18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki.O początkach miasta - odsłonięcie rzeźby Przemysła II [GALERIA]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
W środę, 26 czerwca, w Muzeum Ziemi Wronieckiej miejsce miała szczególna uroczystość.W Sali Rycerskiej dokonano symbolicznego odsłonięcia rzeźby króla Przemysła II.

Dokonali tego przedstawiciel wronieckiego urzędu Remigiusz Pawelczak oraz pracownik muzeum Daria Wajdeman – Waszyńska, przy pomocy dzieci z przedszkola „Bajkowy świat” we Wronkach oraz w asyście twórcy rzeźby – Eugeniusza Tacika.

Początkowo odsłonięcie miało odbyć się na dziedzińcu muzeum (na którym znajduje się rzeźba), jednak ulewy spowodowały, że miejsce uroczystości uległo zmianie. Deszcz nie popsuł humorów przedszkolaków; zaprezentowali oni swoim licznie zgromadzonym w muzeum kolegom oraz publiczności legendę o założeniu Wronek. Z kolei Daria Wajdeman – Waszyńska przedstawiła historię powstania miasta z zaznaczeniem roli Przemysła II. W historii Wronek postać ta zapisała się szczególnie: w roku 1279 Przemysł – jeszcze jako młody książę – wydał przywilej dla dominikanów na budowę kościoła i klasztoru we Wronkach.

Były to dwa dokumenty; w pierwszym Przemysł nadał dominikanom grunt na ziemię na zbudowanie Kościoła Najświętszej Marii Pannyi założenie cmentarza. Jak zaznaczała Wajdeman-Waszyńska, kościół, a szczególnie klasztor dominikanów był miarą znaczenia Wronek.

Jak wygląda rzeźba autorstwa Tacika? Przemysł II został przedstawiony z insygniami władzy w postaci korony i jabłka królewskiego (w kształcie kuli ziemskiej i z krzyżem na wierzchu) oraz akcesoriami rycerskimi, tj. mieczem i tarczą z wizerunkiem Orła Białego w złotej koronie (od czasów Przemysła Orzeł Biały na tarczy jest oficjalnym herbem państwa polskiego, a wcześniej był prywatnym znakiem książąt z dynastii Piastów). Rzeźba posiada także akcent lokalny w postaci kościoła z wyrytą obok datą 1279. W muzeum potyczki zaprezentowali też średniowieczni woje (Grupa Historyczna „Wielewit” z Sierakowa); a uczestniczyły w nich także dzieci.

Wroniecka uroczystość odbyła się w szczególnym dniu – w środę, 26 czerwca, przypadła bowiem 718 rocznica koronacji Przemysła II na króla Polski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wronki.O początkach miasta - odsłonięcie rzeźby Przemysła II [GALERIA] - Wronki Nasze Miasto

Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto