Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi z Pomorza szkolili się w Pruszczu z opieki medycznej nad pacjentem leżącym. Wspomogą personel medyczny

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
O pacjentów z COVID-19 przybywa. Od jesieni ubiegłego roku w Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzone są kursy wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. W tym tygodniu terytorialsi przeszli szkolenie w Pruszczu Gdańskim.

Szkolenie medyczne terytorialsów w Pruszczu Gdańskim

W związku ze zwiększającą się liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, dużym wyzwaniem staje się obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, od jesieni ubiegłego roku w Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzone są kursy wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym.

Szkolenie z tego zakresu w dniach 27 i 28 marca w Pruszczu Gdańskim ukończyli również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

- Celem ćwiczeń było przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo - pielęgnacyjnych u pacjentów leżących, nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz przygotowanie żołnierzy do roli opiekuna pacjentów leżących - mówi Maciej Szalbierz z 7 PBOT im. kpt. mar. Adama Dedio.

Czego się uczą żołnierze

Program szkolenia obejmował takie aspekty, jak pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych u osób leżących m.in. zmiana pościeli, codzienna toaleta osobista, karmienie pacjentów czy współpraca i pomoc personelowi pielęgniarskiemu w zakresie realizowania planu opieki nad pacjentami leżącymi.

- Żołnierze poznają psychologiczne aspekty i specyfikę opieki nad pacjentem starszym, niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz nabywają praktyczną wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad pacjentem leżącym, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z osobami  chorymi i niesamodzielnymi. Są wprowadzeni do tego, z czym trzeba się zmierzyć w codziennej pracy - wyjaśnia Szalbierz.

Wspomagają w szpitalach, na SOR, w DPS-ach

Kurs prowadzą pielęgniarki, żołnierze OT, które pracują również w szpitalach covidowych, znają codzienne potrzeby ochrony zdrowia i wiedzą, jak przygotować żołnierzy OT do udzielania realnej pomocy w podmiotach leczniczych.

- Żołnierze już od wielu miesięcy służą w szpitalach, na SOR czy w DPS-ach - dodaje Maciej Szalbierz. - Ukończenie tego typu kursu pozwala im legitymować się zaświadczeniem, że pod okiem doświadczonych pielęgniarek nabyli kompetencje w sprawowaniu codziennej opieki nad pacjentem.

O tym, jak ważne jest codzienne wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa, mówi kpr. Dariusz Wieczorek, uczestnik kursu a na co dzień żołnierz 73 blp w Słupsku:

- Wsparcie służby zdrowia jest bardzo ważnym etapem walki z panującą pandemią - zaznacza kpr. Wieczorek. - Pomoc w podstawowych czynnościach opieki nad pacjentem leżącym takich jak zmiana pozycji, karmienie czy też codziennej toalecie pacjenta odciąży personel medyczny, zapewniając większy komfort pracy i pozwoli poświęcić się czynnościom stricte medycznym. Wspomniane podstawowe czynności opiekuńcze są bardzo ważne dla samego pacjenta, który jest sam, często bez kontaktu z rodziną. Możemy swoimi działaniami zapewnić im wsparcie psychiczne, korzystając z poznanych zasad komunikowania się z pacjentami. 

Już ponad 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyło tego typu szkolenie i jest zaangażowanych we wsparcie personelu medycznego w obszarze zadań  związanych z opieką nad pacjentem leżącym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto