Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cały czas płoną sadze w przewodach kominowych

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Obrzycko Straż Pożarna
W ostatnich dniach lutego na terenie powiatu szamotulskiego strażacy odnotowali kilka wyjazdów do pożarów sadz w przewodach kominowych budynków mieszkalnych.

Tylko na terenie gminy Obrzycko strażacy od 25 do 28 lutego do pożarów kominów wyjeżdżali trzykrotnie. Na szczęście tym razem zagrożenia udało się eliminować w zarodkach i pożary nie przenosiły się na elementy konstrukcyjne budynków mieszkalnych, co w przeszłości już się zdarzało.

Zima się powoli kończy, nadal jednak należy pamiętać, że okres grzewczy trwa.
Szczególnie teraz – w marcu i ma początku kwietnia może dochodzić do różnego rodzaju zagrożeń pożarowych, bo choć dni będą coraz cieplejsze, to wieczorami i w nocy temperatura nadal będzie niższa. Ci, którzy regularnie dbają o swoje paleniska, nie powinni mieć problemów. Gorzej z tymi, którzy ignorują przepisy i zalecenia.

Cały czas płoną sadze w przewodach kominowych

Pamiętać należy, że zgodnie rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Należy pamiętać, że kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Ponadto strażacy zachęcają do instalowania  czujek dymu i tlenku węgla.
- Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Należy zwrócić również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jednak, to właśnie czujka jest jedyną szansą by w porę wykryć pojawienie się czadu – ten jest gazem niewyczuwalny przez ludzkie zmysły.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto