Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu" po raz czternasty w Szamotułach!

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury już po raz czternasty zaprosił dzieci i młodzież do udziału w "potyczkach gwarowych", będących pretekstem do wyrażenia dumy z tradycji językowych małej ojczyzny. W czwartek 24 listopada kino "Halszka" znów po naszymu godało!

Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymy" po raz czternasty w Szamotułach

Zamiast do budy gzuby, mele i szczony tym razem do "Halszki" wew Szamotułach się przytośtali. Powód był szczególny, bo po naszymu godać znów mieli. I godali! A kino od śmiechu wciąż się zanosiło, dumne z tego, że młode pokolenie o swych przodkach i ich języku nie zapomina. Bo tak to z gwarą w powiecie szamotulskim już jest, że wiaruchna kocha ją i pielęgnować chce!

Mimo upływu lat Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu", nadal w sposób szczególny wpisuje się w kalendarz imprez cyklicznie organizowanych przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Z jednej strony stanowi pretekst do prezentacji scenicznych z gwarą w roli głównej, z drugiej staje się okazją do popularyzowania języka małej ojczyzny wśród dzieci i młodzieży.

To wydarzenie wyjątkowe - łączące pokolenia, tryskające humorem, sprawiające przy tym ogromną radość. Nic zatem dziwnego, że wiele osób czeka na nie z dużym zniecierpliwieniem, by o rojbrach, pierduśnicach i Kaczmarkach znów posłuchać. W czwartek 24 listopada szamotulska "Halszka" już po raz czternasty po naszymu godała.

Gwara na scenie kina "Halszka"

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się przed południem. Jury w składzie: Agnieszka Krygier-Łączkowska (doktor językoznawstwa, prowadząca portal kulturalno – historyczny regionszamotulski.pl) oraz Jan Strugarek (bratanek Stanisława Stugarka - znanego i cenionego propagatora gwary, kontynuator rodzinnych tradycji, felietonista i dziennikarz radiowy) łącznie wysłuchało i obejrzało 18 prezentacji (w tym 2 duety), podzielonych na 3 kategorie wiekowe.

Na kinowej scenie wystąpiły dzieci oraz młodzież z klas IV – VI i VII - VIII szkół podstawowych (SP 2 i SP 3 Szamotuły, SP Przyborowo, SP Kaźmierz, SP Nojewo, SP Otorowo), a także uczeń i uczennice szkół średnich (I LO Szamotuły, ZS nr 2 Szamotuły).

Przez 2 godziny „Halszka” tętniła czystą pasją do słowa. Było ciekawie, zabawnie, w istocie pięknie. Niektórzy wystąpili w stylizowanych strojach, nawiązując w ten sposób do prezentowanego repertuaru. A ten - trzeba przyznać - był dość różnorodny.

Młodzi artyści i artystki sięgnęli zarówno po teksty znanych autorów gwarowych (m.in. Stanisław Strugarek, Marek Szymański, Juliusz Kubel), jak i przekłady wierszy. Publiczność usłyszała zatem wielkopolską wersję "Lokomotywy" Juliana Tuwima oraz "Pawła i Gawła" Aleksandra Fredry w gwarze właśnie. Nie zabrakło też autorskiego utworu Aleksandry Napierały z Kaźmierza - tym razem o diecie cud!

Zapadł werdykt. Kto zwyciężył?

Tuż po godzinie 12.00 komisja konkursowa ogłosiła werdykt. Wcześniej jednak wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymali pamiątkowe dyplomy, a do opiekunek dzieci i młodzieży jury skierowało serdeczne podziękowania.

W kategorii klas IV-VI wyróżnienie przyznano Milenie Machaj (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach). Miejsce III zajęła Marcelina Słomińska (Szkoła Podstawowa w Nojewie), druga nagroda powędrowała do Leny Singer (Szkoła Podstawowa w Nojewie), zwyciężyła zaś Natalia Stieler (Szkoła Podstawowa w Otorowie).

„Jedynkowo muzycznie i kolorowo” - czyli V Gminny Przegląd P...

Z kolei w kategorii klas VII-VIII komisja konkursowa wyróżniła Zuzannę Bożyczko (Szkoła Podstawowa w Przyborowie). III miejsce przyznano Oliwii Genderze (Szkoła Podstawowa w Nojewie), II - Gabrieli Komorowskiej (Szkoła Podstawowa w Nojewie), a na miejscu I twórczą rywalizację zakończyła Julia Ossowska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach).

W najstarszej kategorii wiekowej nie przyznano wyróżnień i miejsca III. Druga nagroda powędrowała natomiast do Jakuba Kasprowiaka (Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach), a pierwsza do Marty Machaj z szamotulskiego ogólniaka. Brawa nie cichły bardzo długo!

- Cieszy mnie, że sięgacie po teksty gwarowe i widać, że niektórzy mają z tego przyjemność. My to też dostrzegamy i sobie cenimy - Agnieszka Krygier-Łączkowska kierowała swoje słowo w stronę wszystkich wykonawców.

Radości nie krył Jan Strugarek. Juror otwarcie przyznawał, iż jest zachwycony faktem, że młode pokolenie tak pięknie prezentuje gwarę.

Koncert galowy

Późnym popołudniem w "Halszce" odbył się koncert galowy z udziałem mieszkańców i mieszkanek. Laureaci i laureatki poszczególnych kategorii konkursowych odebrali wówczas nagrody z rąk Piotra Michalaka - dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury oraz starosty szamotulskiej Beaty Hanyżak (Powiat Szamotulski był współorganizatorem wydarzenia). Licznie zebrana publiczność zasłuchiwała się w gwarowych popisach dzieci i młodzieży, niejednokrotnie śmiejąc się wprost do utraty tchu!

Rynek w Szamotułach został otwarty dla ruchu kołowego. Zobac...

Wydarzenie, jak zwykle, dopełnił koncert nowotomyskiej Kapeli Zza Winkla, która raczyła słuchaczy i słuchaczki niezwykle humorystycznymi piosenkami gwarowymi. Nieco później oficjalnie podsumowano Konkurs na Haft i Koronkę. Szerzej na ten temat napiszemy w osobnym materiale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto