Zawsze marzyłem o tym, by nagrać płytę. [WYWIAD]

2014-05-15 13:33:27

Z Gracjanem Drasikiem o jego płycie i inspiracjach rozmawia Aleksandra Anulewicz.

Gracjan, powiedz mi, jak oceniasz, jak została przyjęta Twoja pierwsza płyta?

W sumie trudne pytanie, bo to jest na takiej zasadzie, że dostałem pochwały nie tylko od znajomych, ale też od innych ludzi . Wydaje mi się, że dobrze, nie oceniam tego po samych wyświetleniach na youtube i nie kieruje się tym w ogóle, ponieważ uważam to za bezsensowne. Ale myślę, że dobrze została przyjęta.

Od jak dawna interesuje Cię ten rodzaj muzyki?

Wiesz co , tak naprawdę od zawsze mnie to interesowało . Od kiedy pamiętam słucham rapu i inspiruje się tą subkulturą .

Nigdy nie miałeś żadnej przerwy, że przez jakiś czas słuchałeś czegoś innego a później jednak wróciłeś do rapu?

Nawet jeśli miałem jakąś przerwę to było to na takiej zasadzie, że słuchałem i tak rapu, ale po części także innej muzyki . Miałem taki moment, że tańczyłem breakdance, ale rap zawsze był częścią mnie.

Chciałabym spytać, czy wiążesz swoją przyszłość z nagrywaniem płyt czy masz jakieś inne plany?


Ogromnie! Właściwie cała moja przyszłość w moim przekonaniu opiera się na nagrywaniu płyt. Nie wyobrażam sobie, że kiedyś będę pracował jako np. stolarz. Nawet jeśli tak potoczyłaby się moja przyszłość to i tak zajmowałbym się muzyką.

Więc co najbardziej chciałbyś przekazać słuchaczom w swojej twórczości ?

Chciałbym pokazać tym starszym i młodszym, że rap to nie tylko obrażanie policji w utworach, narkotyki itd. tylko to w nas tętni. Jedni robią zdjęcia, inni piszą wiersze a my piszemy teksty i rapujemy o tym, co nas spotyka . Chciałbym żeby kiedyś ktoś, kto posłucha mojej piosenki się z nią utożsami i powie : ' miałem takie same przeżycia ' .

Masz kogoś, na kim się wzorujesz czy wolisz sam wykreować swój wizerunek?

Sam chciałbym wykreować swój wizerunek . Wolałbym być oryginalny w taki sposób, aby każdy, kto usłyszy mój utwór od razu wiedział, że to moja twórczość . Nie chciałbym, aby ktoś porównywał mnie do innych raperów i mówił, że moje utwory są podobne do Pezeta czy Peji. Dlatego też patrzę na styl muzyki, jaki robię . Zwracam uwagę też na podkład muzyczny , żeby to nie było to samo, co już jest w Polsce.

Czy to, że jesteś rozpoznawalny ma na Ciebie duży wpływ?

Tak. Generalnie chodzi o to ,że po części to już ma jakiś wpływ. Raz dobry a raz zły. Doceniam tych, którzy rozumieją moje teksty. Czasami spotykam też takich ludzi i jest to bardzo miłe kiedy ktoś mi mówi "Grac, naprawdę robisz to dobrze'' . Ale są też tacy, którzy samo słowo "Rap" kojarzą źle, jak wspomniałem wcześniej. I patrzą na mnie jak na typa spod ciemnej gwiazdy .

Czyli jesteś zadowolony ze swoich dokonań? Czy chciałbyś jednak coś zmienić w swojej twórczości?

Tak, na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony z moich dotychczasowych dokonań. Jednak zawsze jest coś, co chciałbym zmienić. Staram się z każdym nowym utworem robić to lepiej, z coraz większym zaangażowaniem.

W swoich utworach chciałbyś przekazać ludziom kawałek siebie czy to raczej spontaniczne teksty, które nic nie znaczą?

Wolałbym przekazać kawałek siebie i to, co czuje. Kierując się oknem na świat chciałbym oddać w utworach swoje myśli i to, co ja uważam na dany temat . Ostatnio też nagrałem taki kawałek i mógłbym pomyśleć , że to jest o niczym, ale tak naprawdę ma głębszy sens.

Co najbardziej Cię inspiruje w tworzeniu muzyki?

Właściwie inspiruje mnie tak naprawdę wszystko. To jest na takiej zasadzie, że ja pisze o tym , co widzę, czuję i myślę na dane tematy. Zawsze patrzę na całokształt tego, co się dzieje a potem o tym piszę. Staram się doceniać chwilę i ciesze się z tego, co mam na dzień dzisiejszy. Próbuję dostrzegać detale i je uwieczniać . W pewnym stopniu to, co nagram zapisuje się w historii i tego nigdy nie zapomnę, bo to zawsze będę miał.

Gracjan, powiedz tak na koniec, co chciałbyś powiedzieć wszystkim tym, którzy chcą robić to, co Ty. Jak zainspirowałbyś ich do tego, aby zaczęli tworzyć?

Jeśli chodzi o tworzenie to radzę im żeby zaczęli pisać o tym, co myślą , czują i widzą niż o tym, co ktoś im powiedział lub usłyszeli to w innych utworach. Niech szukają własnego, indywidualnego stylu . Poza tym raper to nie jest osoba , która tylko nagrywa. Warto też samemu próbować stworzyć np. podkład muzyczny. Ważne jest też to, żeby ćwiczyli wymowę i dykcję, aby ich utwory były dopracowane. Aby robili coś raz a porządnie. To wszystko co mógłbym im radzić .

Jesteś na profilu Aleksandra Anulewicz - stronie mieszkańca miasta Szamotuły. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj