Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wieś Koźlaków" będzie gotowa na wiosnę!

Redakcja
Rzeźbione witacze autorstwa Eugeniusza Tacika (z prawej) staną na drodze Szamotuły – Pniewy. Piotr Michalak (z lewej) liczy, że do Koźla zajrzą mieszkańcy całej Wielkopolski
Rzeźbione witacze autorstwa Eugeniusza Tacika (z prawej) staną na drodze Szamotuły – Pniewy. Piotr Michalak (z lewej) liczy, że do Koźla zajrzą mieszkańcy całej Wielkopolski Piotr Michalak
"Wieś Koźlaków" to projekt wioski tematycznej powstającej w Koźlu. Niecodzienna wieś z hodowlą kóz, plantacją ziół, ekspozycją młynarstwa i myślistwa – tak już wkrótce będzie przedstawiać się Koźle

Wioski tematyczne to inicjatywa, która zyskuje coraz większe uznanie w kraju, sukcesywnie wkraczając również na teren Wielkopolski. Za główny cel stawia sobie ożywienie wiejskiej gospodarki i promocję wsi poprzez integrację społeczności lokalnej skupionej wokół produktu, usługi lub kultury regionalnej. Staje się zatem swojego rodzaju produktem turystycznym, który stanowić może alternatywne źródło dochodu dla społeczności wiejskiej. Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Szamotuły wioska tematyczna powstanie w Koźlu. Przygotowania do uruchomienia kolejnej trwają zaś w Radzynach, w gminie Kaźmierz.

Kozielska Zagroda, Młyn Koźlak, koZIELSKO mi! oraz Gajówka Koziołówka, to 4 główne „punkty” projektu powstającego w Koźlu pod hasłem „Wieś Koźlaków”. Zadanie, które spotkało się z pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich mieszkańców, zakłada prezentację atutów położonej na skraju lasu wsi. W całą inicjatywę zaangażowane są 4 rodziny mieszkające w Koźlu: Renata i Wiesław Kramm, Krzysztof i Ewelina Tomkowiakowie, Magda i Piotr Michalakowie oraz Magda i Radek Walkowiakowie.

– Zamierzamy zapraszać osoby spoza wioski na 1 – dniowy, czy może raczej kilkugodzinny pobyt w Koźlu, podczas którego będziemy snuć opowieść wokół genezy nazwy wsi. Ona sama stwarza już wiele tematów. – wyjaśnia Piotr Michalak.

Gdy wiosną przyszłego roku, projekt oficjalnie wystartuje, przyjezdni będą mogli zwiedzić niecodzienną wieś z hodowlą kóz, plantacją ziół, ekspozycją młynarstwa i myślistwa.

Każdy, kto odwiedzi „Wieś Koźlaków” przekona się, że koza nie jedno ma imię. W Kozielskiej Zagrodzie u sołtysa Kramma przyjezdni poznają uroki wiejskiego gospodarstwa i tajemnice zwierząt. Zobaczą kozią rodzinkę, dowiedzą się, jak należy obchodzić się z tymi zwierzętami, jak się je karmi, ile dają mleka i jakie produkty z niego powstają. W zagrodzie znajdą się też inne zwierzęta domowe, a chętni będą mogli powędkować na stawie i wziąć udział w grach i zabawach (np. skok przez kozła).

Przy świetlicy wiejskiej działać zaś będzie Młyn Koźlak, gdzie zorganizowana zostanie ekspozycja młynarstwa. Odwiedzający wioskę poznają zatem historię przetwórstwa zbożowego w pigułce na podstawie miniatur wiatraka Koźlaka, prezentacji ziaren, różnych odmian zboża i mąki. Każdy będzie mógł też wziąć udział w warsztatach: wypieku ciasta podpłomykowego i degustacji oraz wycinania w sklejce i budowy małych wiatraków.

Z ziołami występującymi w Koźlu i regionie szamotulskim goście zapoznają się natomiast na skraju lasu – w miejscu nazwanym koZIELSKO mi! Czarownica opowie o znaczeniu ziół w dawnych czasach, ich ekologicznym potencjale i zastosowaniu w kulinariach. Zainteresowani przejdą szybki kurs rozpoznawania ziół oraz wezmą udział w warsztatach wytwarzania mydełek z zatopionymi w nich ziołami.

Po dotarciu do Gajówki Koziołówki z kolei ujrzeć będzie można świat myślistwa. Opowieść gospodarzy połączona z prezentacją ekspozycji pozwoli zapoznać się z obyczajami dzikiej zwierzyny i jej łowców oraz pokrótce z historią i dniem dzisiejszym łowiectwa. Atrakcją dodatkową z pewnością stanie się prezentacja sygnałów łowieckich zagranych na rogach myśliwskich. Dodatkowo będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych z wykorzystaniem owoców lasu, pobiesiadować przy ognisku, a zimą – bawić się na kuligu. Dotarcie do Gajówki nie będzie jednak takie łatwe. W lesie, na rozwidleniu dróg bowiem, goście spotkają Babę z Koźla i sami będą musieli wybrać, w którą stronę się udać.

W praktyce osoby, które przyjadą do wioski, otrzymają foldery z mapkami z zaznaczonymi miejscami do odwiedzenia. Każde z nich zostanie opatrzone stosowną tabliczką. Wytrawni piechurzy i rowerzyści skorzystać natomiast będą mogli ze specjalnej, dłuższej trasy .Formuła wioski tematycznej pozostaje jednak otwarta, w związku z czym wciąż włączać mogą się do niej mieszkańcy Koźla i wzbogacać ją o kolejne atrakcje.

W ramach projektu wieś zyska również na estetyce i funkcjonalności. W Koźlu pojawią się bowiem rzeźby kóz oraz innych postaci charakteryzujące odwiedzane miejsca. Na drodze Szamotuły – Pniewy staną też rzeźbione witacze zachęcające do zajrzenia do wioski. Ponadto, za świetlicą wiejską powstanie sporych rozmiarów wiata, która służyć będzie wszystkim mieszkańcom wsi.

– Zimą zamierzamy założyć stowarzyszenie „Wioski Koźlaków”, które działać ma na rzecz całej społeczności Koźla, podejmując rozmaite inicjatywy z myślą o mieszkańcach, w tym także pozyskując środki zewnętrzne. Jeszcze w listopadzie natomiast chcemy uruchomić stronę projektu na facebooku i przygotować foldery, a na wiosnę zapraszać będziemy pierwszych gości. Liczymy, że zajrzą do nas dzieci z całej Wielkopolski, którym pokażemy wspaniałą naturę, zwierzęta, opowiemy o tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia. – mówi Piotr Michalak.

„Wieś Koźlaków”, to przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Wielkopolskie Wioski Tematyczne”, który podjęty został przez Stowarzyszenie LGD Dolina Samy. Projekt w całości finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, co oznacza, że Koźle nie poniesie żadnych kosztów w związku z przygotowaniem wioski tematycznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto