18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20-lecie Muzeum Ziemi Wronieckiej [GALERIA]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
20 - lecie Muzeum Ziemi Wronieckiej
20 - lecie Muzeum Ziemi Wronieckiej Paulina Śliwa
Obchody 20-lecia Muzeum Ziemi Wronieckiej odbyły się w niedzielę, 26 stycznia, w sali wystaw czasowych muzeum. Można było obejrzeć wystawę i wysłuchać koncertu; były też życzenia, tort i uroczyste "sto lat"!

20. rocznica powstania Muzeum Ziemi Wronieckiej minęła w 2013. Jednak obchody tego wydarzenia wyznaczono na styczeń br.

- Największe podziękowania należą się założycielom muzeum, osobom, które usilnie walczyły o to, żeby ta jednostka powstała i żeby budynek, który wcześniej był w tragicznym stanie, wyglądał tak, jak wygląda. Myślę o Bogdanie Tomczaku i Marianie Radomskim - mówiła podczas uroczystości Daria Wajdeman-Waszyńska.

Głos zabrali również m.in. Starosta Paweł Kowzan, Dyrektor WOK-u Michał Poniewski, Burmistrz MiG Wronki Mirosław Wieczór, kierownik Muzeum Ziemi Czarnkowskiej Grażyna Cybulska - Sitek.

- Nasza znajomość z kolegami po fachu datuje się na moment powstania muzeum we Wronkach.
20 lat minęło, każdy jubileusz jest szczególnym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że jest okazją do podsumowania pewnych działań, ale również inspiruje do tego, co można jeszcze zrobić, zmienić - mówiła z kolei Cybulska - Sitek.

Serdeczne podziękowania złożono także darczyńcom muzeum oraz osobom użyczającym obiekty w depozyt. Z imponującą listą 562 osób prywatnych, instytucji i firm wspierających muzeum można było zapoznać się w sali wystaw czasowych. Obecni w muzeum mogli również wysłuchać koncertu Wojciecha Winiarskiego oraz zapoznać się z wydawnictwem jubileuszowym z okazji 20-lecia istnienia muzeum we Wronkach "20 lat Muzeum Ziemi Wronieckiej", w którym znajdują się teksty Darii Wajdeman-Waszyńskiej i Piotra Pojaska, dotyczące historii obiektu oraz zbiorów muzeum.

O początkach Muzeum - Daria Wajdeman - Waszyńska [fragmenty]

Rok 1979 był dla Wronek, pod pewnym względem, rokiem przełomowym.
W miesiącu październiku grupa regionalistów, przy wsparciu społeczności lokalnej, postanowiła uczcić rocznicę 700-lecia miasta. Pasjonaci, zrzeszeni pod nazwą Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, któremu początek dali Marian Radomski, Maria Stryczyńska (była właścicielka Apteki pod Orłem) i Czesław Grot (autor monografii Wronek) przygotowali na tę uroczystość dwie wystawy (...) Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ponadto, wiele osób zadeklarowało przekazanie swoich zbiorów w celu utworzenia stałej ekspozycji muzealnej. Było to dla organizatorów zachętą i motorem do dalszego działania. Na spotkaniu Zarządu TMZW podjęto temat utworzenia muzeum we Wronkach. Zgodnie z sugestią Eligiusza Grupińskiego na siedzibę muzeum wybrano budynek dawnego spichlerza, którego cennym atutem była lokalizacja w centrum miasta.
Poważnym utrudnieniem był stan budynku.
Oficjalne pismo do władz miasta w tej sprawie wystosowano w 1981. Wniosek rozpatrzono pozytywnie, jednak zły stan budynku, brak funduszy i dostępnych materiałów, miały znaczny wpływ na przebieg prac.
Nad organizacją działań remontowych w kolejnych latach czuwał prezes TMZW Bogdan Tomczak. Pozyskiwaniem eksponatów do muzeum zajmowali się głównie Marian Radomski i Maria Stryczyńska. W 1985 budynek został wpisany do rejestru zabytków. W 1896 postanowiono, że w budynku siedzibę będzie miała również Biblioteka MiG Wronki. O 1992 remont muzeum prowadzony był w ramach inwestycji WOK-u. W sierpniu 1993, po 12 latach prac, remont obiektu został zakończony. Otwarcie muzeum nastąpiło 27 listopada 1993 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto