MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Galowy Koncert Jubileuszowy z okazji 30-lecia działalności Zespół Tańca Polskiego "Wronki"

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
To był wieczór pełen radości, pięknych wspomnień i niezapomnianych wrażeń. Duma regionu - Zespół Tańca Polskiego "Wronki" świętował 30-lecia swojej działalności. Jubileuszowa gala przyciągnęła tłumy miłośników kultury

Galowy Koncert Jubileuszowy Zespołu Tańca Polskiego "Wronki"

W sobotni wieczór 11 lutego w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy Zespołu Tańca Polskiego “Wronki”, który obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Publiczność, która po brzegi wypełniła obiekt, stała się świadkiem widowiska obfitującego w różnorodne formy artystyczne.

Uroczysta gala pełna była wspomnień, wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy zespołu a przygotowany program oddał bogactwo dorobku grupy, ukazując jej pasję, miłość do tańca, śpiewu, muzyki i tradycji.

Wszak Zespół Tańca Polskiego “Wronki” (dawniej Zespół Folklorystyczny “Marynia”) stanowi kulturalną wizytówkę Miasta i Gminy Wronki. Na przestrzeni lat wyrósł nie tylko na tzw. "dobro lokalne", ale stał się też marką znaną i podziwianą w całym kraju, jak i poza jego granicami.

Od trzech dekad grupa inspiruje się folklorem oraz tradycją, jednak wykonywany i prezentowany przez nią repertuar zmieniał się i ewoluował. Za rozwój zespołu odpowiadała bardzo liczna grupa osób, lecz ogromny wpływ na jego obecny kształt mieli kolejni opiekunowie, przejmujący przysłowiową pałeczkę. Podczas jubileuszowej gali instruktorzy otrzymali wyjątkowe wyróżnienie.

Ministerialne odznaki i "Duma Wronek"

Michał Poniewski - dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury, a zarazem gospodarz gali - wspominał swoje pierwsze spotkanie z dwójką młodych pasjonatów - Janem i Hanną Galasińskimi, których poznał na początku swojej zawodowej drogi we Wronkach. Przedstawiona przez nich wówczas wizja ukształtowała zespół i doprowadziła do miejsca, w którym grupa obecnie się znajduje.

W sobotni wieczór to właśnie oni odebrali odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznane przez Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, jako wyraz docenienia osiągnięć Galasińskich w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

W imieniu ministra Glińskiego aktu dekoracji dokonał Adam Bogrycewicz - radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Podczas ceremonii podkreślono wielki wkład odznaczonych w upowszechnianie kultury polskiej, a także pełnioną przez nich rolę - ambasadorów oraz promotorów folkloru w kraju i na świecie.

Nie był to jednak koniec wyróżnień. Nagrodę przyznaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki - Mirosława Wieczora, wręczył jego zastępca - Robert Dorna. Statuetką "Duma Wronek" uhonorowano cały zespół! Wiceburmistrz podkreślał, iż jest to symboliczne podziękowanie za wszystkie dokonania grupy, a także wyraz szacunku wobec trudu pracy podejmowanej w jej szeregach na przestrzeni 30 lat.

Spektakl tańca, muzyki i śpiewu

Po części oficjalnej przyszedł czas na prawdziwe widowisko! W istocie trudno znaleźć lepsze określenie dla niezwykle bogatego, zróżnicowanego, a przede wszystkim perfekcyjnie wykonanego programu artystycznego.

Występy zainaugurowała tańcami i przyśpiewkami rzeszowskimi grupa reprezentacyjna Zespołu Tańca Polskiego "Wronki". Publiczność podziwiała również folklor szamotulski, od którego wszystko się zaczęło. Najmłodsi tancerze pokusili się o popis swoich umiejętności w utworze "Z naszego podwórka", a po nich miejsce na scenie zajęła najstarsza grupa oraz byli członkowie zespołu, którzy wykonali "Szamotulski podkoziołek".

Z kolorowymi kostkami zawierającymi nowy logotyp zespołu na estradę tanecznym krokiem wbiegły dzieci, prezentujące skoczną polkę. Widzowie zachwycali się występami pełnymi kolorów i pasji w programach "Śląska Marzanna", "Impresja cieszyńska" oraz "Lubelskie umizgi". Ekspresyjny krakowiak w wykonaniu najmłodszych oraz ich popis w programie "Płynie Wisła, płynie" wzbudził wiele radości, wzruszając do łez! Gromkim brawom nie było końca.

Po krótkiej przerwie zaprezentowano fragment spektaklu "Bal 1850", dla którego tłem stało się połączenie muzyki wybitnych XIX - wiecznych romantyków z twórczością współczesnego kompozytora Jaremy Jarosińskiego. Ogromne wrażenie sprawił też zmysłowy pokaz tanga pt. "Fantazja argentyńska". Ten styl tańca pojawił się w repertuarze zespołu, jako pokłosie warsztatów tanga argentyńskiego prowadzonych przez Milenę Jurczyk.

W ostatnim z bloków tanecznych publiczność z zachwytem przyglądała się kompozycjom "Do poduszki" oraz "Laura i Filon" w żartobliwej choreografii Jana Galasińskiego, poprzedzona wokalno-instrumentalnym występem Jacka Szwaja. Kropkę nad i postawił zaś szalenie energetyczny i efektowny zarazem taniec "Na żywiecką nutę".

Większość kompozycji zaprezentowanych podczas koncertu galowego stworzyła Zuzanna Parzycka-Powell - kierownik muzyczny zespołu.

Podziękowania

Galowy Koncert Jubileuszowy stał się również okazją do wspomnienia dawnych instruktorów, docenienia ich wkładu oraz roli, jaką odegrali w historii zespołu. Na przestrzeni lat tworzyła ją wykfalifikowana kadra złożona z nauczycieli tańca i śpiewu, choreografów, muzyków, rytmików, a także troszczącej się o garderobę krawcowej.

Specjalne podziękowania złożono pięciu osobom, które koncertem galowym zakończyły swoją wieloletnią przygodę z tańcem. Burzą braw nagrodzono Letanię Gromadzińską - założycielkę "Maryni", której należą się szczególne ukłony. I bez niej "Dumy Wronek" dziś by nie było.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano wartość, jaką Zespół Tańca Polskiego "Wronki" wnosi do społeczności lokalnej - jej historii, tradycji, życia codziennego. W ciągu 30 lat zmieniło się wiele - pasja, praca i zaangażowanie sprawiły, że kółko taneczne rozwinęło się w profesjonalną instytucję kulturalną, a także szanowaną i rozpoznawalną w kraju i na świecie markę. Brawo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto