Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne świadczenia dla zasłużonych ochotników przyznane [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Wronki - KSRG i WOO
Pierwsi ochotnicy z terenu gminy Wronki, a kolejni w powiecie szamotulskim otrzymali decyzje o przyznaniu im świadczeń ratowniczych, za wieloletnią służbę w szeregach ochotniczych straży pożarnych.

W czwartek, 21 kwietnia 2022 roku, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wronki, którzy ukończyli 65 lat i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w akcjach ratowniczych odebrali decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st. bryg. Ireneusz Pers i Z-ca Komendanta Powiatowego bryg. Arkadiusz Rakowski oraz Wiceburmistrz MiG Wronki Robert Dorna i Stefan Kaszkowiak Prezes ZOMG ZOSP RP we Wronkach dokonali uroczystego wręczenia czterdziestu dwóm druhom OSP z gminy Wronki decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego, uroczystość odbyła się w kręgielni we Wronkach – poinformowali wronieccy strażacy na swoim Facebooku.

Warto nadmienić, że do szamotulskiej KP PSP napływają kolejne wnioski o przyznanie świadczenia ratowniczego, które są na bieżąco rozpatrywane.

Jak strażacy mogą ubiegać się o świadczenia?

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:
1) od 1 stycznia 2022 r. - dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną;
2) od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. - dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków,
3) do 31 grudnia 2011 r. - pisemne oświadczenie 3 świadków – z czego jeden musiał pełnić w tym czasie funkcje publiczne (np. Urzędnik, dyrektor szkoły itp.)

Świadkiem nie może być:
1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej;
4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto