Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WGT: Z miłości do Szamotuł i regionu

Michalina Fritsch
Szamotulska Grupa Twórcza istnieje już 25 lat. Chce zarażać miłością do regionu i aktywizować szamotulan.

Wolną Grupę Twórczą tworzą: malarz, miłośnik regionu, bajarz, plastyczka, muzyk, rozkochana w literaturze bibliotekarka i społeczna działaczka. Szamotulanie mogli usłyszeć o nich podczas tegorocznych obchodów święta miasta, gdy tuż przed oficjalnym otwarciem Dni Szamotuł rozgorzał tradycyjny szamotulski taniec. Słyszeliśmy o każdym z nich z osobna podczas większych i mniejszych kulturalnych inicjatyw.

„Tańczymy na Plyndzu’’, bo pod takim hasłem wraz z Zespołem Folklorystycznym „Szamo-tuły” tańczyli uczestnicy, było pierwszą tak dużą inicjatywą Stowarzyszenia i znakomicie oddaje jego charakter, a zainteresowanie i entuzjazm mieszkańców dają nadzieję na doskonałą współpracę na przyszłość. Wolna Grupa Twórcza promować ma lokalną historię, opowiadać o niej, informować, ale i zapraszać do aktywnego w niej uczestnictwa.

W listopadzie ubiegłego roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie wpisane do KRS, ale ich historia rozpoczęła się ponad 25 lat temu, gdy kilkoro młodych szamotulan zapałało chęcią do lokalnego, artystycznego działania. Wtedy Agnieszka Krygier - Łączkowska, Jarosław Kałużyński, Bolesław Witczak, Łukasz Bernady, Hanna Szelejak, Piotr Mikołajczak, Roma Cyprowska, byli za młodzi, a ich zapał zbyt płonny, aby mogli wytrwać w postanowieniach i każdy z nich poszedł w swoją stronę. Dziś powracają, aby Stowarzyszenie, ich oczko w głowie, mogło rozwinąć się, czerpać z ich życiowych i zawodowych doświadczeń.

Działalność każdego z nich z osobna silnie i głęboko osadzona jest w naszym lokalnym życiu i w sztuce, a swoimi projektami dbać chcą o miejscową historyczną pamięć. Już w październiku ruszyć ma strona internetowa pod nazwą regionszamotulski.pl, na której znajdować się będzie to, co nas ominęło, ale ukształtowało, czyli przeszłość naszego powiatu - opowieści tych najstarszych szamotulan i tych, którzy tą przeszłość badają, czyli zapalonych szamotulskich regionalistów.
Portal będzie składał się z kilku działów i kategorii, a brzmieć one będą tak: skąd się wzięły Szamotuły?, podanie o powstaniu miasta, wiersze o Szamo-tułach, Sama z Samą (o historii rzeki, która płynie przez Szamotuły), o rodzinie Szamotulskich, wspomnienia i pożegnania, kultura ludowa, artyści, edukacja (o projektach i wydarzeniach). Regionszamotuły.pl ma spełniać funkcję edukacyjną, ma być do dyspozycji tych, którzy nauczają, czyli pedagogów, uczą się, ale i tych którzy żywo zainteresowani są tym, co się w naszym Powiecie dzieje. Ma również promować artystów - na portalu odnajdziemy np. zbiór wierszy szamotulskich poetów o naszym mieście, tych przedwojennych jak i współczesnych. Najciekawsze teksty publikowane będą w Sza-motulskich Zeszytach Kulturalno –Historycznych, które Stowarzyszenie wraz z MiG Szamotuły ma zamiar wydawać.

- WGT tworzą ludzie naprawdę żywo zainteresowani historią i życiem tu i teraz naszego regionu, to artyści i pasjonaci, dla których kultura jest ważna. Dzięki stronie internetowej i kolejnym projektom możemy rozwijać i dawać z siebie to co najlepsze - mówi Agnieszka Krygier Łączkowska, która jest jednym z najbardziej zaangażowanych członków grupy i córką Romualda Krygiera, znanego regionalisty, który wydał kilkanaście książek - biogramów, opracowań, czy przewodników dotyczących Szamotuł. - Mój tato był zakochany w naszym mieście, przez życie zdecydowanie wiodła go pasja, zaraziłam się tym i chcę kontynuować - opowiada pani Agnieszka, której projekt o nazwie „Klucz do Skarbca Wspomnień’’, czyli cykl spotkań z seniorami, ma ruszyć już w październiku. Uczestnicy uczyć się będą, za pomocą słowa pisanego utrwalania swoich osobistych, najstarszych i najbliższych sercu wspomnień. Terapeutyczna siła słowa i spędzanie czasu we wspólnocie ma być dla seniorów szansą na miłe, produktywne i integracyjne spędzenie czasu.

Pełni zaangażowania i pasji członkowie Stowarzyszenia, rodząca się otwartość na to, co nowe i barwne, oraz zainteresowanie folklorem i przeszłością powinny wystarczyć, aby tego typu działalność miała szansę na rozwój i mogła rozkwitnąć.
Fot. WGT, Tomasz Koryl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto