Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycające konfrontacje małych form teatralnych w Szamotułach [FOTO]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Konfrontacje małych form teatralnych w Szamotułach
Konfrontacje małych form teatralnych w Szamotułach Paulina Śliwa
W murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach odbył przegląd małych form teatralnych “Teraz my”, w którym udział wzięła młodzież gimnazjalna.

Gości i uczestników spotkania wierszem swojego autorstwa powitał Wojtek Luck oraz organizatorki – Magdalena Luck, Alina Sakowska, Małgorzata Kościńska z ZS Specjalnych im. J. Brzechwy w Szamotułach, a także współorganizator – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Szamotułach Olga Siejna – Bernady. Wśród gości znaleźli się przedstawiciel Starostwa Powiatowego Justyna Hagedorn, dyrektor ZS Specjalnych w Szamotułach Bernadeta Adamska, Aneta i Adrian Kustarz (którzy organizatorom udzielili wsparcia rzeczowego), rodzice i opiekunowie. Zaproszenie na konfrontacje przyjął też Piotr Dąbrowski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, który przygotował i przeprowadził warsztaty aktorskie, a także życzliwie, i, co ważne, rzeczowo, komentował każde przedstawienie.

A prezentacje gimnazjalistów poruszały. Młodzież z ZS nr 1 im. ks. P. Skargi w Szamotułach przygotowała przedstawienie pt. “Trochę inny Kopciuszek” i “Kapturek nie całkiem Czerwony” na podstawie „Bajek dla potłuczonych” Kabaretu Potem (oprac. Natalia Szulc i Beata Jankowiak, muzyka– Jan Chlebek). Energicznym tańcem i wierszami Twardowskiego w “Szkolnym ABC” zachwycali uczniowie z ZS im. ks. J. Twardowskiego w Kowanówku (oprac. Grażyna Surma, Krystyna Nowak i Monika Bąkowska, muz. Grażyna Surma, taniec Krystyna Nowak). Z kolei uczennica z Gimn. nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach (pod kierunkiem Anny Sałajczyk) przedstawiła niełatwy wiersz “Podróż”K. I. Gałczyńskiego.

Prezentacja czwarta i ostatnia okazała się teatrem cieni. Do obejrzenia prawdziwego “Cudu” zaprosiła młodzież z ZS Specjalnych im. J. Brzechwy w Szamotułach (muz. Jan Kaczmarek , oprac. Magdalena Luck, Alina Sakowska i Małgorzata Kościńska). Wykonawcy otrzymali na pamiątkowe statuetki i drobne upominki. Imprezę zakończył słodki poczęstunek w szkolnej kawiarence, podczas którego młodzież, nauczyciele dzielili się wrażeniami wieczoru i wyrazili nadzieję na kolejne spotkania w przyszłym roku.

Założeniami przeglądu były uwrażliwienie na kontakt z drugim człowiekiem, bez obecności technicznych gadżetów, spotkanie w świecie sztuki przez poznawanie się, przenikanie różnych przestrzeni społecznych, wymiana doświadczeń, energii twórczej i preferencji scenicznych, czy stworzenie atmosfery niezapomnianych przeżyć artystycznych. Cele te zostało osiągnięte w 100%, a młodym, wrażliwym i zdolnym aktorom udało się, jak w wierszu Wojtka Lucka, „przebić do widzów/ Przez gąszcz sms-ów, maili, gadu-gadu, skape…”. Tam “niby bliżej, a jednak dalej”. Tu było bardzo blisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto