szamotuł! Kompozycja premierowo zostanie wykonana 29 marca w Krakowie, a dzień później zabrzmi w Grodzie Halszki.

Sensacyjnego odkrycia dokonano w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie 2 lata temu odnaleziono fragment utworu Wacława z Szamotuł pt. „Lamentationes”. Dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Equinum oraz Stowarzyszenia Ensemble Peregina, kompozycja (m.in. w oparciu dwa inne fragmenty „Lamentacji” odnalezione w Niemczech), została zrekonstruowana, a za 2 tygodnie, po raz pierwszy od czasów renesansu, zabrzmi w Krakowie i Szamotułach!

KULTURALNE WYDARZENIE ROKU
Chociaż światowe prawykonanie „Lamentacji” dedykowane jest festiwalowi „Misteria Paschalia” (który od lat odbywa się w Krakowie), współpraca Szamotulskiego Ośrodka Kultury z Krakowskim Biurem Festiwalowym, zaowocowała organizacją tego wyjątkowego wydarzenia również w Grodzie Halszki. Po raz pierwszy w historii zatem, w ramach „Misteria Paschalia” odbędzie się koncert „on tour” w Szamotułach – jedyne festiwalowe wydarzenie organizowane poza Krakowem. 30 marca o godzinie 19.30 w kościele pw. św. Krzyża szamotulanie będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania odnalezionego i zrekonstruowanego dzieła Wacława z Szamotuł. Dzień wcześniej „Lamentacje” zabrzmią w Krakowie.

– Jako instytucja kultury jesteśmy wręcz powołani do tego, żeby wokół Wacława robić pozytywne rzeczy. W przypadku światowego prawykonania „Lamentacji” uznałem, że jeśli rzecz tak wielka i ważna dzieje się w naszym kraju, to Szamotuł nie może w tym wszystkim zabraknąć – wyjaśnia Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

I nie zabraknie, bo to właśnie w Wielki Piątek wieczorem, kościół pw. św. Krzyża wypełnią utwory Wacława z Szamotuł, w tym i zrekonstruowane „Lamentacje”.

– Ta właśnie, niezwykle cenna dla polskiej kultury muzycznej kompozycja, stanowić będzie oś wielkopiątkowego koncertu, wokół której rozwijać się będą inne utwory Wacława z Szamotuł oraz współczesnych mu twórców europejskich– mówi Piotr Michalak.

Koncert w wykonaniu chóru Cracow Singers oraz wybitnego lutnisty Marca Lewona poprowadzi Agnieszka Budzińska – Bennett, autorka wielu znakomitych interpretacji dzieł doby średniowiecza i renesansu. Przez wzgląd na mnogość materiałów, które zamierza przedstawić publiczności, koncert będzie miał również zabarwienie proedukacyjne. Całość zostanie uwieczniona w formie materiału audiowizualnego.

Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Piotr Michalak zapewnia, że dla każdego słuchacza znajdzie się miejsce.

– Zdecydowaliśmy się na wnętrze kościoła pw. św. Krzyża z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Misteria Paschalia prezentuje głównie muzykę barokową, a jest to właśnie kościół barokowy. Nie jest on co prawda zbyt duży, ale myślę, że dzięki temu wytworzy się świetna, kameralna atmosfera. Mam nadzieję, że szamotulanie licznie go zapełnią i poczują, że to bardzo ważne wydarzenie w historii miasta. Poczują, że to tu pisze się historia – komentuje dyrektor SzOK –u.

Bez wątpienia będzie to najważniejsze wydarzenie kulturalne roku w powiecie szamo-tulskim, a nawet w Wielkopolsce.

REKONSTRUKCJA UTWORU

Złożenie w jedną, spójną całość fragmentów utworu Wacława z Szamotuł, wymagało ogromnego nakładu pracy. Działania prowadzone w tym zakresie obejmowały przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analizę z rekonstrukcją oraz redakcję i edycję kompozycji jako całości. „Lamentationes” zrekonstruowane zostały na podstawie odkrytych fragmentów zapisu nutowego – kart głosowych pochodzących zarówno ze znalezisk w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z roku 2016, jak i kart głosowych zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium.

Autorem rekonstrukcji „Lamentationes” opartej na historycznych modelach jest profesor Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis), zaś uzupełnienia zrekonstruowanych fragmentów 4-głosowej kompozycji „Lamentationes” o odpowiednie fragmenty chorałowe dokonała dr Agnieszka Budzińska – Bennett. Nota bene, to właśnie ona poprowadzi koncert w Szamotułach.

źródło: TVN Meteo/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto