Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astronomiczny świat będzie patrzył w niebo z okolic Izdebna? We wsi powstanie Stacjonarne Obserwatorium Astronomiczne Ciemnego Nieba?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Astronomiczny świat będzie patrzył w niebo z Izdebna? Czy we wsi Powstanie Stacjonarne Obserwatorium Astronomiczne Ciemnego Nieba? (19.08.2022).
Astronomiczny świat będzie patrzył w niebo z Izdebna? Czy we wsi Powstanie Stacjonarne Obserwatorium Astronomiczne Ciemnego Nieba? (19.08.2022). Krzysztof Sobkowski
W okolicach Izdebna powstanie Stacjonarne Obserwatorium Astronomiczne Ciemnego Nieba (SOA CN)? Zabiega o to pasjonat astronomii i lider programu Ciemne Niebo w naszym regionie – Tomasz Zaraś. Dzięki niemu astroturyści już przyjeżdżają w okolice Sierakowa, ale jest szansa, że rozpoczną prawdziwe gwiezdne wojny o miejsca wypoczynkowe.

Na świecie przestaje istnieć noc – alarmują naukowcy. Wszystko przez zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem. To, co spędza sen z powiek obserwatorom nieba na całym świecie, staje się szansą na rozwój dla Sierakowa. Tam jeszcze istnieją dogodne warunki do obserwacji nieba. Dwa sierakowskie sołectwa – Chalin i Izdebno – są już prawnie chronione programem „Ciemne Niebo”. W Chalinie powstała też baza obserwatoriów astronomicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i wybudowano jeden z najnowocześniejszych na świecie teleskopów – Globalny Teleskop Astrofizyczny. Dzięki temu naukowcy mogą obserwować najbliższe okolice Ziemi i wyznaczać trajektorie lotu tego, co się tam znajduje. A że w najbliższych latach na ziemskich orbitach będzie coraz więcej satelitów, to nadzór nad nimi będzie stawał się priorytetem, by nie dochodziło do wypadków, które mogłoby zagrażać naszej planecie. Urządzenia w Chalinie mogą być zdalnie sterowane przez naukowców z Poznania i w zasadzie nikt inny nie ma do nich dostępu.

Ciemne Niebo Chalin i Izdebno - zainteresowanie jest ogromne

W Izdebnie mieszka pasjonat astronomii Tomasz Zaraś, od którego w zasadzie zaczęła się prawna ochrona “Ciemnego Nieba” w gminie Sieraków. To do Tomasza Zarasia ustawiają się prawdziwe tłumy gości, kiedy tylko na niebie można zaobserwować ciekawe zjawiska, jak choćby zaćmienie Księżyca, czy tranzyty planet. I on zawsze otwierał przed gośćmi swoje drzwi.

- Zainteresowanie stało się tak duże, że utwierdziłem się w przekonaniu, że trzeba wytyczyć odpowiednie miejsce pod takie spotkania lub samodzielne obserwacje, a przede wszystkim udostępnić je dla wszystkich – mówi Tomasz Zaraś.

Na jego apel odpowiedział już starosta międzychodzki Rafał Litke, który w piątek 19 sierpnia obejrzał z Tomaszem Zarasiem teren w okolicy Izdebna, gdzie SOA CN mogłoby powstać i zaproponował spotkanie z burmistrzem Sierakowa Witoldem Maciołkiem, by gmina Sieraków także mogła się w to włączyć. Do tematu będziemy wracać!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto