Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skrzydła, które... uskrzydlają! Piękny mural Damiana Kłaczkiewicza w Szamotułach. Co oznacza?

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. ZSS w Szamotułach
Solidarność z osobami z niepełnosprawnościami wyrażać można na wiele sposobów. W Szamotułach od niedawna mówi o tym również "uskrzydlony" mural. Wspaniała praca Damiana Kłaczkiewicza zdobi budynek szkoły specjalnej

Piękny mural Damiana Kłaczkiewicza w Szamotułach

We wtorek 28 lutego na terenie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach uroczyście odsłonięto mural autorstwa Damiana Kłaczkiewicza – miejscowego artysty i grafika specjalizującego się w sztukach wizualnych. Praca powstała na elewacji budynku - można ją podziwiać od strony szkolnego dziedzińca.

Kłaczkiewicz sięgnął po farby dzień wcześniej. Z uwagi na kiepskie warunki atmosferyczne, nieoceniona okazała się pomoc uczniów z Brzechwy oraz wsparcie Sylwii Firlet z Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Szamotuły solidarne z osobami z niepełnosprawnościami

Twórcze działanie wpisało się w projekt społeczno-edukacyjny pn. „Małe, wielkie Dni”, który od września ubiegłego roku realizowany jest przez Ilonę Kucewicz, Aleksandrę Piątkowską i Michalinę Humską - nauczycielki oraz psycholożkę z Zespołu Szkół Specjalnych. Jego głównym celem jest dostrzeżenie w społeczności lokalnej osób z niepełnosprawnościami i wyrażenie swojej solidarności z nimi. Pretekstem do rozmaitych działań i aktywności stają się „nietypowe święta”.

- Na początku grudnia zaznaczyłyśmy w kalendarzach powiatowych i gminnych szkół Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauczyciele otrzymali od nas dostęp do filmu o umiejętnościach uczniów z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczających do Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy w Szamotułach oraz scenariusz zajęć na temat różnych rodzajów niepełnosprawności, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej – opowiadają inicjatorki projektu.

Symbol jedności i akceptacji

Mural przedstawiający piękne, wielobarwne skrzydła nieprzypadkowo zaprezentowano 28 lutego. Tego dnia przypada bowiem Światowy Dzień Chorób Rzadkich. W trakcie uroczystości na szkolnym dziedzińcu Aleksandra Piątkowska w skrócie opowiedziała o chorobach rzadkich zaznaczając, że do tej pory rozpoznano ich 700. Statystycznie z taką chorobą zmaga się jedna na 2000 osób.

- Chcemy dziś pokazać, że jesteśmy solidarni ze wszystkimi tymi osobami – mówiła Piątkowska - Dzięki współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury powstał ten wspaniały mural, który od dziś stanie się symbolem naszej jedności i akceptacji wobec osób z chorobami rzadkimi. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i różnorodni – tak, jak różnorodne są kolory na tych skrzydłach – dodała.

Projekt „ Małe, Wielkie Dni” objął patronatem Piotr Michalak – dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Wraz z Natalią Sobczak – dyrektorką Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy, jej zastępczynią – Violettą Włodarczyk i jedną z uczennic, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi na muralu. Wkrótce potem ustawiła się do niego długa kolejka dzieci i młodzieży. Bo któż nie chciałby mieć pamiątkowego zdjęcia na tle skrzydeł, które… naprawdę uskrzydlają?

To nie ostatnie z działań projektowych. Kolejna „kolorowa inicjatywa” jest w przygotowaniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto