Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa zamku w Stobnicy będzie kontynuowana? Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaskarżył wyrok

M.S.
Zamek w Stobnicy.
Zamek w Stobnicy. Grzegorz Dembiński
Po unieważnieniu pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB), w sierpniu 2021 roku, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który na początku stycznia 2022 roku orzekł uchylenie decyzji GINB. GINB złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Czy to oznacza, że budowa zamku w Stobnicy będzie kontynuowana?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargę na decyzję GINB dotyczącą stwierdzenia nieważności decyzji starosty obornickiego z 20 maja 2015 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę zamku w Stobnicy.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu wyroku, sąd uchylił zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz decyzję organu I instancji, tj. decyzję wojewody wielkopolskiego, z uwagi na dwie przesłanki.

Po pierwsze w sprawie nie zostały spełnione warunki ustawowe dla stwierdzenia nieważności decyzji, a po drugie doszło do przedawnienia możliwości stwierdzenia nieważności, ponieważ w sprawie miał zastosowanie nowowprowadzony art. 37b Prawa budowlanego, zgodnie z którym stwierdzenie nieważności decyzji wydanej nawet z rażącym naruszeniem prawa jest niemożliwe po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia.

Czytaj też:

Joanna Niedźwiecka w rozmowie z PAP powiedziała, że 23 marca GINB złożył do NSA skargę kasacyjną od styczniowego wyroku WSA w Warszawie. Powodem ma być decyzja starosty obornickiego z 20 maja 2015 r., która narusza przepisy dotyczące projektowania miejsc parkingowych i ich obliczenia na potrzeby oceny kwalifikacji przedsięwzięcia jako mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, a także GINB ocenia, że podniesiona przez sąd kwestia przedawnienia możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę odnosi się tylko do spraw wszczętych po wejściu w życie nowelizacji prawa budowlanego, czyli po 19 września 2020 r.

Czytaj też:

Historia zamku w Stobnicy

Zamek w Stobnicy budowany jest na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. Latem w 2018 roku CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją, w sierpniu zaś minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska (GDOŚ) wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy. Sprawa została też skierowana do prokuratury.

W sierpniu 2021 roku, po rozpatrzeniu odwołań Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz inwestora, GINB stwierdził nieważność decyzji starosty obornickiego z 2015 roku, która udzieliła pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy. Uchylił też zaskarżoną w tej sprawie decyzję wojewody wielkopolskiego z 2020 roku.

GINB uznał, że budowa zalicza się do inwestycji, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Inwestor powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, z racji tego, że jej nie posiadał, GINB uznał, że jest to przesłanka do stwierdzenia nieważności zgody na budowę.

12 stycznia na posiedzeniu niejawnym, prowadzonym w trybie uproszczonym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) uchylił zaskarżoną decyzję GINB unieważniającą pozwolenie na budowę tzw. zamku w Stobnicy oraz wcześniejszą decyzję wojewody wielkopolskiego w tej sprawie.

Wyrok jest nieprawomocny. Stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto