A w Zakładzie Karnym we Wronkach edukacja, szkolenia, praktyka! I ważna historia! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Kursy zawodowe, egzaminy praktyczne, audycje radiowe. Początek roku w Zakładzie Karnym we Wronkach, to czas wytężonej pracy w zakresie rozwoju zawodowego funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszek, ale i edukacji osadzonych

Funkcjonariusze i funkcjonariuszki Zakładu Karnego we Wronkach szkolą się!

Od początku roku w Zakładzie Karnym we Wronkach sporo się wydarzyło. Nie chodzi jednak o próby spektakularnych ucieczek z więzienia, lecz działania podejmowane z myślą przede wszystkim o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, jak i kolejne projekty edukacyjne dedykowane osobom osadzonym.

W pierwszej połowie stycznia funkcjonariusze i funkcjonariuszki rozpoczęli część teoretyczną szkolenia zawodowego przygotowującego ich do zajmowania stanowiska w korpusie podoficerskim służby więziennej. Zajęcia w formie wideokonferencji realizował Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.

- Część teoretyczna została podzielona na bloki: wstępny, ochronny, penitencjarny, administracyjny, historyczno- patriotyczny. Po przygotowaniu teoretycznym funkcjonariuszy czeka również część praktyczna podczas, której będą ćwiczyć m.in. techniki samoobrony oraz strzelanie – tłumaczy mjr Danuta Zielińska, rzeczniczka prasowa dyrektora Zakładu Karnego we Wronkach.

Zajęcia pozwalają nabyć słuchaczom oraz słuchaczkom umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i ekstremalnych. Uczą też kreatywnego rozwiązywania problemów, zdyscyplinowania i współdziałania.

Kurs, jak nietrudno się domyślić, kończą egzaminy. Te pomyślnie zdane skutkować będą mianowaniem funkcjonariuszy i funkcjonariuszek na pierwsze stopnie podoficerskie.

- W szkoleniu uczestniczy 10 funkcjonariuszy Zakładu Karnego we Wronkach z Oddziałem Zewnętrznym w Szamotułach , którzy pełnią służbę w dziale ochrony, a także w dziale systemu dozoru elektronicznego, zajmującym się kontrolą wykonywania przez skazanego obowiązków nałożonych przez sąd przy pomocy urządzeń elektronicznych, umożliwiających odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – wyjaśnia mjr Zielińska.

Ważny sprawdzian teorii i praktyki osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach

Również w połowie stycznia, w Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wronkach, gdzie odbywa się nauczanie osadzonych, rozpoczęła się zimowa sesja egzaminacyjna z przygotowania zawodowego. Łącznie bierze w niej udział 56 absolwentów 3 kursów zawodowych: operator obrabiarek skrawających, mechanik - monter maszyn i urządzeń oraz kucharz.

Część pisemna egzaminów, do której ostatecznie przystąpiło 52 słuchaczy, odbyła się 12 stycznia. Na początku ubiegłego tygodnia natomiast część praktyczną egzaminu rozpoczęli kucharze, a 16 lutego przystąpią do niej operatorzy obrabiarek oraz mechanicy – monterzy.

Jak tłumaczy Janusz Owczarzak - zastępca Przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego, liczne grono korzystających z oferty edukacyjnej skazanych świadczy o ich zaangażowaniu w proces zmiany swojego życia i rozwoju.

Lekcja historii i patriotyzmu

Edukacja osadzonych we wronieckim więzieniu odbywa się jednak w różnym wymiarze i zakresie. Różna jest też tematyka podejmowanych działań. Programy readaptacji społecznej nierzadko realizowane są w oparciu o ważne wydarzenia z historii kraju. W piątek, 22 stycznia z okazji 158 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, więźniowie mogli odbyć niezwykłą podróż w czasie, poszerzając zarazem swoją wiedzę na temat niepodległościowego zrywu Polaków.

- Istniejące ograniczenia związane ze stanem epidemii nadal powodują, że programy edukacji historycznej prowadzone są w formie zdalnej, wykorzystującej środki komunikacji elektronicznej. Dzięki możliwościom, jakie daje funkcjonujący w Zakładzie Karnym we Wronkach radiowęzeł, audycji dotyczącej Powstania Styczniowego wysłuchać można było we wszystkich celach mieszkalnych wronieckiego więzienia – opowiadają mł. chor. Bartosz Antoniewicz i mjr Danuta Zielińska.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie