MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Patchworku w Żyrardowie. Wędrówka przez labirynt tkanych opowieści. Wyjątkowe spotkania pod Warszawą

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Dni Patchworku w Żyrardowie: wędrówka przez labirynt tkanych opowieści
Dni Patchworku w Żyrardowie: wędrówka przez labirynt tkanych opowieści Materiały prasowe
Dni Patchworku to nowa odsłona historii przemysłu tekstylnego w Żyrardowie, miejscu o wielkim znaczeniu dla XIX-wiecznego włókiennictwa. Wydarzenie rozpocznie się już 17 maja w Muzeum Lniarstwa, dawnej drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich. To unikalna okazja do promocji sztuki łączenia tkanin, której centralnym punktem będą wystawy, kursy szycia i stanowiska edukacyjne.

Dni Patchworku w Żyrardowie

Dni Patchworku zawitają do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie już po raz czwarty, tym razem na trzydniowe wydarzenie z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, obchodzonej 18 maja. Targi artystyczno-edukacyjne stanowią doskonałą okazję dla pasjonatów rękodzieła, artystów oraz designerów, pragnących zgłębić tajniki twórczości patchworkowej.

Otwarte Dni Patchworku to nasz tegoroczny pomysł na promocję tego wyjątkowego rzemiosła. Tym razem idziemy o krok dalej i poza wystawą wielkoformatowych prac, przygotujemy również aż dziesięć kursów krawieckich o różnym stopniu zaawansowania. Będzie to również doskonała okazja, by poznać najnowsze trendy wśród maszyn do szycia, czy nabyć tekstylia do własnych projektów

– mówi Magdalena Galińska, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.

Oficjalne rozpoczęcie

W piątek, 17 maja o godzinie 18:00, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, które będzie również czasem ogłoszenia wyników ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Mój ulubiony blok patchworkowy”. W tym samym czasie rozpocznie się także wernisaż prac towarzyszących, stworzonych przez członków Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. W surowych, postindustrialnych przestrzeniach Muzeum Lniarstwa będzie można podziwiać ponad 150 unikalnych kompozycji tekstylnych, obejmujących zarówno tradycyjne, stonowane wzory, jak i nowoczesne, wielobarwne kompozycje.

Muzeum Lniarstwa i tkaniny, szczególnie te lniane i żakardowe to jedność. Cieszę się, że poza naszą tkacką działalnością, małą manufakturą, dzięki której reaktywujemy dziś żyrardowski przemysł lniarski, możemy pokazać tkaniny w zupełnie innej formie: jako małe dzieła sztuki

– mówi Jacek Czubak, dyrektor Muzeum Lniarstwa.

Jak wziąć udział w tym wydarzeniu?

Wystawa prac patchworkowych będzie otwarta dla zwiedzających od 17 maja do 30 czerwca włącznie, w godzinach otwarcia muzeum. W dniu Nocy Muzeów, 18 maja (sobota), Muzeum Lniarstwa będzie otwarte od godziny 10:00 do 21:00. Oprócz wystawy patchworków i kursów, program obejmować będzie także zwiedzanie muzeum w towarzystwie byłego pracownika Zakładów Lniarskich oraz pokaz tkania na krośnie żakardowym. Wstęp na wszystkie atrakcje tego dnia będzie bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto