Błękitni - Sparta. Gospodarze z nieba do piekła w derbach powiatu szamotulskiego w V lidze

Jakub Czekała
Spartanie przegrali ostatecznie we Wronkach 4:2, mimo, że w 70 minucie prowadzili 0:2 Marek Wróblewski/Sparta Szamotuły
Wielkopolski Związek Piłki Nożnej poinformował, że wszystkie rozgrywki, które zawieszono wskutek zmian prawnych związanych z sytuacją epidemiczną, zostaną wznowione od 19 kwietnia.

W specjalnym komunikacie wskazano, że decyzja dotyczy zarówno rozgrywek seniorskich, jak i wszystkich zmagań w kategoriach młodzieżowych. Powrót do rywalizacji jest możliwy dzięki zmianom prawnym, które weszły w życie 16 kwietnia.

- W interpretacji Polskiego Związku Piłki Nożnej sformułowanie dotyczące miejsce prowadzonej działalności objętej limitem osób odnosi się wprost do miejsca rozgrywania zawodów (boiska), a nie całego kompleksu sportowego, w obrębie którego może funkcjonować więcej niż jeden obiekt sportowy. Możliwe jest zatem rozgrywanie meczów piłkarskich przy udziale 25 osób. W opinii radcy związkowego, zaprezentowana przez PZPN wykładnia przepisów rozporządzenia jest jedyną racjonalną interpretacją zamiaru i celu pracodawcy, który wprowadzoną nowelizacją chciał przywrócić sport amatorski na świeżym powietrzu – wyjaśniono.

Dzięki otwarciu obiektów sportowych, już w niedzielę udało się rozegrać 24 kolejkę V liga Red Box grupy wielkopolska I. O ile dla układu tabeli spotkanie to może nie było najistotniejsze, to już dla mieszkańców powiatu szamotulskiego – bardzo ważne.

Otóż jednym z weekendowych meczów były derby powiatu między Błękitnymi Wronki, a Spartą Szamotuły. Mecz był dla gości z Szamotuł prawdziwym rollercoasterem emocji. Zaczęło się bardzo dobrze, bo od gola na 0:1 już w 4 minucie meczu. Następnie w 70 minucie piłkarze Sparty ponownie trafili do siatki. Gdy na dwadzieścia minut przed końcem prowadzi się 0:2, to czasem bywa tak, że wkrada się dekoncentracja. I tak chyba było i w tym wypadku, bo to, co wydarzyło się potem, przypominało magiczne 12 minut w sobotnim meczu o Puchar Hiszpanii, w którym Barcelona, właśnie we wspomnianym odstępie czasowym strzeliła piłkarzom Atleticu aż 4 gole.

Podobnie było we Wronkach. 0:2 u siebie w derbach podziałało na gospodarzy nader mobilizująco. W 78 minucie gospodarze złapali kontakt strzelając na 1:2, dwie minuty później był już remis, a w 84 minucie Błękitni prowadzili już 3:2. Jakby tego było mało, to wszelkie nadzieje na remis piłkarzom Sparty gospodarze zabrali w doliczonym czasie gry, strzelając gola na 4:2, a tym samym ustalając wynik spotkania. Po wygranej Błękitni awansowali na 8 miejsce. Sparta zajmuje obecnie miejsce 10, a pomiędzy ekipami z powiatu szamotulskiego jest teraz Sparta Oborniki.