Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znikną „zawodówki” bo źle się kojarzą

Artur Szałkowski
Szykują się zmiany w polskiej oświacie. Minister edukacji narodowej poinformowała o nich na konferencji w wałbrzyskim Invest-Parku.
Szykują się zmiany w polskiej oświacie. Minister edukacji narodowej poinformowała o nich na konferencji w wałbrzyskim Invest-Parku. Dariusz Gdesz
Znikną „zawodówki” bo źle się kojarzą. Szykują się zmiany w polskiej oświacie. Minister edukacji narodowej poinformowała o nich na konferencji w wałbrzyskim Invest-Parku.

Znikną „zawodówki” bo źle się kojarzą. Zmiany w polskim systemie oświaty mają wejść w życie w 2017 r. Dotyczyć będą przede wszystkim edukacji wczesnoszkolnej w klasach 1-3, szkół zawodowych, a także liceów.

– Mamy dramatyczny niż demograficzny, który przełoży się niestety na miejsca pracy – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. – Musimy zmienić system szkolnictwa zawodowego, które jest kluczowe dla gospodarki w taki sposób, by absolwenci tych szkół po ich ukończeniu byli gotowi od razu rozpocząć pracę na stanowiskach związanych z ich wykształceniem.

Minister dodaje, że obecnie bywa z tym różnie. Są szkoły zawodowe, które mogą się pochwalić dobrą współpracę z zakładami pracy działającymi w branżach związanych z kierunkami ich kształcenia. Posiadają również dobrze wyposażone pracownie i warsztaty. Niestety nie wszystkie szkoły zawodowe zapewniają właściwe warunki kształcenia. Nieprzypadkowo konferencję minister edukacji narodowej zorganizowano w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce włączyć strefy ekonomiczne działające na terenie całego kraju, do ogólnopolskiej debaty dotyczącej szkolnictwa zawodowego.

W ubiegłym roku z inicjatywy WSSE Invest-Park powołano klaster edukacyjny, który skupia prawie 80 podmiotów: przedsiębiorców oraz szkoły techniczne i zawodowe z regionu. Jego celem jest łączenie potencjału gospodarczego, edukacyjnego i naukowego na rzecz kształcenia zawodowego i dostosowania go do potrzeb gospodarki i lokalnych rynków pracy. Od początku istnienia klastra edukacyjnego jego przewodniczącym jest Piotr Krzywda, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Współpracuje ona z licznymi zakładami głównie z branży motoryzacyjnej oraz budowlanej, które działają nie tylko w Wałbrzychu, także w innych częściach Dolnego Śląska.

– Regularnie badamy losy naszych absolwentów. Ze 160, którzy ukończyli naszą szkołę w 2015 r. skontaktowaliśmy się z 90 – mówi Piotr Krzywda, dyrektor ZS nr 5 w Wałbrzychu. – Ustaliliśmy, że 87 pracuje, a tylko 3 od niedawna pozostaje bez pracy. Są jednak w trakcie wyrabiania sobie prawa jazdy na samochody ciężarowe.

Podobnie wyglądają statystyki z poprzednich lat. To najlepiej świadczy, że absolwenci szkół zawodowych bez problemów znajdują prace. Problemem jest jednak to, że zainteresowanie uczniów szkołami zawodowymi nie jest duże. Większość wybiera edukację w liceach ogólnokształcących.

– Obecnie licea stały się miejscem przygotowań do matury, a nie kształcenia. Stąd reforma systemu oświaty, która ma to zmienić – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. – Z kolei szkolnictwo zawodowe musi stać się atrakcyjne dla młodych ludzi, bo tylko w ten sposób będziemy ich przyciągać. Pojawił się nawet pomysł, by zlikwidować określanie „zawodówka”, bo źle się kojarzy i zastąpić go określeniem szkoła techniczna.

Nowy system szkolnictwa zawodowego ma być wzorowany na niemieckim i austriackim.
WYPOWIEDŹ ANNY ZALEWSKIEJ, MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ W SPRAWIE PLANOWANEJ REFORMY POLSKIEJ OŚWIATY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto