Autorka "Stulecia Winnych" gościła w szamotulskiej bibliotece. Spotkanie nie tylko o literaturze

Magda Prętka
Magda Prętka
Rozmowa o literaturze jest jednym z kluczowych działań Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły. Realizuje je m.in. w formie spotkań autorskich. W środę 22 marca, ku uciesze czytelników i czytelniczek, książnica gościła Ałbenę Grabowską

Ałbena Grabowska w szamotulskiej bibliotece

Jak to się stało, że lekarka, której historia nigdy specjalnie nie interesowała, postanowiła napisać sagę rodzinną z ważną historią w tle? Czy decyzja o porzuceniu medycyny dla literatury była trudnym wyborem? Skąd pomysł na stworzenie libretta do musicalu?

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, która w ubiegłym tygodniu zagościła w szamotulskiej bibliotece obfitowało w ciekawe pytania i zaskakujące odpowiedzi. Wszak mowa o życiu, które podobnie jak historie bohaterów i bohaterek literackich, bywa przewrotne. Bo o wszystkim – jak się okazało – zadecydował przypadek.

Od przypadku do ekranizacji "Stulecia Winnych"

Ałbena Grabowska w młodości marzyła o aktorstwie i wielkiej scenie. Nastoletnia miłość zawiodła ją jednak na studia medyczne. W formie pewnej rozrywki pisała wówczas porady do kolorowych pism. Potem rozpoczęła praktykę, założyła rodzinę, musiała sprostać obowiązkom domowym i zawodowym. Do pisania wróciła po latach – dla dzieci. Chciała opowiedzieć im o swoich bułgarskich korzeniach, tamtejszej kulturze i tradycjach, wakacjach spędzanych u babci w Czeperałe.

Książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” początkowo miała być prezentem dla najbliższych, dzieci w szczególności. Szybko okazało się jednak, że drzemie w niej ogromny potencjał. I tak, w roku 2011 „Orfeusz” ukazał się na rynku wydawniczym, a debiut Grabowskiej zebrał pochlebne komentarze. W tym samym roku wydała książkę dla dzieci, a wkrótce potem pierwsze powieści. Dziś ma na koncie ponad 20 tytułów, w tym zekranizowaną przez Telewizję Polską w formie serialu sagę rodzinną „Stulecie Winnych”.

Historia i musical

W trakcie spotkania z czytelnikami i czytelniczkami w Szamotułach otwarcie przyznała, że nie miała szczęścia do nauczycielek historii, stąd jej wiedza w tym zakresie zawsze była dość szczątkowa. Literatura jednak wszystko zmieniła.

Pracując nad „Stuleciem Winnych” zaglądała do bibliotek i archiwów w poszukiwaniu informacji na temat życia codziennego Polek i Polaków z początku XX wieku, okresu I wojny światowej i czasów późniejszych. Ciekawość przerodziła się w fascynację, a ta w niezwykle interesujący obraz polskiego społeczeństwa oraz jego przemian, stanowiący tło sagi. Choć opowieść o rodzinnie Winnych jest wynikiem nieograniczonej wyobraźni autorki, nie brakuje w niej autentycznych postaci, co nadaje powieści dodatkowy wymiar.

Dorobek literacki Ałbeny Grabowskiej pełen jest ciekawych, zróżnicowanych zarówno w tematyce, jak i stylistyce, pozycji. Wpisuje się w niego książka z historią medycyny w tle, a nawet libretto do musicalu „Pora jeziora”. Autorka pracuje już nad kolejnym – tym razem będzie to muzyczna opowieść o Mikołaju Koperniku.

Nigdy nie jest za późno na zmiany
Nie żałuje decyzji o porzuceniu medycyny dla literatury. Pisanie jest dzisiaj jej sposobem na życie i pracą zawodową, dającą poczucie osobistego spełnienia. Kończąc praktykę lekarską przestała walczyć z czasem, by móc wreszcie znaleźć ten czas dla siebie.

Dzięki ekranizacji „Stulecia Winnych” mogła też spełnić wielkie marzenie o aktorstwie (zagrała epizodyczne, nieme role). Ma ich jeszcze wiele. Uparcie przekonuje do tego, że nigdy nie jest za późno, by o siebie zawalczyć – zmienić życie i zacząć dążyć do realizacji pragnień.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie