Z cyklu czaty ze śląskimi "jedynkami" do europarlamentu - naszym gościem był Janusz Moszyński, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zapraszamy do lektury czatu. Janusz Moszyński (ur.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z cyklu czaty ze śląskimi "jedynkami" do europarlamentu - naszym gościem był Janusz Moszyński, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zapraszamy do lektury czatu.


Janusz Moszyński (ur. 17 maja 1956 w Siemianowicach Śląskich) – polski polityk, samorządowiec, były marszałek województwa śląskiego

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W latach 80. pracował m.in. jako asystent projektanta. Działał w opozycji demokratycznej, w stanie wojennym został internowany na okres 2,5 miesięcy.

Od 1990 do 1991 i w latach 1998-2006 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Gliwic. Od 1990 do 2002 zasiadał także w gliwickiej radzie miasta.

Należał kolejno do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej. Z listy tej ostatniej w 2006 uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego, następnie wybrano go na stanowisko marszałka województwa. W 2007 odszedł z PO, powołując nowe lokalne ugrupowanie Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej. W styczniu 2008 został odwołany z pełnionej funkcji.
(wikipedia)

Zapis czatu
Moderator: Przepraszamy za opoznienie! Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytan.


Janusz_Moszyński: Witam wszystkich internautow.~WIRTUALNY: witam, chciałem zapytać dlaczego wybory do Europarlamentu są ważne, czemu warto głosować?


Janusz_Moszyński: Po pierwsze jest takie powiedzenie - nie glosujesz, nie narzekasz. Po drugie dzien wyborow to jest dzien, kiedy kazdy z nas ma wplyw na jakis fragment przyszlosci. Po trzecie za tydzien bedzie 20 rocznica pierwszych czesciowo wolnych wyborow, zbyt wysoka cene placilismy za wolnosc, aby teraz z niej nie korzystac.~konsternat: Witam. Czy Panu - jako byłemu członkowi 3 skrajnie liberalnych partii nie wadzi stosunek PSL do KRUS-u?


Janusz_Moszyński: Sam siebie okreslilbym jako konserwatyste z domieszka liberalizmu. Najpierw trzeba pomoc wsi w modernizacji, a dopiero potem mozna zaczynac przebudowe systemu ubezpieczen.~ciekawski: Jak ocenia Pan swoje szanse na wygraną?


Janusz_Moszyński: Nie jestem wrozka, natomiast z natury jestem optymista. A tak na powaznie, goraco polecam dystans do sondazy, niestety bardzo czesto sa one elementem manipulacji.~bill: Czy kopalnie powinne być sprywatyzowane?


Janusz_Moszyński: Sprzedaz pojedynczych kopaln nie bardzo ma sens, natomiast dopuszczenie innego niz panstwowy wlasciciela do spolek weglowych mogloby m.in. usprawnic zarzadzanie. W kazdym przypadku nalezy zachowac daleko posunieta ostroznosc.~0,7_zgłoś_się: jak zapatruje sie pan na kwestie komunikacji miejskiej i wymiane jej taboru oraz budowe nowych tras tramwajowych?


Janusz_Moszyński: Wymiana starych autobusow na nowoczesne i "niesmrodzace" - zdecydowanie tak. Nowe trasy tramwajowe maja sens tylko tam, gdzie mozna je realizowac na wydzielonych torowiskach. W przyszlosci dla aglomeracji niezbedny bedzie system typu "park and ride" - dojezdzam do jakiegos miejsca samochodem, zostawiam go na parkingu i dalej kontynuuje podroz do centrum komunikacja zbiorowa.~kamea2: Czy jest Pan za większą samodzienością regionów?


Janusz_Moszyński: Zdecydowanie tak. Decentralizacja nie tylko nie oznacza oslabienia panstwa, a wrecz czyni je bardziej "wstrzasoodpornym".~Nadia: Czy wie Pan ilu obecnie eurodeputowanych liczy Parlament Europejski?


Janusz_Moszyński: 783.Moderator: Mike23> Jak ocenia Pan naszą obecna reprezentaję do europarlamentu?


Janusz_Moszyński: Czy moze Pan sprecyzowac pytanie.~Duke: Tacyt powiedział kiedyś "Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw", czy w kontekście Traktatu Lizbońskiego zgodzi się Pan z tym stwierdzeniem ?


Janusz_Moszyński: Unia jest zdecydowanie przeregulowana. W niektore obszary ingeruje bez potrzeby. Z drugiej strony zabraklo ujednoliconych regulacji dot. nadzoru bankowego - to moglo uratowac niektore kraje przed bardzo powaznymi klopotami. Odrebna sprawa jest bezsens poddawania pod glosowanie w referendum dokumentu, ktorego 99% glosujacych i tak nie przeczyta.~majak: Czy ma Pan zal do Platformy, ze pozbyla się Pana ze swoich szregów?


Janusz_Moszyński: Najpierw wyjasnienie - to ja zrezygnowalem z czlonkostwa w Polatformie. W czerwcu 2007. Z perspektywy czasu nie zaluje. Temat sam w sobie jest na dluzsza rozmowe.~antymlaskacze: Czu uwaza pan ze Oredze Pana prezydenta bylo wsparciem kampani wyboczej Prawa i Sprawiedliwsoci?


Janusz_Moszyński: Jezeli przez swiat przetacza sie najwiekszy kryzys i dotyka on rowniez Polski to od glowy panstwa mamy prawo oczekieac, ze zabierze w tej sprawie glos. Dla mnie to raczej brak glosu bylby dziwny.Moderator: wyborca> Co chce Pan w parlmencie europejskim osiagnac? Jakie ma Pan cele?


Janusz_Moszyński: Po pierwsze przygladac sie, czy rzeczywiscie jestesmy rowno traktowani. Przyklad: my musimy zamykac stocznie z powodu tzw. pomocy publicznej, gdzieindziej mozna miliardami euro zasilac instytucja finansowe...


Janusz_Moszyński: ... Bardzo wazna bedzie praca nad nastepnym budzetem Unii, w trudnych warunkach bo najbogatsze kraje poranione kryzysem beda mniej chetne do lozenia do wspolnej kasy. A propos stoczni: mozna miec zal do naszej reprezentacji w mijajacej kadencji, ze nie dosc glosno bila na alarm, wtedy gdy jeszcze mozna bylo cos uratowac.Moderator: Kasia> Czy uwaza Pan, że jerzy Buzek bylby dobrym przewodniczacym parlamentu Europejskiego?


Janusz_Moszyński: Byl premierem, ktory mial odwage podjac trud niepopularnych reform. Sadze, ze moglby byc zarowno dobrym przewodniczacym PE jak i prezydentem RP. Natomiast mam wrazenie, ze sprawa przewodniczenia PE jest przez niektorych instrumentalnie naduzywana w kampanii wyborczej.Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie.


Janusz_Moszyński: Dziekuje za rzeczona rozmowe. Mam nadzieje, ze 7 czerwca znajdziecie Panstwo chwile, by skorzystac z przyslugujacych Wam praw.Moderator: Jeszcze dziś o godz. 14.00 zapraszamy ponownie na czat. Tym razem naszym gościem będzie kandydat do Europarlamentu - Bogusław Ziętek.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!